Naujienų srautas

Pasaulyje2017.12.09 20:57

Lenkijoje – protestai prieš teismų reformą

Naujo Lenkijos premjero paskyrimą Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Donaldas Tuskas įvertino kaip ženklą, kad Varšuva nori gerinti santykius su Europos Sąjungos institucijomis. Tačiau Lenkijos Seimas per audringą posėdį patvirtino teismų reformą, kurią Europos institucijos vadina didžiule grėsme teisinei sistemai ir grasina pradėti procedūrą atimti iš Varšuvos balso teisę. Opozicija ir negausūs protestuotojai reformą įžiūri konstitucijos laužymą, valdantys dešinieji sako, kad teisėjai nuo šiol prilygs paprastiems žmonėms.

Partija „Teisė ir teisingumas“ tvirtina, kad turi tautos mandatą pagaliau išvalyti korumpuotą teisinę sistemą. To esą nepadaryta nuo pat komunizmo žlugimo. Didžiausią autoritetą Europoje turinti žmogaus teisių institucija įžiūri didžiulę grėsmę – Europos Tarybos komisaras pareiškė, kad teisminės valdžios atidavimas Seimo ir vyriausybės kontrolei dar labiau pakirs jos nepriklausomybę ir valdžių atskyrimą.

Europos Sąjungos institucijos jau yra skelbę, kad reforma kelia „sisteminę grėsmę“ teisės viršenybei – vienai iš pamatinių bendrijos vertybių. Europos Komisija yra perspėjusi Varšuvą, kad gali imtis didžiausios sankcijos – pradėti procedūrą, kuria siekiama atimti iš Lenkijos balso teisę dėl bendrijos taisyklių, ir naujieji įstatymai didįjį susidūrimą tik priartina.

Plačiau apie tai – Vykinto Pugačiausko reportaže.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi