Pasaulyje

2018.07.15 23:47

Lenkijoje paminėtos 85-osios „Lituanicos“ skrydžio metinės

Lenkijoje, lakūnų Stepono Dariaus ir Stasio Girėno žūties vietoje, paminėtos 85-osios skrydžio per Atlantą metinės. Pagerbti Lietuvos didvyrių atminimo atvyko abiejų šalių vyriausybių atstovai.

Simbolinė tylos minutė ir trys atminimo salvės – taip pagerbiami Lietuvos herojai Steponas Darius ir Stasys Girėnas – pirmieji lietuviai, lėktuvu „Lituanica“ perskridę Atlanto vandenyną, tačiau tragiškai žuvę Pščelniko miške. Minint istorinio skrydžio 85-ąsias metines, prie lakūnams skirto paminklo jų atminimą pagerbė Lietuvos ir Lenkijos vyriausybių atstovai, vainikus atsiuntė abiejų šalių prezidentai.

„Mes čia minime ne žūtį ar pralaimėjimą, o pergalę prieš Atlantą, ir kartu randame savo istorijoje tokių puslapių, tokių įvykių, kurie dar labiau sutvirtina mūsų ryšius, mūsų šių dienų gyvenimą“, – kalbėjo Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.

„S. Dariaus ir S. Girėno ryžtas ir tragiška mirtis artima ir mums, lenkams. Metais anksčiau,1932 m., Lenkija prarado savo du nuostabius pilotus – Pranciškų Žvirko ir Stanislavą Vigurą. Taip pat entuziastingai, kaip ir jūs, sekėme savo lakūnų žygius, ir su tokiu pačiu liūdesiu apraudojome jų mirtį“, – sakė Lenkijos užsienio reikalų ministras Jacekas Czaputowiczius.

Po katastrofos lakūnų palaikai pirmiausia buvo pagerbti čia Myslibuže, šv. Gertrūdos koplytėlėje, esančioje maždaug už 10 kilometrų nuo lakūnų žūties vietos. Prieš dešimtmetį šalia koplytėlės pastatytas paminklinis akmuo, simbolizuojantis „Lituanicos“ perskrostą pasaulį ir kasdien primenantis istorinį S. Dariaus ir S. Girėno skrydį.

Taip pat Myslibužo mieste lakūnų garbei pavadinta mokykla. Taip nusprendė patys moksleiviai. Pasak burmistro, aplink miestą ketinamą nutiesti aplinkkelį, kuris irgi turėtų būti pavadintas S. Dariaus ir S. Girėno vardu.

„Per šiuos metus S. Dariaus ir S. Girėno istorija įaugo į mūsų mintis, širdis, dvasias, o jų atminimas tapo svarbia miesto istorijos ir tapatybės dalimi. Jų skrydis mums primena universalias gyvenimo pamokas: niekada nepasiduoti, visuomet kovoti už tai, kuo tiki, ir, žinoma, susirasti artimą draugą, su kuriuo tą tikslą galėtum siekti kartu“, – pasakojo Myslibužo burmistras Piotras Jerzys Sobolewskis.

Prieš pargabenant į Lietuvą, iš Myslibužo S. Dariaus ir S. Girėno palaikai buvo pervežti ir pašarvoti Ščecine, šv. Jokūbo katedroje. Čia jų atminimas pagerbtas gėlėmis prie Katedroje esančio memorialo lakūnams.

„Monumentas katedroje skirtas ne tik lakūnų atminimui pagerbti. Jis simbolizuoja ir gerus Lietuvos bei Lenkijos santykius, taip pat kasmet čia apsilanko per 0,5 mln. turistų, kurie galbūt pirmą kartą išgirsta šią istoriją. Taip apie jų žygdarbį sužino vis daugiau žmonių“, – sakė Lietuvos garbės konsulas Lenkijoje Wieslawas Wierzchos`as.

Iš Jungtinių Amerikos Valstijų S. Dariaus ir S. Girėno pilotuojamas lėktuvas „Lituanica“ pakilo 1933 m. liepos 15 d. Nenusileidę lakūnai įveikė beveik 6,5 tūkst. kilometrų, tačiau iki Lietuvos likus daugiau nei 600, liepos 17 d. lėktuvas sudužo, kaip manoma, dėl blogų oro sąlygų ar variklio gedimo. Nepaisant tragiškos baigties, „Lituanicos“ skrydis tapo vienu ryškiausių Lietuvos istoriniu įvykiu bei neblėstančios meilės tėvynei pavyzdžiu.