Pasaulyje

2017.04.15 18:25

Analitikai: Šiaurės Korėja per paradą pademonstravo naują tarpžemyninę raketą

BNS 2017.04.15 18:25

Šiaurės Korėja šeštadienį sostinėje surengtame dideliame kariniame parade tikriausiai pademonstravo naują tarpžemyninę balistinę raketą, nurodė analitikai.

Per didelį paradą, surengtą minint Šiaurės Korėjos valstybės įkūrėjo Kim Il Sungo gimimo 105-ąsias metines, per jo vardu pavadintą aikštę Pchenjano centre buvo vežamos beveik 60 raketų.

Šis karinės galios demonstravimas buvo surengtas regione smarkiai padidėjus įtampai dėl izoliuotos Šiaurės Korėjos branduolinių ambicijų.

Šiaurės Korėja užsibrėžusi pasigaminti tarpžemyninių balistinių raketų (ICBM), galinčių nešti branduolines kovines galvutes ir smogti taikiniams JAV žemyninėje dalyje, bet Amerikos prezidentas Donaldas Trumpas pažadėjo kad „to nebus“.

Tarp šeštadienį pademonstruotų įrenginių, pristatytų pagal jų įveikiamą nuotolį, ties kolonos galu ant didžiulių vilkikų, atkreipusios karybos specialistų dėmesį.

„Atrodo, tai nauja ICBM“, – Pietų Korėjos naujienų agentūra „Yonhap“ citavo neįvardytą kariuomenės pareigūną. Jis pažymėjo, kad šios raketos atrodo ilgesnės už Šiaurės Korėjos anksčiau sukonstruotas raketas KN-08 ir KN-14.

Pchenjanas dar nėra oficialiai paskelbęs turįs veikiančių tarpžemyninių raketų, bet specializuotos Šiaurės Korėjos naujienų tarnybos direktorius Chadas O`Carrollas sakė, kad naujosios raketos gali būti skysto kuro ICBM arba jų ankstyvieji prototipai.

Šios didelio nuotolio raketos „pakeistų žaidimo taisykles, kai būtų priimtos į ginkluotę“, sakė Ch. O`Carrollas. Vis dėlto jis pridūrė, kad prieš pirmąjį bandomąjį tokios raketos paleidimą tikriausiai dar reikės atlikti daug antžeminių bandymų.

Be to, tokią raketą „pripildyti degalų gali reikėti kelių valandų, ir jeigu turima žvalgybos duomenų, kad jie tai daro, būtų gana lengva užkirsti tam kelią dar prieš paleidžiant“, ekspertas aiškino naujienų agentūrai AFP.

Kieto kuro ICBM yra „grėsmė, kurios išvengti daug sunkiau“, pažymėjo Ch. O`Carrollas. Pasak jo, ši grėsmė dar nebus aktuali „daug, daug metų“.

Tačiau Pietų Korėjoje įsikūrusio Rytų studijų instituto analitikas Kim Dong Yeopas sakė, kad Pchenjanas galbūt jau pradėjęs plėtoti šią technologiją.

„Sprendžiant iš fakto, kad ji buvo stato konteineryje, tikėtina, kad tai gali būti greitojo paleidimo kieto kuro ICBM“, – jis sakė „Yonhap“.

Tik muliažai?

Kad galėtų smogti taikiniams JAV žemyninėje dalyje Pchenjanas turi užtikrinti, kad raketos nuskrietų pakankamą atstumą, bet ir sukurtų pakankamai mažą branduolinį užtaisą, telpantį kovinėje galvutėje.

Ekspertai nesutaria, kokie yra Šiaurės Korėjos raketų pajėgumai, bet visi sutinka, kad pastaraisiais metais Pchenjanas šioje srityje darė sparčia pažangą.

Nuo 2012 metų Šiaurės Korėja triskart demonstravo, kaip manoma, tarpžemynines raketas KN-08, o 2015 metais parodė naują jų versiją – KN-14.

Šios raketos nė karto nebuvo paleistos, bet šalies lyderis Kim Jong Unas savo naujametinėje kalboje sakė, kad Šiaurės Korėja pasiekė ICBM kūrimo programos „galutinius etapus“.

Per paradą Pchenjane kolonos gale važiavo milžiniški 16-račiai vilkikai, ant kurių buvo sumontuoti, kaip manoma, raketų KN14 paleidimo konteineriai.

Taip pat buvo parodytos ant mėlynų priekabų vežamos baltos raketos „Pukkuksong“, esą pritaikytos paleisti iš povandeninių laivų.

Balistinėmis raketomis apginkluoti povandeniniai laivai gali būti dislokuoti bet kur Ramiajame vandenyne ir be perspėjimo smogti taikiniams.

Šis veiksnys taip pat gali sumažinti Didžiausio aukščio oro erdvės gynybos sistemos (Terminal High Altitude Air Defense, THAAD), veiksmingumą. Šias priešraketinės gynybos sistemas Vašingtonas dislokavo Pietų Korėjoje, reaguodamas į Šiaurės Korėjos balistinių raketų bandymus, o šis žingsnis smarkiai supykdė Kiniją.

Tačiau ekspertai taip pat ragino neskubėti daryti išvadų.

Ch. O`Carrollas atkreipė dėmesį, kad paskutinių per paradą parodytų raketų viršutinė dalis „gana pastebimai virpėjo“, todėl tikėtina, kad šie ginklai buvo netikri.

Abejonių taip pat kelia faktas, kad buvo matomi tik raketų paleidimo konteineriai, sakė AFP privačios ekspertų organizacijos „Korea Defence Networke“ vyriausiasis analitikas Lee Il-woo.

„Įtariu, kad jos visos galėjo būti muliažai, turintys padaryti įspūdį aplinkiniam pasauliui“, – sakė jis.