Pasaulyje

2018.03.20 07:41

Ukrainiečiai nerimauja, kokių žingsnių imsis perrinktas Kremliaus vadovas

Prie nuolatinių apšaudymų Rytų Ukrainoje pripratę vietos gyventojai baiminasi, kad po Rusijos prezidento Vladimiro Putino perrinkimo  separatistai vėl gali imtis sunkiosios ginkluotės. Esą Kremliaus vadovui panašūs konfliktai padeda kurti menamas pergales, todėl tik laiko klausimas, kada vėl atsinaujins nuožmūs mūšiai Donbase. Ekspertai perspėja, kad Putino tikslas – ne tik Ukraina, bet ir siekis skaldyti Europos Sąjungą.  

Dabar kiek ramiau, sako Marinkos pakraštyje gyvenanti Oksana ir rodo į jos nuolat snaiperių apšaudomą namo sieną. Ji neabejoja, kad šiemet vėl negalės nieko sodinti darže. Jis – vos keli šimtai metrų nuo separatistų kontroliuojamos teritorijos. 

Kasdieniai miestelio apšaudymai jau nestebina ir mokinių: kai kurie jų iš garso atskiria kokius pabūklus naudoja separatistai, kada reikia bėgti į rūsyje įrengtą slėptuvę. Mokyklos direktorė sako, kad karas užgrūdino vaikus, pastebi net didesnę motyvaciją mokytis, netrukdo ir smėlio maišais apdėti mokyklos langai.

Prie apšaudymų pripratę Marinkos gyventojai vis tik su nerimu laukia, kokių žingsnių imsis perrinktas Kremliaus vadovas. Naujų tariamų pergalių V. Putinui reikia labiau nei netikrų balsų rinkimuose, todėl tik laiko klausimas, kada pasikartos didieji 2014-2015 m. mūšiai Ukrainoje.

Ukrainos gynybos ministras pabrėžia, kad jie toliau sėdi ant parako statinės. Donecko ir Luhansko regionuose dislokuoti du Rusijos armijos remiami korpusai, kurių sudėtyje per 40 tūkst. karių, aprūpintų tankais, reaktyvinėmis sistemomis, kita sunkiąja ginkluote, jiems vadovauja Kremliaus generolai.

Dar didesni pajėgumai sutelkti ties siena su Ukrainos: 2 divizijos arba 77 tūkst. visa įmanoma ginkluote aprūpintų Rusijos armijos karių.

Per ketverius metus karas Rytų Ukrainoje nusinešė daugiau nei dešimt tūkstančių žmonių gyvybių - dauguma jų civiliai. Gynybos ministras skaičiuoja, kad vien šiemet per apšaudymus jau žuvo per 20 karių, 150 sužeista.

Plačiau apie tai – Giedriaus Vitkausko ir Vytenio Radžiūno reportaže.