Pasaulyje

2022.01.14 13:53

Ministras Landsbergis prakalbo apie „raudonąsias linijas“ – Putinas bando kurti antrą Sovietų Sąjungą

LRT.lt2022.01.14 13:53

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas planuoja sukurti antra Sovietų Sąjungą, britų leidiniui „The Telegraph“ sakė Lietuvos užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis.

Rusija pastaruoju metu yra sutelkusi Ukrainos pasienyje beveik 100 tūkst. karių, Vakarai ir Kijevas baiminasi naujos karinės agresijos. Maskva taip pat yra pateikusi savo reikalavimus Vakarams užtikrinti Rusijai saugumo garantijas.

G. Landsbergis teigia, kad ES turi „labiau įsitraukti“ ir „pasiūlyti sprendimų“ krizei bei užlopyti Bendrijos paskelbtų sankcijų Rusijai ir Baltarusijai skyles.

Anot ministro, Lietuva „nuolat palaikė kontaktą“ su JAV, kai pirmadienį Ženevoje vyko amerikiečių ir rusų derybos. Šią savaitę vyko ir Rusijos-NATO bei Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos susitikimai. Proveržis nebuvo pasiektas, tačiau JAV vadovai teigia, kad jei Rusija puls Ukrainą, NATO stiprins pajėgas Rytų Europoje.

Vienas iš Maskvos reikalavimų – kad Aljansas mažintų veiklą ir atitrauktų pajėgas iš Rytų flango. Anot G. Landsbergio, Europos sostinėms tai būtų „raudonoji linija“.

„Blogiausia yra prastėjanti saugumo situacija. Padėtis gali keistis keliais scenarijais. Gali vykti veiksmai Baltarusijoje, Ukraina būti užpulta, arba karių skaičius regione gali būti mažinamas. Kadangi situacija trapi, tai veikiausiai daugelyje sostinių būtų palaikyta raudonąja linija“ – „The Telegraph“ sakė ministras.

Anot G. Landsbergio, Rusijos vadovas dabar siekia sukurti antrąją Sovietų Sąjungą.

„Putinas yra sakęs, kad Sovietų Sąjungos iširimas yra didžiausia 20-ojo amžiaus politinė klaida. Matome šį jausmą, šį imperijos praradimą ir norą ją atkurti įvykiuose, kurie dabar visur vyksta“ – sakė ministras.

Jo nuomone, situacijos grietai išspręsti nepavyks, nes Kremlius laiko įrėmęs ginklą Vakarams į galvą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt