Naujienų srautas

Sportas2020.05.24 07:00

Į ateitį žvelgianti Vanagienė – apie Allison Reed sukrėtusią tragediją, čiuožėjų ant ledo poros ateitį ir augančią pamainą

Rytis Kazlauskas, LRT.lt 2020.05.24 07:00

Lietuvos čiuožimo federacijos vadovei Lilijai Vanagienei karantino metas sudegino daugybę nervų ląstelių – ant plauko buvo pakibęs valstybės skirtų lėšų klausimas, šokėjos ant ledo Allison Reed šeimoje įvyko tragedija, o koronaviruso pandemija sujaukė varžybų planus.

Dailiojo čiuožimo trenerė ir federacijos vadovė tik dabar gali lengviau atsipūsti. Nors kovo 27 dieną Lietuvos dailiojo čiuožimo federacija negavo prašytos 7 milijonų eurų Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos išdalyto pyrago dalies, L. Vanagienei pavyko įveikti visas biurokratines kliūtis.

Vasario pabaigoje ir kovo pirmoje pusėje tvarkant ministerijai skirtą dokumentaciją pasimetė vienas iš federacijos pateiktos paraiškos lapų. Išaušus kovo 27-ajai, Lietuvos dailiojo čiuožimo federacija liko be valstybės lėšų.

L. Vanagienė mynė ministerijos slenksčius, kol ši galiausiai sudarė naują komisiją, kuri nusprendė iš naujo įvertinti federacijos pateiktą paraišką. Sulaukta žalios šviesos – Lietuvos čiuožimo federacijai buvo skirta beveik 43 tūkst. eurų valstybės parama.

Tuo pačiu metu, kai L. Vanagienė tvarkė paraiškos valstybės paramai gauti dokumentus, o Lietuva antrą dieną gyveno karantino režimu, iš JAV atskriejo liūdna žinia – mirė Sauliaus Ambrulevičiaus šokių ant ledo porininkės Allison Reed brolis Chrisas.

Bendraudama su portalu LRT.lt, L. Vanagienė pasakojo, kaip stipriai ši nelaimė buvo paveikusi S. Ambrulevičiaus kolegę.

„Iš tikrųjų, tai buvo didžiulis smūgis Allison. Ji palaikė artimą ryšį su savo broliu. Allison yra labai psichologiškai stipri mergina. Manau, kad ji rado savyje jėgų ir toliau žiūri į ateities planus“, – teigė L. Vanagienė.

Ant Austrijos ledo – Allison Reed ir Sauliaus Ambrulevičiaus laisvoji programa

Pasak jos, amerikietė bando nukreipti mintis ir artimiausiu metu vėl atnaujins sustojusias treniruotes su S. Ambrulevičiumi. Dar prieš pasaulį sukaustant koronaviruso pandemijai, vasario pabaigoje lietuvio ir amerikietės tandemas užėmė pirmąją vietą „Bavarian Open“ varžybose Vokietijoje.

L. Vanagienė tyliai džiaugiasi kita Lietuvos šokių ant ledo viltimi – 22 metų čiužėjo Deivido Kizalos ir 17-metės Paulinos Ramanauskaitės pora. Tiesa, ilgus dešimtmečius trenere dirbusi moteris teigia, kad kalbėti apie šios poros ateitį dar šiek tiek per anksti.

Garsiausios visų laikų Lietuvos šokių ant ledo poros atstovo Povilo Vanago mama su portalu LRT.lt kalbėjosi apie karantino metu nutikusias istorijas ir Lietuvos šokių ant ledo porų ateitį.

– Trenere, kaip pasaulinė koronaviruso pandemija sujaukė S. Ambrulevičiaus ir A. Reed sezono planus?

– Mūsų šokėjų ant ledo pora buvo pasiekusi fantastišką formą. Koronaviruso pandemija iš tikrųjų tų planų sujaukė nemažai. Jie jautėsi lyg ant sparnų, o paskutinėse prieš sezono sustabdymą vykusiose varžybose Oberstdorfe jie buvo iškovoję pirmąją vietą.

Šis metas jiems yra tikrai nedėkingas. Jie būtų gavę ir valstybines stipendijas. Gerą jų formą įrodė ir atnaujintas pasaulinis porų reitingas, kuriame Saulius ir Allison tarp 120 reitinguotų porų užėmė 21 vietą.

– Geri mūsų šokėjų ant ledo poros pasiekimai tikriausiai nuteikia ypač pozityviai?

– Tokia aukšta vieta reitinge leidžia būti ramesniems dėl ateities. Yra skiriamos vietos dalyvauti „Didžiojo prizo“ etapuose. Jie dar nėra buvę tokiose aukštumose.

Saulius ir Allison yra pasiekę savo, kaip sportininkų, brandą, tačiau tikimės, kad jie savo, kaip poros, piko dar nėra pasiekę.

Ambrulevičiaus ir Reed pasirodymas Europos dailiojo čiuožimo čempionate: per plauką nuo geriausio karjeros rezultato

– Kovo viduryje Allison Reed šeimą ištiko tragedija – mirė sportininkės brolis. Kaip jaučiasi Allison po šios nelaimės?

– Iš tikrųjų, tai buvo didžiulis smūgis Allison. Ji palaikė artimą ryšį su savo broliu. Allison yra labai psichologiškai stipri mergina. Manau, kad ji rado savyje jėgų ir toliau žiūri į ateities planus.

– Kaip toliau artėjančiam sezonui ruošis S. Ambrulevičius ir A. Reed?

– Planuojame, kad šiame sezone startuosime rugsėjo mėnesį. Spalį ir lapkritį mūsų lauks „Didžiojo prizo“ varžybų etapai. Norime, kad į šiuos etapus Saulius ir Allison keliautų jau apšilę kojas kitose varžybose.

Iš Tarptautinės čiuožimo federacijos atstovų veiksmų galima spręsti, kad „Didžiojo prizo“ varžybų etapai įvyks. Siunčiame reikiamus dokumentus ir laukiame birželio pabaigos, kada tiksliai žinosime, kuriuose etapuose mūsų pora galės startuoti.

Rugsėjį laukia pirmosios „Ice Challenge“ serijos turnyrų varžybos Vokietijoje ir Suomijoje, o birželis, liepa ir rugpjūtis bus skirtas mūsų poros pasiruošimui. Kol kas žinome tik apie vienerias atšauktas varžybas Slovakijoje.

– Šiais metais pasirodė naujienų apie naujai suburtą porą – Deividą Kizalą ir Pauliną Ramanauskaitę. Kokie jų planai?

– Mūsų jaunoji čiuožėjų pora D. Kizala ir P. Ramanauskaitė prieš mėnesį grįžo iš Amerikos ir šiuo metu treniruojasi ant parketo su treneriu, o jau nuo pirmadienio pradeda treniruotes Šiauliuose ant ledo.

Vėliau jų laukia treniruočių etapas Suomijoje pas trenerį Maurizio Margaglio. Į Suomiją jie keliaus tada, kai nebereikės praleisti privalomojo laiko saviizoliacijoje. Iki to laiko jie treniruosis Lietuvoje.

Tai tik pati šios poros karjeros pradžia. Amerikoje jau buvo beveik padaryta poros laisvoji programa. Su jais reikia dar labai daug dirbti. Planuojame, kad kitais metais juos išleisime į pirmąsias varžybas.

– D. Kizala anksčiau šoko poroje su amerikiete Mira Polishook. Kaip iširo ši pora ir gimė nauja?

– M. Polishook patyrė didelę traumą ir visus metus pora negalėjo startuoti. Galvojome, kad viskas susitvarkys, o praėjusių metų pabaigoje ji pasakė, kad nebegali kentėti skausmų.

Labai greitai paruošėme naują porą. Gruodį sužinojome, kad iširo Deivido ir Miros pora, o sausį Deividą su Paulina išsiuntėme į JAV pas trenerį Igorį Shpilbandą.

– Kaip greitai supratote, kad geriausia kandidatė startuoti varžybose su D. Kizala yra P. Ramanauskaitė?

– Paulina buvo patyrusi traumą, tačiau jau anksčiau ji garsėjo kaip labai stipriai individualiai čiuožianti jaunoji sportininkė. Ji neišvyko į Jaunimo olimpines žaidynes, nes jai grėsė stresinis pėdos lūžis.

Iširus Miros ir Deivido porai, pakvietėme Pauliną, kuri, vos tik debiutavusi suaugusiųjų čempionate, iškovojo pirmąją vietą.

– D. Kizalos ir P. Ramanauskaitės pora yra ateities projektas. O kokią piešiate artimiausią jų ateitį?

– Visų pirma, norime turėti šokėjų pamainą. Kai Povilas Vanagas su Margarita Drobiazko baigė karjerą, ilgai neturėjome jokios pamainos.

Dabar turime Saulių su Allison. Jeigu jie ateityje patektų į dešimtukus pasaulio ir Europos čempionatuose, į varžybas galėtume vežtis ir antrą porą. Tokiu būdu Deividas ir Paulina galėtų kaupti taip reikalingą patirtį ateičiai.

Be to, neseniai karjerą baigė Guostė Damulevičiūtė, ji planuoja pradėti trenerės karjerą. Turėsime naują specialistę. Ji studijuoja Vilniuje ir dirba su mažais vaikais. Lietuvoje atsiradus ledo arenų, tikrai žengsime žingsnius į priekį.

Pasaulio dailiojo čiuožimo taurės varžybos. Allison Reed ir Sauliaus Ambrulevičiaus susitikimas „parke“

– Lietuvoje turėjome dėl aukščiausių vietų kovojusius P. Vanagą ir M. Drobiazko. Ar jie palaiko ryšį su jų pėdomis sekančiais S. Ambrulevičiumi ir A. Reed?

– Povilas su Margarita labai domisi Sauliaus ir Allison progresu. Po visų varžybų abi poros susiskambina, o Margarita ir Povilas visada duoda patarimų, sako, į ką reikėtų atkreipti dėmesį.

Skambinamės ne kiekvieną dieną, bet kai tik tą padarome, kalbame tik apie dailųjį čiuožimą. Net ir gyvai susitikę, susėdę prie stalo, prie vyno taurės kalbamės apie dailųjį čiuožimą. Kitaip negalime.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi