Naujienų srautas

Pasaulyje2018.05.26 00:27

„Amnesty International“: Nigerijos kariai prievartavo iš teroristų išvaduotas moteris

15min.lt 2018.05.26 00:27

Nigerijos kariai prievartavo mergaites ir moteris, kurios pabėgo arba buvo išlaisvintos iš teroristinės grupuotės „Boko Haram“ gniaužtų. Jos taip pat buvo marinamos badu ir verčiamos miegoti su kariais mainais į maistą. Taip naujoje ataskaitoje skelbia žmogaus teisių gynimo organizacija „Amnesty International“.

Anot organizacijos, tūkstančiai šių moterų mirė badu Nigerijos šiaurės rytuose įrengtose stovyklose šalies viduje perkeltiems asmenims. Daugelį jų anksčiau buvo sučiupę „Boko Haram“ teroristai.

Ataskaitoje, kurios pavadinimas „Jie mus išdavė“, skelbiama, kad mažiausiai penkios moterys atskleidė, jog jas stovykloje 2015–2016 metais išprievartavo Nigerijos kariškiai.

Su „Amnesty International“ atstovais bendravusios moterys teigė, kad jas mušė ir vadino „Boko Haram žmonomis“ – kai tik jos drįsdavo pasiskųsti dėl to, kaip su jomis elgiamasi.

Dokumente rašoma, kad Nigerijos kariai ir vietos aktyvistų grupės atstovai „atskyrė moteris nuo jų vyrų ir uždarė jas nuošaliose stovyklose“, kur jos buvo prievartaujamos, kartais – mainais į maistą.

Dar dešimt moterų, gyvenusių, o kai kuriais atvejais dar gyvenančių Bamos stovykloje, atskleidė, kad jos buvo verčiamos „susitikinėti“ su saugumo pareigūnais.

Esą vienas saugumietis išprievartavo moterį po to, kai atnešė jai maisto, ir pareiškė: „Daviau tau visus šiuos dalykus. Jei jų nori, turime būti vyras ir žmona.“

„Seksas tokiomis aplinkybėmis visada yra prievartavimas, net jei nenaudojama fizinė jėga. Nigerijos kariai ir civiliai aktyvistai iš Civilinės bendrosios darbo grupės vykdo nusikaltimus“, – pareiškė „Amnesty Internation“ Nigerijos skyriaus direktorė Osai Ojigho.

„Boko Haram“ pagrobtos mergaitės ir moterys, AFP/„Scanpix“ nuotr.

„Jie elgiasi taip, lyg nebijotų bausmės. Tačiau prievartautojai ir jų bosai, kurie leido tam vykti, pagal tarptautinę teisę įvykdė nusikaltimus ir turi būti patraukti atsakomybėn“, – pridūrė O. Ojigho.

„Boko Haram“ pagal Pasaulinį terorizmo indeksą laikoma trečiąja pagal sukeliamų žūčių skaičių teroristine grupuote pasaulyje. Kovotojai siautėja šiaurinėje Nigerijos dalyje – sprogdina mokyklas, bažnyčias ir mečetes, grobia moteris bei vaikus. Konfliktas jau nusinešė tūkstančių žmonių gyvybes, o namų neteko apie 2 mln. nigeriečių.

Nigerijos kariuomenė skelbia, kad bent techniškai grupuotė „Boko Haram“ yra įveikta, o teritorija, kurią buvo užėmę kovotojai, atsiimta. Kariai neseniai pranešė išlaisvinę per 1 tūkst. įkaitų, daugiausia moterų ir vaikų.

Bet išlaisvinti asmenys nuo 2015 metų laikomi perpildytose stovyklose Šiaurės Nigerijoje. „Amnesty International“ teigimu, per trejus metus jose badu mirė tūkstančiai žmonių – ataskaitoje skelbiama, kad 2015–2016 metais kiekvieną dieną mirdavo 15–30 žmonių.

Nigerijos kariuomenės atstovas Johnas Agimas paneigė „Amnesty International“ ataskaitos teiginius ir juos pavadino „propaganda“. Esą į stovyklas, kuriose laikomi išlaisvinti įkaitai, daugiausia moterys, kariai nebuvo siunčiami.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi