Sportas

2021.02.24 17:34

Vieno atšaukto atrankos turnyro kaina: Lietuvos boksininkų olimpinės viltys dūžta į šipulius

Martynas Nesavas, LRT.lt2021.02.24 17:34

Praėjusi savaitė įsimins kaip toji, kai buvo suduotas dar vienas smūgis ir taip sunkius laikus išgyvenančiam olimpiniam sportui, – Tarptautinio olimpinio komiteto (TOK) „Boxing Task Force“ (BTF) grupė oficialiai paskelbė, kad dėl sudėtingos epidemiologinės situacijos atšaukiamas birželį Paryžiuje turėjęs vykti pasaulio atrankos turnyras, o pratęsiamas Europos atrankos turnyras galbūt vyks birželio mėnesį. Toks sprendimas itin skaudus Lietuvos olimpinėms bokso viltims ir grasina palikti šalį be atstovų Tokijo olimpinėse žaidynėse.

Sprendimas iš giedro dangaus ir nauja situacija

Lietuvos bokso federacijos (LBF) paskelbtame pranešime teigiama, kad BTF sprendimu likę olimpiniai kelialapiai bus dalijami pagal reitingavimo sistemą. LRT.lt susiekus su LBF generaliniu sekretoriumi Donatu Mačiansku šis patvirtino, kad reitingai, kuriais remiantis bus skirstomos licencijos į olimpines žaidynes, priklausys nuo sportininkų pasirodymų 2017–2021 metų pasaulio čempionatuose, Europos žaidynėse ir kituose žemyniniuose turnyruose.

Pagal šiuos reitingus į olimpines žaidynes bus išdalyti 53 kelialapiai. Susidariusi situacija akligatvyje palieka Lietuvos bokso rinktinę – pratęsiamame Europos atrankos turnyre varžytis dėl kelialapio galės tik viena Lietuvos atstovė – Gabrielė Stonkutė. Kiti rinktinės nariai jau patyrė pralaimėjimus šiame turnyre ir visas viltis siejo su pasaulio atranka. Be to, Lietuvos rinktinė dalyvavo tik didžiausiuose čempionatuose, ten medalių neiškovojo, tad lietuviai sunkiai gali tikėtis aukštų reitingo vietų.

„Ruošiamės pasaulio atrankai, Europos atrankai, dėl kurios datos irgi buvo kilę klausimų, buvo klausta nacionalinių federacijų nuomonės, kada geriausia ją vykdyti. Pirmadienį (vasario 15 d. – aut. past.) turėjome BTF susitikimą su nacionalinėmis federacijomis, jo metu buvo pasakyta, kad dėl pandemijos nebus organizuojamas pasaulio atrankos turnyras, tik bus baigti žemyniniai atrankos turnyrai.

Šios naujienos mus paveikė tiesiogiai – ne tik mus, bet ir kitas nacionalines federacijas, su kuriomis teko kalbėtis. Matau, kad ir viešojoje erdvėje yra atsakas, rašomi kreipimaisi į TOK prašant nedalyti licencijų pagal reitingavimo sistemą.

Mes, LBF, turėjome pasitarimą tarpusavyje ir kartu su Lietuvos tautiniu olimpiniu komitetu (LTOK) oficialiai kreipėmės raštu į TOK ragindami nepritarti šiai reitingų sistemai ir ieškoti kitų galimybių: arba surengti pasaulio atranką, arba dalyti likusias licencijas pagal kvotų (vardinių kvietimų – aut. past.) sistemą, atsižvelgiant į valstybių dalyvavimo olimpinėse žaidynėse tęstinumą“, – LRT.lt susidariusią situaciją apibūdino D. Mačianskas.

LTOK išplatintame pranešime, kuriame aprašomas bendras LTOK ir LBF kreipimasis į TOK, yra išdėstytos pagrindinės problemos, kylančios dėl šio sprendimo: patekti į olimpiadą pagal reitingą iš esmės neįmanoma jauniems ir profesionaliems boksininkams, naujoji sistema palanki didžiosioms valstybėms, o mažosios dėl tokio sprendimo nukenčia.

„Situacija tokia, kad turnyrai atšaukiami kiekvieną dieną, tai mums jau nėra naujiena. Dar praeitų metų pavasarį TOK įpareigojo tarptautines federacijas peržiūrėti atrankos sistemas – jos yra skirtingos, – ar atrankos tikrai galės vykti įprastu būdu. Kai kurios peržiūrėjo, kitos paliko tokias pačias. Ten, kur licencijos yra laimimos, tokios varžybos turi vykti, o daug varžybų atšaukiama – taip nutiko ir boksui.

Suprantama, keičiant atrankos sistemą kas nors lieka nuskriaustas. Žmonės ruošiasi vienoms varžyboms, o peržiūrėjus sistemą reikia ruoštis visai kitiems dalykams. Didelėms šalims reitingų ar taškų rinkimo sistema yra palankesnė, nes jų sportininkai važiuoja į didesnį skaičių varžybų, o mažoms šalims, kurios ruošiasi konkretiems turnyrams, dalyvauja mažiau, ta sistema ne tokia palanki. Bokse susiklosčiusi situacija ypač nepalanki mums – palaikėme LBF kreipimąsi į organizatorius, kad ši sistema būtų peržiūrėta ir palankesnė mums“, – sprendimą kreiptis į TOK LRT.lt komentavo LTOK prezidentė Daina Gudzinevičiūtė.

LRT.lt D. Mačianskas teigė, kad šis BTF sprendimas dar turės būti patvirtintas TOK Vykdomojo komiteto vasario pabaigoje.

Esminiai sprendimo trūkumai ir kylantys klausimai

Visų pirma naujoji reitingų sistema itin trukdo į olimpines žaidynes patekti jaunesniems nei 20 metų sportininkams – amžius jiems neleido 2017–2021 metais dalyvauti tuose turnyruose, kurių rezultatais remiantis bus reitinguojami boksininkai ir dalijami kelialapiai į olimpines žaidynes.

„Matome esminių keblumų – tokia sistema užveria kelią jauniems sportininkams, jaunesniems nei 20 metų, pakliūti į olimpines žaidynes. Jie net negalėjo dalyvauti reitingo turnyruose, juose negalėjo dalyvauti ir boksininkai, kurie tuo metu nebuvo įveikę nacionalinės atrankos, o dabar demonstruoja gerą sportinę formą. Dėl susidariusios situacijos į olimpines žaidynes pateks ne patys stipriausi boksininkai“, – jaunųjų boksininkų situaciją įvertino D. Mačianskas.

Kita problema kyla dėl svorio kategorijų. Prieš šias olimpines žaidynes buvo pakeista svorio kategorijų sistema olimpiadoje: vyrų svorio kategorijų skaičius sumažintas iki 8, o moterų padidintas iki 5. Šios svorio kategorijos skiriasi nuo tų, pagal kurias boksininkai kovoja AIBA (Tarptautinė bokso federacija – aut. past.) organizuojamose varžybose, pagal kurias ir bus sudaromi reitingai. Boksininkai prieš olimpiadą turi pasirinkti naujas svorio kategorijas, kuriose jie dažniausiai nesivaržo. Nėra aišku, kokiai svorio kategorijai bus priskirti boksininkai, esantys pereinamosiose kategorijose, kai bus sudaromas reitingas.

Su esmine problema susiduria profesionalūs boksininkai, kurie taip pat gali dalyvauti olimpinėse žaidynėse. Reitingas, pagal kurį bus skirstomi olimpiniai kelialapiai, bus sudaromas pagal pasiekimus mėgėjų kovose, o dauguma profesionalų jose išvis nedalyvauja ir ruošiasi tik atrankos turnyrams. Vienas geriausių Lietuvos boksininkų Eimantas Stanionis, kuris boksuojasi profesionalų ringe, iš esmės netenka galimybės dalyvauti olimpiadoje – boksininkas siekė kelialapį iškovoti pasaulio atrankos turnyre.

„Profesionalai, kuriems sudarytos sąlygos dalyvauti olimpinėse žaidynėse, lieka už borto. Su Eimantu buvome sutarę, buvo pradėtas planas, federacija pradėjo su juo bendradarbiauti, jo kandidatūra buvo pateikta į olimpinę rinktinę, jis turėjo vykti į olimpinę atranką, o dabar kelias į olimpiadą jam uždaras“, – itin keblią E. Stanionio situaciją apibūdino D. Mačianskas.

Svarbu ir tai, kad šis sprendimas priimtas likus vos pusei metų iki olimpiados ir maždaug 5 mėnesiams iki to laiko, kai buvo numatyta rengti pasaulio atrankos turnyrą.

„Sužinome naująsias taisykles tik finišo tiesiojoje. Tam tikruose čempionatuose nedalyvavome, tų taškų labai daug nerinkome – tokio kelio nebuvo mūsų strategijoje kovojant dėl licencijų į olimpines žaidynes“, – apie netikėtas naujienas kalbėjo LBF generalinis sekretorius D. Mačianskas.

Klaustukų kelia ir BTF argumentacija – teigiama, kad sprendimas nerengti pasaulio atrankos turnyro priimtas dėl sudėtingos epidemiologinės situacijos ir norint apsaugoti sportininkų sveikatą. Nepaisant pandemijos, pasaulyje ir toliau vyksta daug sporto varžybų ir turnyrų, juose taikomi įvairūs sprendimai, padedantys apsaugoti sportininkus nuo COVID-19 infekcijos.

„Aš į tokį argumentą žiūriu labai skeptiškai. TOK atėmė iš AIBA teisę rengti šias atrankas, o dabar šios atrankos išvis neįvyks. AIBA ir nacionalinės federacijos tvarkosi puikiai, aukščiausio lygio turnyrai organizuojami ir toliau, Europos atrankos turnyras irgi bus pratęstas. Kokia problema organizuoti ir pasaulio atrankos turnyrą? Manau, jie nesugebėjo surengti turnyro ir ieško lengvo sprendimo, dalija licencijas pagal kažkokias formules ir lenteles“, – asmeninį požiūrį išdėstė D. Mačianskas.

LRT.lt susiekus su AIBA, organizacija taip pat pateikė oficialų pareiškimą. Jame teigiama, jog federacija tiki, kad pasaulio atrankos turnyrą buvo galima išsaugoti. Teigiama, kad, nepaisant sudėtingos epidemiologinės situacijos, AIBA ir nacionalinės federacijos ir toliau organizavo turnyrus, kuriuose dalyvių sveikata ir saugumas buvo didžiausias prioritetas, o sukaupta patirtis leidžia daryti išvadą, kad varžybas galima organizuoti per pandemiją, ir AIBA yra pasirengusi pasidalyti patirtimi.

Pranešime taip pat rašoma, kad reitingavimo sistema nuskriaudžia jaunuosius boksininkus, o licencijų skirstymas žemynams pagal kvotas teoriškai yra demokratiškas, bet praktiškai keliantis klausimų.

Tarptautinės bokso federacijos pranešime dargi teigiama, kad Europos atrankos turnyro perkėlimas į birželio mėnesį neigiamai paveiks sportininkus – išmuš iš pasirengimo ritmo.

AIBA pranešime pabrėžė, kad visų boksininkų ir kitų dalyvių saugumas bei sveikata yra didžiausias prioritetas, bet federacija ragina TOK neatšaukti pasaulio atrankos turnyro ir nekeisti Europos atrankos turnyro datos.

Siūlymai, galimi pakeitimai ir viltis

Į TOK besikreipusi LBF turi savo siūlymų, juos teikia ir kitos šalys.

„Siūlome savo variantą. Norime, kad kvotos būtų dalijamos pagal tai, kiek turėjome olimpiečių per visas žaidynes nuo Barselonos, – beveik visada turėjome bent du sportininkus. Yra ir kitų pasiūlymų. Kalbėjau su Lenkijos bokso federacija, mačiau, kad laišką šia tema yra išsiuntusi ir Japonija – siūloma iš naujo surengti žemynines atrankas, pridėjus licencijų skaičių, kurį buvo galima iškovoti pasaulio turnyre“, – apie Lietuvos ir kitų šalių reakciją kalbėjo D. Mačianskas.

LTOK prezidentė D. Gudzinevičiūtė viliasi teigiamų pokyčių, bet skeptiškai vertina galimybę, kad esminis sprendimas bus pakeistas.

„Nenoriu teigti, kad viskas staiga bus peržiūrėta, bet jeigu bus kreipimasis į TOK iš daug valstybių, tuomet galbūt bus peržiūrėta. Čia yra tik organizatorių sprendimas, mes tegalime kreiptis su prašymu. Ši olimpiada tikrai bus kitokia. Labai apmaudu, galėjome tikėtis net ir olimpinio medalio iš boksininkų“, – kalbėjo D. Gudzinevičiūtė.

LBF generalinis sekretorius D. Mačianskas taip pat išliko optimistiškas dėl pokyčių, bet skeptiškas dėl paties turnyro organizavimo: „Viskas yra realu. Iš to, kas vyksta, manau, pakeitimų bus. Gal bus pakeistas licencijų dalijimo principas, bet kad bus organizuojamas pats pasaulio atrankos turnyras – abejoju.“

Boksininkai nusivylę ir sprendimo nesupranta

„Naujienas sužinojau iš federacijos. Paskambino, pasakė, kad turi blogų žinių. Iš pradžių nusivyliau, bet po to permąsčiau ir manau, kad toks sprendimas yra nelogiškas. Daug sportininkų, kurie yra labai pajėgūs, dėl šio reitingo negalės dalyvauti olimpinėse žaidynėse, daug jaunimo negalės patekti. Reitingas uždaro duris jauniems sportininkams, uždaro duris ir profesionalams. Tokia situacija kertasi su olimpinėmis vertybėmis“, – reakcija į atšauktą pasaulio atrankos turnyrą dalijosi Lietuvos bokso rinktinės narys Tadas Tamašauskas.

Boksininkas siejo dideles viltis su pasaulio atrankos turnyru ir galėjo jame gerai pasirodyti. Žvelgiant į reitingų sistemą T. Tamašausko situacija yra sudėtinga.

„Labai sunku. Aš turiu devintą vietą pasaulio čempionate, tik šios varžybos mane ir reitinguoja. Jei būčiau dalyvavęs Europos žaidynėse, tuomet turėčiau daugiau šansų, deja, turėjau traumą, dalyvauti negalėjau, tad dabar man būtų labai sunku patekti į olimpiadą pagal reitingą.

Tas turnyras turėtų vykti tam, kad išaiškėtų dabar stipriausi sportininkai. Jei planuojama rengti olimpiadą, neturėtų būti kliūčių surengti ir atrankos turnyrą“, – kalbėjo T. Tamašauskas.

T. Tamašauskas kovojo mėgėjų turnyruose, o E. Stanionis buvo išimtinai susikoncentravęs į profesionalo karjerą ir tikėjosi olimpinį kelialapį iškovoti dalyvaudamas pasaulio atrankos turnyre.

„Nieko šimtu procentų niekada nežinojau. Keista, naujienos buvo paskelbtos lyg iš niekur nieko – bus daroma nauja sistema, sistema nepagrįsta, niekas neaišku. Iš profesionalių boksininkų atimama galimybė, nes mes nedalyvaujame jokiuose turnyruose. Maniau, kad dalyvausiu pasaulio atrankos turnyre. Dar nebuvo viskas iki galo nuspręsta, turėjau sukovoti profesionalią kovą ir tuomet sėsti su vadybininku ir spręsti dėl tolesnių žingsnių“, – apie akligatvį kelyje į olimpinį ringą LRT.lt kalbėjo E. Stanionis.

Abu sportininkai, aktyviai siekę olimpinio ringo, deda viltis į galimus pokyčius ir toliau ruošiasi dirbti.

„Gal bus duotos šalims vietos pagal dalyvavimą ankstesnėse olimpinėse žaidynėse – visuomet turėjome bent du atstovus“, – svarstė E. Stanionis.

„Mes dirbam toliau, palaikome sportinę formą ir tikimės, kad kas nors pasikeis, galbūt atranka įvyks“, – viltingai užbaigė T. Tamašauskas.