Naujienų srautas

Pasaulyje2018.01.25 22:02

Vakarai ir Rusija rengia atskiras derybas dėl taikos Sirijoje

Vienoje prasidėjo devintasis Sirijos taikos derybų etapas, kuris, pasak Prancūzijos užsienio reikalų ministro, yra „paskutinis šansas“ rasti politinį šio konflikto sprendimą. Kitą savaitę prasidės Rusijos organizuojamos atskiros derybos dėl taikos Sirijoje. Vakarų valstybės baiminasi, kad tai bandymas pakenkti Jungtinių Tautų organizuojamoms taikos deryboms.

Tai jau devintas Jungtinių Tautų bandymas pasiekti taiką Sirijoje. Pastarieji aštuoni vyko Ženevoje ir buvo bevaisiai. Sirijos režimo ir opozicijos delegacijoms ne tik nepavyko susitarti, jos net nesusitiko. Pagrindinis stabdys – Basharas al Assadas ir jo likimas. Cheminio ginklo prieš savo civilius naudojimu kaltinamas diktatorius ir jo komanda nesutinka su pagrindine opozicijos ir Vakarų valstybių sąlyga – pasibaigus karui – B. al Assadas turi pasitraukti.

„Tarptautinė bendruomenė ir šalys prižiūrinčios deeskalacijos susitarimą privalo gerbti įsipareigojimus ir kviesti režimą vykdyti savo susitarimo dalį. Matome barbariškas atakas, civilių bombardavimus Idlibe ir kitur. Daugiau kaip 130 tūkst. žmonių turėjo palikti savo namus per pastarąsias tris savaites“, – sakė Sirijos opozicijos atstovas Nasras Hariras.

Ar taikos pavyks pasiekti Vienoje abejonių prideda ir tai, kad Rusija kartu su Iranu ir Turkija organizuoja atskiras derybas. Jos kitą savaitę prasidės Sočyje į kurį, pasak Maskvos, pakviesta daugiau kaip 1,5 tūkst. žmonių. Tiesa, opozicijos delegacija dar neapsisprendė ar dalyvaus.

„Dėl dalyvavimo Sočyje dar neapsisprendėme, apie tą susitikimą neturime aiškios informacijos. Turime žinoti, kas ten bus. Tai, kas įvyks per kitas dvi dienas, parodys, kiek visos pusės yra suinteresuotos surengti tikras derybas“, – kalbėjo N. Hariras.

Nors Sirijos opozicija dar nepaskelbė ar dalyvaus, Maskva užsibrėžusi Sočyje sutarti dėl naujos Sirijos konstitucijos, kuri įsigaliotų po pilietinio karo pabaigos. Jungtinių Tautų organizuojamos taikos derybos Vienoje baigsis rytoj, o Prancūzijos užsienio reikalų ministras jas pavadino „paskutine viltimi“ pasiekti politinį susitarimą 7 metus trunkančiame pilietiniame kare, kuris jau pareikalavo mažiausiai 340 tūkst. žmonių gyvybių.  

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi