Pasaulyje

2021.10.29 16:21

Robertas van Vorenas: visada turime prisiminti, kad yra ir kita Rusija

LRT.lt2021.10.29 16:21

Spalio 28–29 dienomis Vilniuje vyko tarptautinė konferencija „Lietuvos ir Rusijos diplomatinių santykių 30-metis“, kurioje beveik 30 ambasadorių, visuomenininkų, žurnalistų ir mokslininkų iš JAV, Didžiosios Britanijos, Rusijos, Ispanijos, Prancūzijos, Olandijos ir Lietuvos dalijosi savo įžvalgomis apie Lietuvos ir Rusijos santykių praeitį, dabartį ir ateitį, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Pranešimo autoriai pateikia konferenciją organizavusio VDU Andrejaus Sacharovo demokratijos tyrimų plėtros centro direktoriaus Roberto van Voreno baigiamąją kalbą:

Konferencija baigėsi. Kai buvo paprašyta surengti šią konferenciją prieš pat vasarą, tai atrodė kaip misija neįmanoma. Likus mažiau nei šešiems mėnesiams, neturint biudžeto ir žinant, kad iki spalio mėnesio šalis tikriausiai atsidurs ketvirtosios COVID-19 bangos sūkuryje, atrodė, kad priimti kvietimą yra visiška beprotybė. Galbūt taip ir buvo, bet mes jautėme, kad turime jį priimti ir padaryti viską, ką galime. Tam buvo kelios priežastys.

Visų pirma, Lietuvos okupacija ir vėlesnė jos aneksija padarė šalai niokojantį poveikį, kurį jaus dar ne viena karta. Penkiasdešimt totalitarizmo metų, 1940-ųjų masiniai trėmimai, Lietuvos žydų bendruomenės naikinimas, penkiasdešimties metų šnipinėjimo pasekmės – tai klausimai, kurie mus persekioja ir šiandien.

Antra, Rusija per savo trumpalaikę demokratijos aušrą pripažino savo vaidmenį visose šiuose dalykuose nepaisant jų abejonių. Tai reikia atsiminti ir išryškinti, nes tai parodo, kad buvo kita Rusija, kitokia Rusija ar bent jau kitokios Rusijos viltis.

Trečia, kad ir kokios būtų jūsų politinės pažiūros ir ateities viltys, negalima apsimesti, kad Rusijos nėra. Neginčijamas faktas, kad Rusija yra Lietuvos kaimynė (net jei šiuo metu tik vienoje pusėje, Kaliningrado srityje, buvusioje Prūsijos teritorijoje) ir visada bus Lietuvos kaimynė. Tai tarsi sudėtinga santuoka, kurios neina nutraukti: esate įstrigę, varge ir, tikiuosi, kada nors, džiaugsme. Kad taip nutiktų reikia gerai suplanuotos ir apgalvotos Rusijos politikos ir požiūrio. Tai neturėtų būti grindžiamas jokios partijos politika, o būti aukščiau politinių skirtumų ir darbotvarkių. Atvirai kalbant, tai išgyvenimo klausimas.

Mane visada erzina, kai žmonės Rusiją lygina su Putinu arba teigia, kad rusų kalba yra Putino kalba. Tai visiška nesąmonė. Man rusų kalba yra Andrejaus Sacharovo kalba, tų, kurie dabar merdi Rusijos gulage, ir tų, kurie buvo nuteisti kalėti, kurių nematėme nuo Stalino laikų. Neturėtume užleisti rusų kalbos Putinui ir jo draugams, jų kalba tokia kaip Vory v zakone, nusikalstamos Rusijos, o ne didžiųjų rašytojų, tokių kaip Čechovas ir Gogolis ar šiuolaikinių rašytojų tokių kaip Šiškinas ir Sorokinas, kalba.

Rusija nėra Putinas ir Putinas nėra Rusija.

Putinas yra anomalija, grėsmė visiems ir visų pirma Rusijos gyventojams, kurie niekada neturėjo galimybės paragauti tikros demokratijos, nebent 1990-ųjų pradžioje, kai KGB struktūros jau aktyviai įsitraukė į Rusijos užgrobimą ir rengė atnaujintą Rusijos pavergimą jų valdžiai.

Jaučiame grėsmę iš dabartinės Rusijos vadovybės, bet įsivaizduokite, kad esate laisvai mąstantis ir demokratijos siekiantis rusas, dabar gyvenantis Putinistinėje Rusijoje – tada „grėsmės“ sąvoka įgauna visiškai kitą konotaciją. Taigi manau, kad mes turėjome surengti šią konferenciją nepaisant visų nepalankių sąlygų. Nes visada turime prisiminti, kad yra ir kita Rusija, Rusija, kuriai reikia mūsų paramos, ir Rusija, su kuria galime ir turime bendradarbiauti, net jei neturime kito pasirinkimo. Bet taip pat – ir tai yra mano asmeninis raison d’etre – todėl, kad ta kita Rusija nusipelno mūsų solidarumo.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt