Pasaulyje

2018.04.20 23:06

Rumunija svarsto perkelti savo ambasadą į Jeruzalę

ELTA 2018.04.20 23:06

Rumunija pirmoji iš Europos Sąjungos (ES) šalių svarsto iš Tel Avivo į Jeruzalę perkelti savo ambasadą Izraelyje. Socialdemokratų vyriausybė penktadienį patvirtino žiniasklaidos pranešimus, kad yra tokių planų. Ministrė pirmininkė Viorica Danila pabrėžė, kad tai dar nėra galutinis sprendimas.

Sprendimas priimtas, jau imtasi atitinkamų priemonių, ketvirtadienį televizijos stočiai sakė valdančiųjų socialdemokratų lyderis Liviu Dragnea. Premjerė penktadienį sakė, kad tai planai, dėl kurių diskutuojama „su visomis institucijomis, įskaitant prezidento“. Kai tik bus pasiekta bendra pozicija, apie tą esą bus paskelbta viešai.

Rumunijos prezidentas Klausas Iohannis kategoriškai atmeta tokius planus. Jo atstovai atkreipė dėmesį į konstituciją, kuria remiantis, prezidento kompetencija yra diplomatinių misijų „įsteigimas ar uždarymas“. Rumunijos prezidento pozicija Artimųjų Rytų klausimu nepasikeitė, akcentavo prezidentūra. Šiuo metu ambasados perkėlimas esą reikštų tarptautinės teisės sulaužymą.

Centro dešinės stovyklai priklausančio K. Iohannio ir vyriausybės pozicijos reguliariai išsiskiria.

Anot žiniasklaidos, premjerė kitą savaitę vyks į Izraelį. Rumunija yra vienintelė buvusi Rytų bloko šalis, kuri po Šešių dienų karo 1967-aisiais nenutraukė diplomatinių santykių su Izraeliu. Kartu tuometinis diktatorius Nicolae Ceausescu palaikė glaudžius ryšius su Yasiro Arafato Palestiniečių išsilaisvinimo organizacija (PLO).

Gruodį JAV prezidentas Donaldas Trumpas paskelbė, kad pripažįsta Jeruzalę Izraelio sostine ir kad perkels ten JAV ambasadą. Naujojo ambasados pastato atidarymas planuojamas gegužės 14-ąją.