Pasaulyje

2021.11.29 09:12

PAR prezidentas smerkia kelionių ribojimus dėl naujosios atmainos: Pietų Afrika tapo diskriminacijos auka

LRT.lt, ELTA2021.11.29 09:12

Pietų Afrikos Respublikos prezidentas kviečia atšaukti kelionių ribojimus, įvestus dėl naujosios koronaviruso atmainos omikron.

PAR prezidentas Cyrilas Ramaphosa teigia esą stipriai nusivylęs dėl įvairių pasaulio šalių kelionių ribojimų, keliant rūpestį dėl Pietų Afrikoje aptiktos naujosios koronaviruso atmainos, skelbi BBC.

Jungtinė Karalystė, Europos Sąjunga ir JAV – tarp regionų, kur imtasi kelionių ribojimų. Anot mokslininkų, kol kas omikron atmaina klasifikuojama kaip „keliantį rūpestį atmaina“. Pirmosios išvados rodo, kad atmaina yra labiau užkrečiama nei delta.

Anot PAR vadovo, nėra mokslinio pagrindimo įvestiems kelionių ribojimams ir, jo teigimu, Pietų Afrika tapo diskriminacijos auka.

Jis pridūrė, kad paskelbti ribojimai nebus efektyvūs siekiant apsisaugoti nuo naujosios atmainos plitimo.

„Vienintelis dalykas, ką padarys įvesti kelionių draudimai, tai tolimesnė žala paveiktų šalių ekonomikoms ir sumenkintos galimybės joms atsistatyti nuo pandemijos“, – sakė prezidentas.

Jis taip pat akcentavo, kad omikron atmaina yra „pažadinantis signalas“ pasauliui, kuriame akivaizdi nelygybė dėl COVID-19 vakcinų, skelbia BBC.

Naujausia šalimi, įvedusia griežtus kelionių ribojimus, tapo Japonija. Japonija grąžins griežtas sienų kontrolės priemones ir uždraus visiems naujiems užsieniečiams atvykti į šalį dėl naujo pandeminio koronaviruso omikron varianto plitimo grėsmės, pirmadienį paskelbė ministras pirmininkas Fumio Kishida.

„Uždrausime užsieniečių iš viso pasaulio (naujus) atvykimus, pradedant nuo lapkričio 30 dienos“, – žurnalistams sakė F. Kishida.

PSO: PGR testai aptinka omikron atmainą, atliekami tyrimai dėl kitų tipų testų

Nors PGR testai gali aptikti infekciją koronaviruso atmaina omikron, šiuo metu atliekami tyrimai, ar aptikimas įmanomas ir naudojant kitų tipų testus, sekmadienį teigė Pasaulio sveikatos organizacija (PSO).

„Plačiai naudojami PGR testai ir toliau gali aptikti infekciją, įskaitant infekciją omikron atmainą, taip pat, kaip ir infekciją kitomis atmainomis, – teigė PSO. – Šiuo metu atliekami tyrimai, skirti nustatyti atmainos aptinkamumą kitų tipų testais, įskaitant greituosius antigeno testus.“

PSO penktadienį pripažino omikron nerimą keliančia atmaina. Ji pirmą kartą pastebėta anksčiau šį mėnesį Pietų Afrikoje. Omikron buvo priskirta didžiausią pavojų keliančių koronaviruso atmainų kategorijai, kuriai jau priklauso pasaulyje šiuo metu dominuojanti delta ir jos silpnesnės „konkurentės“ alfa, beta ir gama.

PSO teigė kol kas nežinanti, ar omikron perduodama lengviau nei kitos atmainos ir ar ši atmaina sukelia sunkesnę COVID-19 ligą. Tačiau JT sveikatos agentūra pridūrė, kad „šiuo metu neturima informacijos, jog su omikron siejami simptomai kuo nors skiriasi nuo siejamų su kitomis atmainomis“.

PSO taip pat teigė siekianti nustatyti, ar prieš šią atmainą veiksmingos tokios apsisaugojimo priemonės kaip vakcinos. Anot organizacijos, gali prireikti kelių savaičių, kol bus baigti tyrimai, kuriuose dėmesys skiriamas įvairioms atmainos savybėms.

„PSO, siekdama geriau suprasti omikron, koordinuoja savo veiksmus su daugybe viso pasaulio mokslininkų, – teigė organizacija. – Artimiausiomis dienomis ir savaitėmis bus paskelbta daugiau informacijos.“

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt