Naujienų srautas

Pasaulyje2015.09.08 13:45

Ukraina: paliaubos nereiškia ramybės

Ukrainos kariuomenė tvirtina, kad derybose dėl buferinės zonos demarkavimo Rusijos delegacijai vadovauja sausumos pajėgų vado pavaduotojas, nors Maskva anksčiau neigė, kad jos atstovai derasi su ukrainiečiais ir stebėtojais iš Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos.

Ukrainos kariuomenė tvirtina, kad derybose dėl buferinės zonos demarkavimo Rusijos delegacijai vadovauja sausumos pajėgų vado pavaduotojas, nors Maskva anksčiau neigė, kad jos atstovai derasi su ukrainiečiais ir stebėtojais iš Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos.

Paliaubas Donecke šeštadienio rytą vėl sulaužė separatistų kovotojai, Ukrainos pozicijas oro uoste atakuodami iš gyvenamųjų rajonų. Per parą žuvo du žmonės.

Rusijos remiami smogikai niekada neturėjo skrupulų, bet šeštadienio rytą jų ataka iš gyvenamųjų rajonų pasirodė užfiksuota internete. Teigiama, kad Ukrainos pozicijos apšaudomos iš pietinio Donecko priemiesčio.

Paties Donecko gyventojai teigia, kad jų rajonai taip pat apšaudomi. Kas šaudo – neaišku, bet vienu iš vakarykščio apšaudymo taikinių buvo tapusi mokykla. Kijevas sako, kad per pastarąją parą žuvo vienas karys ir vienas civilis. Apšaudytas patikrinimo punktas prie Mariupolio, tačiau ir vėl nuožmiausiai puldinėtas Donecko oro uostas.

Išvyti smogikus, tarp jų daug čečėnų samdinių, iš oro uosto gegužės pabaigoje buvo pirmoji tik ką išrinkto prezidento Petro Porošenkos pergalė. Nuo tada specialiųjų pajėgų dalinys iš Kirovogrado laikosi įsitvirtinęs oro uoste ir šią savaitę atrėmė nuožmiausią ataką. Tačiau apsupti ir keturis mėnesius izoliuoti Ukrainos kariai, pranešama, pamažu užleidžia teritoriją Rusijos remiamiems smogikams.

Nuolat puldinėjama Debalcevė – strateginių kelių sankryžoje tarp Donecko ir Luhansko. Ten Ukrainos pajėgos apsuptos iš visų pusių.

Kijevas teigia, kad Ukrainos pajėgoms šiame mieste nurodyta nesitraukti, ir kad kol kas jos atrėmė visas atakas. Nors paliaubos numato, kad abi pusės atitrauks sunkiąją artileriją po penkiolika kilometrų, nė viena pusė neskuba.

„Pirmasis etapas – kai turi prasidėti laipsniškas atitraukimas. Tam, kad Ukrainos pusė galėtų tai padaryti, pirmasis žingsnis turi būti įtvirtinti taiką. Viena taikos diena, 24 ramybės valandos, reikš atitraukimo pradžią. Bus sukurta buferinė zona“, – sakė Ukrainos nacionalinio saugumo ir gynybos tarybos atstovas Volodimyras Poliovyjus.

Penktadienį Rusija paneigė ir Ukrainos, ir Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos pranešimus, kad jos karininkai dalyvauja 76-ų atstovų grupėje, besitariančioje, kur konkrečiai nusidrieks buferinė zona.

Tačiau šeštadienį Kijevas dar sako, kad Rusijos pusei vadovauja sausumos pajėgų vado pavaduotojas. Jis esą iki vėlyvos nakties susitiko su separatistų atstovais dėl paliaubų susitarimo vykdymo, rezultatai – neaiškūs. Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacija sako, kad Minsko derybininkų grupė, dalyvaujant ir separatistų atstovams, šeštadienį surengė video konferenciją, kur konstatuota, kad išilgai dviejų trečdalių buferinės zonos padėtis susirėmimai liovėsi.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi