Sportas

2015.12.18 10:32

Futbolo užkulisiuose – baisiau negu aikštėje

Tokio prasto žaidimo Lietuvos futbolo rinktinė dar niekada nėra demonstravusi. Tačiau tai, kas jau seniai vyksta aikštėje, kai žaidžia lietuviai, dar nėra taip baisu, palyginti su tuo, kas darosi Lietuvos futbolo federacijos užkulisiuose.

Nežinia kur dingstantys pinigai, vadovo rinkimai, kuriems diriguoja banditai, smurtas prieš nepaklusniuosius.

Visa tai – Lietuvos futbolo federacijos (LFF), kurios vadovą, su Daktarų gauja siejamą Julių Kvedarą ketvirtadienį vėl buvo bandoma pričiupti, kasdienybė. Tai padaryti užsimojo ilgai miegojusi Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT).

Nors jau seniai įtariama, kad Lietuvos futbolo federacijos vadovas J. Kvedaras grobsto iš Europos futbolo federacijų asociacijos (UEFA) gaunamus milijonus, FNTT tyrėjai tik ketvirtadienį ėmėsi aktyvių veiksmų – atliko kratas LFF būstinėje ir jos prezidento namuose.

Ilgai tylėjęs prabilo ir FNTT vadovas Kęstutis Jucevičius.

Jis pareiškė, kad tyrimas vyksta dėl galimo milijonų eurų pasisavinimo.

Žvilgsniai krypsta į stadioną

Nors pareigūnai oficialiai nepatvirtino, kaip galėjo būti grobstomi pinigai, žinoma, kad tyrimas vyksta dėl kai kurių epizodų, kuriuos jau prieš dvejus metus buvo aprašęs „Lietuvos rytas“.

Įtariama, kad didelė pinigų suma galėjo būti pasisavinta atliekant Liepkalnio gatvėje Vilniuje esančio stadiono rekonstrukciją, kuriai UEFA buvo skyrusi kelis milijonus eurų.

LFF dar 2011 metais buvo pasirašiusį sutartį, kad šią rekonstrukciją atliks žinoma statybų bendrovė „Mitnija“, tačiau J. Kvedarui tapus futbolo vadovu sutartis tuoj buvo nutraukta – pasirinkta su J. Kvedaru ir jo aplinka susijusi įmonė.

Įtariama, kad naujoji sutartis specialiai buvo sudaryta LFF nepalankiomis sąlygomis, o darbų kaina išpūsta. Taip buvo sudarytos sąlygos gauti vadinamąjį atmilžį. Yra žinių, jog atmilžiai galėjo būti gaunami ir rekonstruojant mažesnius stadionus ir juose klojant dirbtinę dangą.

Manoma, jog oficialiai buvo nurodoma, kad klojama labai brangi danga, tačiau iš tiesų buvo perkama pigiausia.

Domina ir nuomos pinigai

Pareigūnai tiria versiją, kad nelegalių pajamų J. Kvedaras galėjo gauti ir per tarpininkus nuomodamas Kaune esantį Nacionalinės futbolo akademijos (NFA) stadioną.

Nors už pinigus, gautus iš UEFA, šis stadionas buvo rekonstruotas pagal aukščiausio lygio standartus, padidėjo norinčiųjų išsinuomoti sportininkų skaičius, nuomos pajamos nuo 300 tūkstančių litų per metus buvo sumažėjusios iki 100 tūkstančių litų.

Pareigūnai įtaria, kad J. Kvedarui tapus LFF prezidentu nuomos pinigus pradėta imti grynaisiais, neįtraukiant jų į buhalterinę apskaitą.

Rinkosi garsūs banditai

Šis stadionas buvo tapęs ir Kauno nusikaltėlių susirinkimo vieta – vos tik J. Kvedarui tapus LFF prezidentu ten nuolat pradėjo treniruotis ir vienos įtakingiausių Kaune Kamuolinių gaujos nariai, su kuriais J. Kvedaras pastaruoju metu palaiko itin šiltus santykius.

Kalbama, kad LFF prezidentas net yra pažadėjęs futbolą žaidžiantį Kamuolinių gaujos lyderio Giedriaus Janonio sūnų prastumti į Lietuvos rinktinę.

Nusikaltėliai šiame stadione jaučiasi tikri šeimininkai – jie įžeidinėja ir gąsdina futbolininko karjeros siekiančius jaunuosius NFA auklėtinius, o kartais ir visai išvaro juos iš aikštės.

Manoma, kad gaujos lyderiai už nuomą įvairiomis paslaugomis atsiskaito tiesiogiai su J. Kvedaru, o jis tvirtina kriminaliniame pasaulyje turintis „stogą“.

Tarėsi su M.Platini?

Nors teisėsaugininkai ketvirtadienį sudavė J. Kvedarui skaudų smūgį, niekas nesiryžta tvirtinti, kad šįkart pavyks jį nuversti nuo futbolo sosto.

Panašus bandymas nušalinti J. Kvedarą prieš trejus metus jau sužlugo.

Kalbama, kad tuomet grupė su Lietuvos futbolu susijusių verslininkų J. Kvedaro nušalinimo planą neoficialiai buvo aptarę su UEFA prezidentu Micheliu Platini, kuris šiuo metu pats dėl įtarimų korupcija yra nušalintas nuo pareigų.

Esą buvo gautas šio aukšto futbolo veikėjo pažadas padėti pakeisti LFF futbolo prezidentą, jeigu dėl įtarimų UEFA lėšų grobstymu J. Kvedaras bus uždarytas į areštinę arba nušalintas nuo pareigų.

Delegacija gynė J. Kvedarą

Netrukus J. Kvedaras iš tiesų buvo pusei metų nušalintas nuo pareigų. Tokį sprendimą priėmė Kauno apylinkės teismas.

Kilus skandalui UEFA ištirti situacijos į Lietuvą atsiuntė savo delegaciją. Tačiau, užuot padėję J. Kvedarą nuversti siekusiems verslininkams, komisijos nariai atvirai jį palaikė.

Jie netgi ėmė grasinti, kad jei teisėsauga kišis į Lietuvos futbolo reikalus, mūsų šalis bus pašalinta iš svarbiausių turnyrų.

Tarėsi su advokatu ir banditu

Tačiau kova dėl LFF vadovo posto vyko toliau. Nuversti J. Kvedarą užsimoję verslininkai įkalbinėjo LFF vykdomojo komiteto narius skubiai sušaukti susirinkimą, kuriame būtų priimtas sprendimas pakeisti J. Kvedarą.

Kai kuriems šio komiteto nariams net buvo paskirta apsauga, kad nušalintas prezidentas nebandytų jų spausti.

Išeities iš susidariusios padėties karštligiškai ieškojo ir J. Kvedaras. Jis vis dažniau ėmė lankytis vieno garsaus sostinės advokato, turinčio gerų ryšių Generalinėje prokuratūroje, biure.

Čia J. Kvedaras apie futbolo reikalus kalbėjo ir su šiuo metu teisiamu kitos su Kamuoliniais kovojančios Kauno Agurkinių grupuotės lyderiu Sauliumi Velečka.

Planavo ir atsitraukimą

Per pokalbį J. Kvedaras prisiekinėjo esąs „bachūras“, kuris visą gyvenimą laikėsi nusikalstamo pasaulio taisyklių.

Jis nuolat minėjo, kad palaiko teisiamus savo gerus draugus, – vieną Daktarų gaujos vadeivų Egidijų Abarių, pravarde Goga, ir samdomą žudiką Rolandą Zavecką, pravarde Džempis.

Kalbėdamas apie Futbolo federaciją J. Kvedaras tvirtino, kad visomis įmanomomis priemonėmis bandys išlaikyti savo įtaką.

Vyrai aptarė ir galimybę, kad tą įtaką būtų galima išlaikyti ir pasitraukus – vietoj savęs paskyrus klusnų statytinį.

J. Kvedaras aiškino, kad turi numatęs ir tokio statytinio kandidatūrą – vieną žinomą televizijos prodiuserį.

Šokis aplink teisėją

Nesnaudė ir J. Kvedarą nuversti ketinę verslininkai. Jie įkalbėjo vieną ištikimu J. Kvedarui laikomą LFF vykdomojo komiteto narį, kad jis sutiks laikinai vadovauti federacijai ir įkalbės daugumą vykdomojo komiteto narių.

Tačiau buvo iškelta viena sąlyga – Kauno apygardos teismas turi atmesti J.Kvedaro skundą dėl jo nušalinimo.

Futbolo federacijos prezidento likimą turėjo spręsti teisėjas Evaldas Gražys.

Posėdyje išnagrinėjęs bylą, jis nutarė sprendimą skelbti tą pačią dieną, kai turėjo būti sušauktas LFF vykdomojo komiteto posėdis dėl J. Kvedaro likimo.

Kalbama, kad dar kelios dienos prieš nutarties skelbimą E. Gražys savo aplinkos žmonėms prasitarė, jog jau surašė sprendimą, – nutarė iš esmės J.Kvedaro skundą atmesti, tik šiek tiek sutrumpinti nušalinimo terminą.

Tačiau tuomet įvyko netikėtas įvykis. Kalbama, kad nutarties skelbimo išvakarėse pas teisėją apsilankė du įtakingi veikėjai iš sostinės.

Manoma, kad po pokalbio su jais teisėjas ankstų rytą atvyko į darbą ir surašė naują nutartį – patenkino J. Kvedaro skundą.

Prie namų – smūgiai

Taip sužlugo visi maištaujančių verslininkų bandymai nušalinti J. Kvedarą.

Kai J. Kvedaras sugrįžo į pareigas, netrukus prie savo namų buvo žiauriai sumuštas buvęs LFF prezidentas Liutauras Varanavičius.

Šį gerą M. Platini bičiulį J. Kvedaras buvo įvardijęs kaip sąmokslo prieš jį sumanytoją.

Pamažu buvo numarinta ir J. Kvedarui iškelta baudžiamoji byla. Generalinės prokuratūros sprendimu ši byla buvo atimta iš Kauno prokurorų ir perduota tirti į Vilnių.

Dokumentai buvo klastojami

Tačiau nebuvo aišku, ką daryti dėl LFF būstinėje atliktos kratos, – jos metu Kauno prokurorai buvo pasigedę maždaug trečdalio dokumentų.

Tik po kelių dienų J. Kvedaras pateikė trūkstamus dokumentus, tačiau tyrėjai net plika akimi matė, kad daugelis jų suklastoti.

Tai vėliau patvirtino ir kai kurie buvę federacijos darbuotojai – jie tvirtino, jog jų parašai dėl pinigų panaudojimo suklastoti.

Šypseną kėlė ir kai kurių verslininkų parodymai apie jų iš LFF gautus pinigus.

Pavyzdžiui, buvo nustatyta, kad gero J. Kvedaro bičiulio Vidmanto Sperausko įmonė, turėjusi tik du automobilvežius, už daugiau kaip pusę milijono litų vežiojo Lietuvos rinktinių futbolininkus.

Pagal dokumentus didelės pinigų sumos buvo sumokėtos pagrindinės LFF rėmėjos – bendrovės „Hummel LT“ vadovui Artūrui Krukiui.

Paaiškėjo, kad šis verslininkas masažavo Lietuvos rinktinės futbolininkus ir už vieną masažą gaudavo 4 tūkstančius litų.

Didelės pinigų sumos buvo išmokėtos ir futbolo teisėjo Nerijaus Dunausko žmonai Eglei. Pagal J.Kvedaro pateiktus dokumentus, ji iš anglų kalbos išvertė daugybę knygų, nors niekas iš federacijos taip ir neparodė, kas konkrečiai buvo išversta.

Pinigus pagal dokumentus imdavo ir pats J. Kvedaras. Gaudamas maždaug 13 tūkstančių litų oficialią prezidento algą, jis maždaug tiek pat dar prisidurdavo treniruodamas veteranus, nors realiai jokių treniruočių net nebuvo.

Nors šie įrodymai badė akis, baudžiamoji byla J.Kvedarui buvo tyliai nutraukta. Simboline bauda buvo nubaustas tik automobilvežiais futbolininkus vežiojęs V. Sperauskas.

Sąmokslu apkaltino Švinių

Po ketvirtadienį vykusių kratų J. Kvedaras ir toliau jautėsi drąsus. Šįkart jis sąmokslu prieš save apkaltino prieštaringai vertinamą verslininką Arūną Pukelį, pravarde Švinius.

Tačiau būtent A. Pukelis padėjo J. Kvedarui prieš 15 metų įžengti į Lietuvos futbolo olimpą.

Tada kova dėl LFF prezidento posto vyko dar aršiau nei dabar.

Futbolą užvaldyti tuomet siekęs bankininkas Vladimiras Romanovas su grupe Vilniaus verslininkų buvo sutaręs kelti bendrą kandidatą.

Per susitikimą, vykusį V. Romanovo viloje Nidoje, buvo nuspręsta LFF prezidentu rinkti buvusį ministrą Kęstutį Skrebį.

Tačiau netikėtai bankininkas pakeitė poziciją ir ėmė agituoti už tuometį Ūkio banko vadovą L. Varanavičių.

Prasidėjus trinčiai tarp vilniečių ir V. Romanovo, šis pagalbos paprašė Daktarų grupuotės vadeivų.

Jie sutiko padėti, tačiau pareikalavo, kad mainais už pagalbą LFF generaliniu sekretoriumi būtų paskirtas jų žmogus – J. Kvedaras, pravarde Lialka.

Delegatai buvo prirakinti

Prasidėjo arši kova dėl kiekvieno delegato balso. Tačiau suvažiavimo, per kurį turėjo būti renkamas LFF prezidentas, išvakarėse paaiškėjo, kad nedidelę persvarą turi vilniečių siūlomas K. Skrebys.

Štai tuomet ir įsitraukė Daktarai. Jie sulaikė kelis už K. Skrebį balsuoti ketinusius delegatus, prirakino juos antrankiais prie radiatorių ir neleido važiuoti į suvažiavimą.

Tačiau ir tuomet dar persvaros neužteko.

Buvo skubiai susisiekta su Tauragėje didelę įtaką turinčiu A. Pukeliu. Jis sustabdė į suvažiavimą jau važiuojančius Tauragės apskrities futbolo federacijos delegatus ir perkalbėjo, kad jie nebalsuotų už K. Skrebį.

Po šio pokalbio nedidele balsų dauguma prezidentu buvo išrinktas L. Varanavičius, o J. Kvedaras tapo generaliniu sekretoriumi.

Teko sumokėti kompensaciją

Bet aistros neatvėso ir po rinkimų. Už K. Skrebį agitavę vilniečių verslininkai apkaltino V. Romanovą, jog jis juos apgavo, ir pareikalavo, kad bankininkas sumokėtų kompensaciją – 100 tūkstančių dolerių.

Bankininkas nenorėjo veltis į konfliktus ir sutiko sumokėti pinigus.

Doleriai turėjo būti perduoti viename sostinės Žvėryno rajone esančiame restorane.

Laukdami kauniečių vizito verslininkai apsidraudė – įrengė slaptą klausymosi aparatūrą, galinčią įrašyti pokalbius per atstumą.

Kai prie restorano privažiavo kauniečių automobilis, kuriame, be V. Romanovo, dar buvo iki ausų apsiginklavę Daktarų vadeivos Vidmantas Siaurusevičius, pravarde Siauras, ir Alvydas Laurinavičius, pravarde Luras, restorane esantys verslininkai klausėsi, ką kalba atvykėliai.

„Vovka, gal vis dėlto neduodame tiems „špikuliams“ pinigų – verčiam juos ir viską pasidalijam“, – tuomet V.Romanovui siūlė Siauras.

Tačiau V.Romanovas nesutiko – pinigai buvo perduoti.