Justinui Grainiui buvo beprotiškai keista minti „Žalgirio“ arenos koridorius ir prieš Eurolygos rungtynes eiti ne pro komandos logotipu papuoštas žalias duris, vedančias į žaidėjų rūbinę ir treniruoklių salę, o į svečiams skirtą patalpą. Iki kaulų smegenų pažįstamą maršrutą arenoje ir Kauną 32-ejų fizinio rengimo treneris šiemet iškeitė į darbą su geriausiais Europos žaidėjais ir lietuviškuoju trenerių štabu „Barcelona“ klube.
Gruodžio 4-ąją „Barcelona“ klubas žaidė Eurolygos rungtynes Kaune, o Katalonijos ekipos trenerių štabo nariams – Šarūnui Jasikevičiui, Dariui Maskoliūnui, Tomui Masiuliui bei J. Grainiui dvikova tapo reta galimybe sezono metu aplankyti miestą, kuriame šis trenerių kolektyvas pastaruosius sezonus dirbo „Žalgirio“ klube.
Vasarą Š. Jasikevičiui sulaukus skambučio iš „Barcelona“ vadovybės, Europos krepšinyje sudrebėjo tektoninės plokštės, o vienu geriausiu Senojo žemyno specialistu laikomas lietuvis kartu su savimi į Katalonijos sostinęs pasikvietė ir su „Žalgirio“ vyrų komanda nuo 2012-ųjų fizinio rengimo treneriu dirbusį J. Grainį.

Kaune aštuonerius metus dirbęs J. Grainys darbų „Žalgiryje“ estafetę perdavė savo pusbroliui – Sigitui Kavaliauskui, kuris pats dirbti į daugkartinių LKL čempionų gretas sugrįžo po ašuonerių metų pertraukos. Būtent, kai 2012 m. S. Kavaliauskas paliko „Žalgirį“, iš jo darbus ir perėmė tuo metu 24-erių J. Grainys.
Katalonijos sostinėje J. Grainys pateko į organizaciją, kuri dar praėjusiame sezone turėjo daugiau nei 40 mln. eurų biudžetą ir prabangą pirkti pajėgiausius Europos žaidėjus. Fizinio rengimo trenerio nurodymų klauso ir brangiausias Europos krepšininkas Nikola Mirotičius, vienas pajėgiausių Eurolygos įžaidėjų Nickas Calathesas bei kiti Eurolygoje pripažinti žaidėjai.
„Jeigu atvykai į Barseloną ar NBA ir tau to jau gana, mano nuomone, čia jau yra blogas ženklas. Tokiu būdu darbo principas yra toks pats ir nesvarbu, ar tai krepšininkas žaidžiantis „Žalgiryje“, ar „Barcelona“, – kartu su portalu LRT.lt mintimis dalijosi J. Grainys.
Apie naują karjeros etapą, darbą Barselonoje bei Kauno „Žalgirį“ J. Grainys sutiko pasidalinti išskirtiniame interviu portalui LRT.lt.

– Kaip prisimenate momentą, kai gavote Šarūno Jasikevičiaus pasiūlymą išvykti dirbti į Barseloną? Ar tai vienas tų sprendimų, kuriuos apmąstant daug abejonių nebuvo?
– Tokį sprendimą priimti neapmąstant – neįmanoma. Kalbant iš darbo pusės, taip, tų dvejonių nebuvo daug, nes kaip specialistas privalai priimti tokį iššūkį, tačiau turėjome apsitarti ir su šeima. Žmona išvyko kartu, atsisakydama savo darbo Lietuvoje, tai irgi – rimtas sprendimas. Todėl negaliu sakyti, kad visiškai nebuvo jokių abejonių. Priimant tokius sprendimus visada turi viską apmastyti. Bet esu dėkingas Šarui už pasitikėjimą ir pakvietimą dirbti kartu. Esu dėkingas taip pat ir savo šeimai, kuri mane palaikė.
– „Žalgiryje“ dar prieš jums pradedant darbus su vyrų komanda fizinio rengimo trenerio pareigas ėjo Sigitas Kavaliauskas. Ar paaiškėjus, kad išvyksite į Barseloną, jūs ir buvote tas, kuris pasiūlė pusbroliui sugrįžti į Kauną? Kaip viskas išsirutuliojo?
– Tai buvo klubo sprendimas. Sigitas yra Žalgirietis, jis buvo daug metų dirbo klube, todėl, manau, kad tai buvo pats geriausias variantas klubui – turėti gerą specialistą ir dar savą žmogų. Prieš man išvykstant šnekėjome su Robertu Javtoku, kas galėtų ateiti į mano vietą, ir Sigis buvo kandidatas numeris vienas. Aišku, tuo metu jis dar darbavosi Kinijoje ir nebuvo aišku, kaip kas susiklostys.

– Ar sezono metu palaikote ryšį su Sigitu? Galbūt apsikeitėte informacija dėl „Žalgirio“ žaidėjų, kurie yra jums puikiai pažįstami ir galėjote padėti su jų parengimo proceso paruošimu?
– Tikrai bendraujame, tačiau kalbant apie žaidėjus, daugiau šnekėjomės dar prieš prasidedant pasiruošimui, aptarėme, ką darėme ankstesniuose sezonuose. Dabar su Sigitu tiesiog bendrai padiskutuojame tiek apie Žalgirį, tiek apie „Barcą“.
– Barselonoje dirbti pradėjote su aukščiausio lygio krepšinio žvaigždėmis. Ar skiriasi darbo praktikta su krepšininkais, kurie dar turi, ką įrodyti, ir su visų pripažintais žaidėjais?
– Mano nuomone, jeigu tu esi žaidėjas ar treneris, visuomet privalai norėti įrodyti. Nors mūsų komandoje rungtyniauja pripažinti žaidėjai, jie privalo norėti įrodyti, kad gali laimėti titulus tiek vietiniuose čempionatuose, tiek Europoje.
Jeigu atvykai į Barseloną ar NBA ir tau to jau gana, mano nuomone, čia jau yra blogas ženklas. Tokiu būdu darbo principas yra toks pats ir nesvarbu, ar tai krepšininkas žaidžiantis „Žalgiryje“, ar „Barcelona“.
Vienintelis skirtumas – didesniuose klubuose žaidėjai atvyksta su didesne patirtimi, daugiau matę, turintys savo asmeninius trenerius. Kaip bebūtų, man asmeniškai tai tik labiau patinka, nes kaip treneris privalai ieškoti geriausio sprendimo, remdamasis buvusia krepšininko patirtimi ir, be abejo, tobulėji pats.

– Kas iš „Barcelona“ žaidėjų yra darbščiausias ir nuoširdžiausiai atlieka visus jūsų paskiriamus fizinio rengimo pratimus?
– Čia, manau, kaip ir kiekvienoje komandoje, darbščiausi žaidėjai yra tie, kurie gauna mažiau žaidybinio laiko ir praleidžia daugiau laiko dirbdami papildomai su fizinio rengimo treneriais. Mūsų jaunimas (Sergi Martinezas, Leandro Bolmaro) tikrai turi gerą darbo etiką.
– „Žalgiris“ turėjo prabangą LKL čempionato rungtynių metu pailsinti dalį žaidėjų, o „Barcelona“ žaidžia pajėgiame Ispanijos čempionate, kuriame nėra laiko taupytis. Kaip keitėsi komandos parengimo sezonui procesas? Ar turėjote atlikti didžiulius namų darbus?
– Pasirengimo sezonui principas nesikeitė – dirbome ir ruošėmės taip, kaip ir prieš ankstesnius sezonus „Žalgiryje“. Daugiau darbo atsiranda sezono metu individualizuojant krūvį ir taikant atsigavimo treniruočių strategiją.
Kaip ir esu sakęs, esant intensyviam grafikui, svarbiausiai yra komandinis viso štabo darbas (medicinos personalas, fizinio rengimo treneriai, krepšinio treneriai). Todėl tarp rungtynių strengiamės individualizuoti krūvį: tie, kas žaidė daugiau, eina į atsigavimo tipo treniruotę, tie, kas žaidė mažiau, eina dirbti su krepšinio treneriais ir t.t. Toks tas laviravimas.

– Kaip „Barcelona“ organizacijos narys, ar turite kontraktą su futbolo komandos fizinio rengimo treneriais? Gal jie padeda su tam tikra darbo treniruotėse specifika?
– Šiuo metu visi darbo procesai yra išsiderinę dėl viruso. Negalime eiti ir stebėti vieni kitų treniruočių. Taip pat pasikeitė fizinio rengimo treneriai futbolo komandoje po nesėkmingo praėjusio futbolo komandos sezono.
Dėl pagalbos treniruočių metu, man tikrai patinka jų požiūris į krūvio analizę (load monitoring); visos komandos esančios sistemoje privalo naudoti šią sistemą. Pagal tai galime labiau kontroliuoti ir analizuoti krūvius. Kiekviena savaitę vyksta visų organizacijoje dirbančių trenerių konferencijos, diskusijos. Tiesa, jos rengiamos ispanų kalba, todėl man dar reikia čia pasitempti, kad galėčiau viską suprasti.
– „Barcelona“ šį mėnesį žais net 12 rungtynių. Akivaizdu, kad laiko treniruotėms nėra tiek daug. Kas svarbiausia per tokį rungtynių maratoną iš fizinio rengimo pusės?
– Pasikartosiu ir pasakysiu, kad esant tokiam grafikui, pagrindinis dėmesys turi būti skirtas krūvio individualizavimui. Laviruoti su treniruočių procesu, stebėti krūvius, tenkančius krepšinio treniruotės metu, sekti rungtynių minutes, ir pagal tai kiekvienam individualiai sudaryti papildomų treniruočių procesą. Per šį mėnesį negali taikyti tik atsigavimo treniruotes, net jeigu žaidėjas ir žaidžia daug minučių.
– Neseniai su komanda buvote sugrįžęs į Kauną. Iš socialinių tinklų įrašų buvo galima susidaryti įspūdį, kad su visu trenerių štabu labai laukėte sugrįžimo. Ar dar prieš skrydį į Lietuvą jautėte, kad dvikova su „Žalgiriu“ pateiks visai kitokių emocijų nei įprastas šio sezono susitikimas?
– Tikrai, kad laukėme. Visgi tai – sugrįžimas namo. Asmeniškai man tai buvo nauja patirtis ir tikrai emociškai buvo keista. Gal net pasakysiu, kad šiek tiek jaučiausi pasimetęs, galvojau, kaip čia nesusimaišyti ir neatsisėsti prie „Žalgirio“ suoliuko arenoje. Buvo labai smagu visus pamatyti – tiek žaidėjus, tiek buvusius kolegas.

– Kokį įspūdį jums palieka šio sezono „Žalgiris“ iš fizinio parengimo pusės?
– Nemanau, kad galiu kažką komentuoti. Klube dirba patyrę specialistai, jie išmano savo darbą, todėl galvoju viskas šiuo klausimu yra puiku.
– Dirbote su Roku Jokubaičiu, o šiame sezone jį visi vadina didžiuliu netikėtumu. Kur Rokas atrodo labiausiai sustiprėjęs iš fizinio rengimo pusės? Kokius kūno aspektus jis sustiprino?
– Manau, jog Rokas yra patobulėjęs visuose rodikliuose po truputį. Žinant jo darbo etiką, tai nėra staigmena. Dirbant rezultatai visada ateina. Tikiuosi, kad jis išlaikys tokį požiūrį ir matysime dar geresnius rezultatus.









