Sportas

2019.06.06 09:23

Dopingo kontrolė: kaip, kodėl ir kiek saugomi mėginiai?

LRT.lt 2019.06.06 09:23

Įtariami dopingo vartojimu sportininkai gali neišvengti naujos mėginių patikros ir po daugelio metų, o antrasis mėginys įprastai nepaineigia pirmojo rezultato, skelbiama pranešime spaudai.

Apie dopingo kontrolės procedūrą, galimus rezultatus ir pasėkmes bei švietimą Lietuvos antidopingo agentūros vadovė papasakojo TV laidai apie sportą „Lietuvos mokyklų žaidynės“.

Antidopingo agentūros pagrindinės funkcijos kovojant už švarų sportą: dopingo kontrolė, švietimas bei prevencija. Agentūra Lietuvoje daugiausiai orientuojasi į aukščiausio meistriškumo sportininkus, kurie atstovauja šaliai tarptautiniuose čempionatuose, olimpinėse žaidynėse.

„Taip pat bandome užmegzti ryšius su sporto mokyklomis, kad jaunieji sportininkai kuo anksčiau sužinotų apie dopingo žalą, kad žinotų, kaip atliekama dopingo kontrolė. Demonstruojame, kaip tai atliekama, kad nebūtų psichologinio šoko, streso ir t.t., - aiškino antidopingo agentūros vadovė Kristina Jagminienė. - Stengiamės ir stengsimės nuo mažų dienų informuoti, kad sportininkai žinotų savo teises ir pareigas bei neprisidarytų sau problemų ateityje.“

Dopingo kontrolės priemones sudaro A ir B mėginio indai. Kad būtų išvengta galimų manipuliacijų, mėgintuvėliai turi specialius dangtelius. Jie uždaromi tik vieną kartą ir atidaromi tik nulaužiant. Mėginiai tuomet siunčiami į Varšuvos laboratoriją.

Per 10 dienų nuo nusiuntimo dopingo agentūra Lietuvoje gauna A mėginio rezultatus. „Jei atsakymas būna teigiamas (t. y. rasta dopingo) galima pasirinkti, ar nori atidaryti B mėginį. Bet mūsų praktikoje, kiek buvo atidaromas B mėginys, nepasitaikė, kad jis paneigtų A mėginio rezultatą“, - teigė K. Jagminienė.

Jos teigimu, buna atvejų, kad sportininkai galbūt dėl žinių neturėjimo bando vengti dopingo kontrolės, pvz. neduoti mėginio. Nedavus mėginio dopingo kontrolės pareigūnui gresia diskvalifikacija 4 metams.

„Nešvarūs“ - galimai dopingą naudojantys - sportininkai gali įkliūti ir daug vėliau nepaisant to, kad pirmąjį kartą gavo neigiamą rezultatą dėl dopingo vartojimo.

„Jei mes kažką įtariame, turime duomenų, kad tas sportininkas galbūt vartoja tam tikras medžiagas, paliekame mėginius saugoti laboratorijoje 10 metų. Patobulėjus įrangai laboratorijose jie gali būti patikrinami ir randama tai, ko anksčiau laboratorijos neaptikdavo“, - atskleidė antidopingo specialistė.