Pasaulyje

2021.10.26 10:03

„Mirsite Baltarusijoje arba Lenkijoje“ – miškuose šąlantys migrantai rodo žmogiškumo krizę

Edvardas Špokas, Aistė Valiauskaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.10.26 10:03

Vis labiau šąlant orams, nevyriausybinės organizacijos ir opozicija apeliuoja į pasieniečių ir valdžios žmogiškumą, grąžinant migrantus, ypač vaikus, į Baltarusiją. Spalį į Lietuvą bandė patekti per pusantro tūkstančio migrantų – tai kone dvigubai daugiau nei rugsėjį. Prie Lenkijos sienos savaitgalį fiksuoti keli bandymai jėga prasiveržti pro sieną saugančius karius. Pastebėta, kad migrantus tą daryti kursto ir Baltarusijos pareigūnai. 

Po kelių dienų miške, kai naktimis temperatūra žemiau nulio, vieniems padeda Lenkijos savanoriai, kiti, Baltarusijos pusėje, sušalę, šaukiasi pagalbos. Dar vieni – jau Lenkijos miškuose. Sieną kirsti jiems pavyko, tačiau toliau eiti nebegali.

„To nelinkėčiau net didžiausiam priešui. Miške miegojome pastarąsias keturias dienas. Tai lyg košmaras“, – sako migrantas Ali Abd Al Warethas.

Savanoriai pasakoja, kad pasieniečiai palieka migrantus ir Lenkijos miškuose.

„Pasieniečiai kartais migrantus nuveža giliau į mišką, į vietas, iš kurių sunkiau išeiti. Jie ne visada išstumia juos atgal per sieną“, – teigia savanorė Lenkijoje Aleksandra Chrzanowska.

O migrantai pasakoja apie pasirinkimus kelionėje.

„Kiekvieną kartą, kai grįždavome prie Baltarusijos sienos, prašydavome mus nuvežti į Minską, kad būtume deportuoti į Libaną. Jie sakė: ne, turite du pasirinkimus, mirti čia arba mirti Lenkijoje“, – sako migrantas Ali Abd Al Warethas.

Baltarusių pareigūnai stumia, o už tvoros Lenkijos pasieniečiai ir kariai neleidžia eiti.

„Nežinome kiek yra mirusių žmonių. Ir net negalime to sužinoti. Dėl nepaprastosios padėties nei aktyvistai, nei žurnalistai negali patekti į pasienį. Negalime būti liudininkai to, kas ten vyksta“, – teigia savanorė A. Chrzanowska.

Lenkijos kario ginklas nukreiptas į tvorą bandančius įveikti migrantus. Lenkijos pasieniečiai praneša apie bandymus jėga kirsti sieną. Anot pasieniečių, dvi migrantų grupės, iki 70-ies žmonių, bandė pralaužti tvorą, mėtė pagalius ir akmenis. Du kariai sužeisti.

Lenkijos pasieniečių teigimu, bandymus veržtis jėga skatina ir neuniformuoti Baltarusijos pareigūnai.

Atšalus pagalbos prašymų iš Baltarusijos miškų vis daugiau. Daugiau bandymų patekti ir į Lietuvą. Vien spalį pasieniečiai fiksavo daugiau nei pusantro tūkstančio bandymų, kone dukart daugiau nei rugsėjį. Ir vis daugiau kritikos, kad migrantai, ypač vaikai išstumiami atgal į Baltarusiją.

„Jie saugo ne tik fizinę sieną, bet visų pirma jie saugo vertybes, kurias puoselėja Lietuva ir Europos Sąjunga“, – sako Seimo Žmogaus teisių komiteto narys Vytautas Bakas.

Viena grupė, kurioje ir vaikai, praėjusią savaitę įleista nebuvo. Anot pasieniečių, vaikų buvimas nereiškia, kad būtina humanitarinė pagalba.

Žmogaus teisių stebėjimo instituto atstovė Goda Jurevičiūtė teigia, kad tai – absoliuti žmogiškumo krizė, jog „mes leidžiame sau tą padaryti“.

Pasieniečiai sako, kad apgręžiamiems migrantams pagalba suteikiama. Tačiau niekas tuo įsitikinti negali, nes pagalbos iš savanorių pasieniečiai atsisako.

„Aš girdėjau tiek informacijos, kad jie duoda kažką, nežinau ką, nes jie nenurodo, nekonkretizuoja, ką vežasi. Iš kitos pusės, esu girdėjusi tokių pareigūnų, kurie sako, kad niekada gyvenime nėra davę“, – sako Žmogaus teisių stebėjimo instituto atstovė.

Tuo metu vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė teigia – reikėtų atsakingai žiūrėti į visus procesus, nes nėra paprasta situacija.

Nevyriausybinės organizacijos ir savanoriai sako bandantys organizuotis ir vežti pagalbą sieną kirtusiems migrantams.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt