Pasaulyje

2018.02.08 22:06

Ukraina: P. Porošenka seka V. Janukovyčiaus pavyzdžiu?

Ukrainoje aštrėja Vakarų kritika prezidentui ir jo partijai dėl vis gilyn klimpstančios kovos su korupcija. Parlamentas jau dvi dienas niekaip nepradeda svarstyti įstatymo dėl antikorupcinio teismo, kurį Petro Porošenka prieš Kalėdas pateikė tik po ilgo tarptautinio spaudimo ir su ydomis, kurias iškart pasmerkė Vakarai. Po skandalingų žinių apie slaptas ir labai brangias P. Porošenkos ir jo generalinio prokuroro atostogas Maidano pergalės ketvirtosioms metinėms kitą savaitgalį kviečiamas didelis protestas.  

Jie jau nebenori net apkaltos – tiesiog, kad parlamentas nušalintų P. Porošenką taip, kaip prieš 4 metus nušalino jo pirmtaką. Keli tūkstančiai protestuotojų savaitgalį Maidano aikštėje susidūrė su vėliavos spalvos konstrukcijomis, kliudančiomis mitingams.

Bet prezidento priešininkai rengiasi ketvirtųjų Maidano metinių protestams. Nė vienas iš didžiųjų oligarchų per šį laiką nenuteistas, užtat kovotojai su korupcija persekiojami vis aršiau. Daugybei iškeltos bylos, pavyzdžiui, ir aktyvistui Vitalijui Šabuninui asmeniškai, ir jo organizacijai, atskleidusiai lėšų švaistymą.

Įveikus korupciją, Ukrainos ekonomika augtų dvigubai sparčiau, bet Vakarai vis dažniau sako, kad P. Porošenka su ja kovoja tik sulaukęs spaudimo, ir nenuoširdžiai.

Iš tiesų, jie jau iškėlė kone 500 bylų, bet daugelis numiršta teismuose. O specialaus antikorupcinio teismo įstatymą P. Porošenkos partija stabdo, ir net kai jis pats galų gale pateikė projektą, svarstymas įstrigo. Kritikai sako, kad artėjant kitų metų rinkimams, P. Porošenka nebedrįs pyktis su oligarchais.

Net ir P. Porošenkos projektas turi tiek ydų, kad „Ukrainska praveda“ paviešino Tarptautinio valiutos fondo ir Pasaulio banko perspėjimus, kad jis prieštarauja Kijevo įsipareigojimams. Ukraina pavasarį tikisi dar 2 mlrd. dolerių, bet Tarptautinis valiutos fondas mokėti žada, tik įsteigus teismą. Net ir Amerika spaudžia pakeisti nuostatas, pagal kurias teisėjai liktų priklausomi nuo politikų, o teismas užverstas gausybe nereikšmingų bylų.

P. Porošenka tvirtina, esą projektas atitinka Vakarų siūlymus, bet tai neigia net Europos Sąjunga. Jis sako, kad netinkamos formuluotės tik techninės, bet jo paties įkurtas kovos su korupcija biuras sako, kad jos skirtos antikorupcinis teismą įkurti parodomąjį, bet neveikiantį.

Ukrainą sudrebino du „Laisvosios Europos“ radijo tyrimai apie atostogas. P. Porošenka pusę milijono išleido už savaitę privačioje Maldyvų saloje. O jo generalinis prokuroras už savaitę Seišeliuose sumokėjo bent 20 tūkst. dolerių ir gynėsi, kad tai prieinama vidutinei šeimai, nors atlyginimo vidurkis nesiekia 300 dolerių per mėnesį.

Plačiau apie tai – Vykinto Pugačiausko reportaže.