Pasaulyje

2018.01.16 21:55

Rumunijoje – nauja premjerė

Rumunijoje premjerės postą pirmą kartą užėmė moteris. Penkiasdešimt ketverių Vioricai Dancilai vyriausybės vairą patikėjo valdantys socialdemokratai, besitikintys, kad Europos Parlamento narė numalšins įtampą su Briuseliu dėl prieštaringai vertinamų Rumunijos antikorupcijos reformų. Premjerą socialdemokratai keičia jau trečią kartą per kiek daugiau nei metus, nes įtakingas partijos lyderis niekaip nesugyvena su savo paskirtaisiais, o pats užimti posto negali, nes yra nuteistas dėl balsų klastojimo.

Pūgos Rumunijoje trikdo eismą, o nesutarimai tarp premjero ir valdančiųjų socialdemokratų pirmininko – politiką. Rytų Europos valstybes lankantis Japonijos premjeras, atvykęs į Bukareštą, nerado su kuo susitikti ir patraukė pas prezidentą, mat vyriausybės vadovo postą jau buvo palikęs Mihajus Tudosė. O naująją premjerę Vioricą Dancilą socialdemokratai pasirinko tik įdienojus.

„Jei ponią Vioricą Dancilą patvirtins Rumunijos prezidentas, ji turėtų suvokti, kokią riziką prisiima ir kokių klaidų gali padaryti“, – sakė Rumunijos socialdemokratų lyderis Livius Dragnea.

V. Dancila – pirmoji šalyje premjerė moteris, bet jau trečioji socialdemokratų premjerė, nors nuo jų pergalės rinkimuose tepraėjo kiek daugiau nei metai. Antrasis premjeras dabar traukiasi dėl tos pačios priežasties, kaip ir pirmasis vasarą – nesutarė su partijos pirmininku.

Nesutarimai išryškėjo dėl vidaus reikalų ministrės. M. Tudosė norėjo ją atleisti dėl skandalo, kilusio policijoje, kai pareigūnas buvo apkaltintas seksualiai priekabiavęs prie vaikų. Tačiau vidaus reikalų ministrė turėjo partijos lyderio užnugarį. Šis pats vadovauti vyriausybei negali, nes teismas uždraudė užimti valdžios postus, mat 2012 m. L. Dragnea organizavo balsų klastojimą apkaltos referendume prieš tuometį prezidentą Trajaną Beseskų – aršų socialdemokratų priešininką. Rumunijos teisėsauga kitame tyrime dėl Europos Sąjungos fondų švaistymo nurodė įšaldyti L. Dragnėjos turtą nors pats kaltinimus neigia ir trauktis iš politikos neketina.

„Ypač po šios politinės krizės padėtis Rumunijoje įtempta. Iš socialdemokratų pažadų gavome tik priešingus rezultatus. Žadėtas geresnis gyvenimas rumunams, o vietoj jo – žlungančios vyriausybės, socialiniai neramumai, teisės nepaisymas, ekonominės problemos. Su dabartiniais lyderiais Rumunija išgyvena sunkius pavojingus laikus“, – teigė Rumunijos ISP instituto politikos analitikas Cristianas Patrasconiu.

V. Dancila gerbiama Briuselyje ir palaiko puikius ryšius su Europos Komisija, todėl jos pasirinkimas – aiški žinia Briuseliui, kad norima gerinti santykius po pastarosios įtampos dėl reformų, kurias Europa vertina kaip galbūt trikdančias kovą su korupcija. Toks valdančiosios partijos pirmininko paaiškinimas. Tačiau V. Dancila šiaip jau rėmė valdžios planą, pagal kurį pernai vasarį turėjo būti sušvelninti antikorupcijos įstatymai, bet dėl milžiniškų protestų politikai atsitraukė. Daug protestų vėl kilo praėjusių metų pabaigoje, kai valdžia užsimojo mažinti antikorupcinės institucijos galias.