Pasaulyje

2018.08.21 09:24

„Microsoft“: su Rusija susiję programišiai taikėsi į JAV politines organizacijas

15min.lt 2018.08.21 09:24

Informacinių technologijų kompanija „Microsoft“ paskelbė aptikusi su Rusijos vyriausybe susijusių programišių pastangas paveikti 2018-ųjų rinkimų į Kongresą rezultatus, rašo „The Associated Press News“.

Pasak „Microsoft“ atstovų, programišių grupė sukūrė interneto domenus, imituojančius dvi JAV konservatorių organizacijas – „Hudson Institute“ ir „International Republican Insitute“.

Kiti trys du domenai buvo sukurti taip, kad atrodytų, jog priklauso JAV Senatui.

„Microsoft“ nepateikė daugiau informacijos apie programišių sukurtas internetines svetaines.

Šie bandymai primena Rusijos kibernetines atakas prieš 2016-ųjų JAV prezidento rinkimus. Pasak JAV žvalgybos pareigūnų, programišiai, siekdami padėti išrinkti Donaldą Trumpą, kenkė jo demokratei oponentei Hillary Clinton.

Reuters/Scanpix nuotr.

„Microsoft“ prezidentas ir vyriausiasis teisininkas Bradas Smithas teigė, kad šįkart buvo siekiama ne padėti ar pakenkti kažkuriai partijai, o „iš esmės sutrikdyti demokratiją“.

Pasak B. Smitho, nėra ženklų, kad programišiams pavyko ką nors įtikinti atsidaryti netikrus tinklalapius ir tokiu būdu „užkrėsti“ aukų kompiuterius, kad būtų galima slapta juos stebėti bei vogti duomenis.

Abu taikiniais tapę konservatorių tyrimų centrai sako esantys budrūs, taip pat stengiasi išvengti atakų, kai kenkėjiški elektroniniai laiškai siunčiami iš patvirtintų šaltinių (angl. spear phishing).

Pasak tyrimų centrų atstovų, jų vykdomas demokratijos skatinimas visame pasaulyje dažnai supykdo autoritarines vyriausybes.

„Džiaugiamės, kad mūsų darbas pritraukia blogiukų dėmesį. Tai reiškia, kad mūsų darbas duoda vaisių“, – teigė „Hudson Institute“ atstovas spaudai Davidas Tellas.

Tyrimo centro „International Republic Institute“ valdybą sudaro šeši respublikonai senatoriai ir garsus Rusijos kritikas Mittas Romney, kandidatuojantis Jutos valstijoje.

„Microsoft“ dėl atakų kaltina programišių grupuot „Strontium“, dar vadinamą „Fancy Bear“ ar „APT28“.

Specialiojo tyrėjo Roberto Muellerio pateiktuose kaltinimuose teigiama, kad grupuotė yra susijusi su pagrindine Rusijos žvalgybos tarnyba GRU.

Esą ši grupuotė 2016 m. vykdė kibernetines atakas prieš Nacionalinį demokratų komitetą ir H. Clinton.

„Neturime jokių abejonių dėl to, kas už (atakas) atsakingas“, – pridūrė B. Smithas.