Pasaulyje

2017.01.19 21:44

Paskutinėje B. Obamos spaudos konferencijoje – patarimai D. Trumpui

Vykintas Pugačiauskas, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2017.01.19 21:44

Jungtinėse Valstijose prasideda pirmieji oficialūs renginiai prieš rytdienos inauguraciją ir Donaldas Trumpas jau atvyko į Vašingtoną. Prezidentas Barackas Obama jį perspėjo neatšaukti sankcijų Rusijai mainais į branduolinį nusiginklavimą, nes tai – du atskiri dalykai. B. Obama surengė paskutinę spaudos konferenciją, kurioje išgyrė kritišką žiniasklaidą, nubrėždamas skiriamąją liniją nuo Donaldo Trumpo. Jis sakė, kad stengsis nebūti dėmesio centre, bet nebijos įsikišti, jei matys, kad pakertamos pamatinės vertybės.

Savo dangoraižį Niujorke D. Trumpas jau galutinai iškeičia į rezidenciją Vašingtone – netrukus prasidės inauguracijos renginiai. Dar vasarą jis pareiškė, kad tik jis vienas gali išspręsti Amerikos problemas, bet rytoj perims šalį pasirinkęs vos 30 iš beveik 700 aukščiausių pareigūnų.

Dėl to svarbiausias nueinančio prezidento patarimas ateinančiam – kliautis komanda. Paskutinė B. Obamos spaudos konferencija, atrodo, buvo skirta ne tiek žiniasklaidai, kiek vienam D. Trumpui.

„Jam pasakiau, kad tai tokio masto darbas, kad pats jo nepadarysi. Esi be galo priklausomas nuo komandos – nuo kabineto, nuo aukštesniojo Baltųjų rūmų personalo ir nuo žemesniųjų pavaldinių – jie eina trečią ar ketvirtą dešimtį, bet jų pareigos reikšmingos“, – pataria JAV prezidentas B. Obama.

B. Obama atmetė D. Trumpo svarstymus, kad su Rusija galima pasiekti sandėrį – atšaukti sankcijas, jei ji mažins branduolinį arsenalą. Jis pats esą patyrė, kad Maskva dėl branduolinio ginklo tiesiog nesidera, dar svarbiau – jo nedera painioti su bausme už įsiveržimą į Ukrainą.

„Ko gero, ne tik Amerikos interesus, bet ir tarptautinių normų išsaugojimo interesus geriausiai atitiks, jei tikrai nepainiosime, dėl ko tos sankcijos įvestos, su visokiausiais kitokiais reikalais“, – sako B. Obama.

Spaudos konferencijų salė buvo perpildyta. Spaudą niekinantis D. Trumpas jau net prabilo, kad pats spręs, ką į ją įleisti. B. Obama sakė, kad žurnalistai Baltuosiuose rūmuose gerina valdžios darbą.

Tad kraustytojai iš Baltųjų rūmų išveža ne tik daiktus, bet ir pasaulėvaizdį. D. Trumpas įsikraustys su visai kitomis idėjomis ir B. Obama perspėjo, kad ne visos gali būti priimtinos net jam.

„Noriu šį tą parašyti, noriu šiek tiek pabūti ramiai ir negirdėti savęs tiek kalbančio. Brangų laiką noriu praleisti su mano merginomis. Taigi tai mano prioritetai šiems metams. Bet, kaip jau esu sakęs, aš vis dar pilietis“, – apie ateities planus kalba B. Obama.

Ir dukras jis sako išauklėjęs atsparias – joms gal ir nemalonu matyti, koks žmogus laimėjo rinkimus, bet jos perėmė tėčio optimizmą.

„Mėginome jas išmokyti vilties ir kad pasaulio pabaiga yra tik tada, kai tikrai ateina pasaulio pabaiga“, – sako B. Obama.

Kai daugelį jo laimėjimų D. Trumpas gali apgręžti, o daug ko B. Obamai apskritai nepavyko įgyvendinti, jis vis vien baigė tuo optimizmu, kuris per aštuonerius metus vienus įkvėpė, kitus siutino – išėjo pareikšdamas, kad visa esybe tiki, jog viskas bus gerai.