Pasaulyje

2021.09.03 10:26

EP nekreipia dėmesio į Kinijos protestus ir siūlo siekti glaudesnių ryšių su Taivanu

atnaujinta 14.09
LRT.lt2021.09.03 10:26

Europos Parlamento užsienio reikalų komitetas 60 prieš 4 balsų persvara priėmė ataskaitą, kuria kviečia Europos Sąjungą siekti glaudesnių ryšių su Taivanu ir pirmą kartą perspėja dėl Pekino „karinio agresyvumo“ šios salos atžvilgiu.

„ES-Taivano santykių ir bedradarbiavimo“ ataskaita siūlo Europos Komisijai įvertinti galimybę sudaryti ES-Taivano dvišalį investicijų susitarimą.

Šeši EP komiteto nariai susilaikė balsuojant dėl siūlymo pervadinti „Europos ekonomikos ir prekybos biurą“ Taipėjuje į „Europos Sąjungos biurą Taivane“.

Kinijos ambasada Briuselyje pareiškė prieštaraujanti tokioms iniciatyvoms, kurios esą peržengia įprasto neoficialaus bendravimo su Taivano sala ribas.

Vokietijos Žaliųjų partijos europarlamentaras Reinhardas Bütikoferis tviteryje parašė, kad Kinijos ambasadorius kreipėsi į EP pirmininką Davidą Sassolį prašydamas blokuoti EP komiteto iniciatyvą.

EP nėra ratifikavusi EK patvirtinto ES-Kinijos investicijų susitarimo po to, kai Pekinas paskelbė sankcijas keliems europarlamentarams ir Bendrijos nacionalinių parlamentų politikams, aktyvistams. ES yra įvedusi sankcijas keliems aukšto rango Kinijos politikams dėl žmogaus teisių pažeidimų Sindziange.

Lietuva yra įsivėlusi į diplomatinį ginčą su Pekinu dėl to, kad suteikė leidimą Vilniuje atidaryti Taivano diplomatinę atstovybę, kurios pavadinime figūruoja šalies vardas.

Protestuodamas prieš tai Pekinas atšaukė konsultacijoms savo ambasadorių Vilniuje ir pasiūlė Lietuvai padaryti tą patį. Lietuvos ambasadorė Kinijoje taip pat grįžo į Vilnių konsultacijoms.

Palaikymą Lietuvai šiame ginče išreiškė ES ir JAV sąjungininkai.

Kreipėsi į Lietuvos vadovus

Grupė europarlamentarų penktadienį bendru pareiškimu kreipėsi į Lietuvos vadovus ir Europos Sąjungos lyderius, išreikšdami tvirtą palaikymą Lietuvai dėl augančio Kinijos Vyriausybės spaudimo ir grasinamo pobūdžio Pekino pareiškimų po to, kai buvo paskelbta žinia apie planus dėl Taivaniečių atstovybės atidarymo Vilniuje, rašoma europarlamentaro Petro Auštrevičiaus biuro pranešime žiniasklaidai.

62-iejų europarlamentarų pasirašytame kreipimesi, skirtame Lietuvos prezidentui Gitanui Nausėdai, Vyriausybės vadovei Ingridai Šimonytei, Seimo pirmininkei Viktorijai Čmilytei-Nielsen bei ES institucijų vadovams, pabrėžiama, kad agresyvūs Kinijos vyriausybės veiksmai Lietuvos atžvilgiu rodo platesnį Pekino atsisakymą laikytis bendros tarptautinėmis taisyklėmis grindžiamos tvarkos ir vertybių.

„Raginame Europos Sąjungą ir ES valstybes nares išreikšti solidarumą su Lietuva bei užimti tvirtą poziciją prieš Kinijos vyriausybės prievartinę diplomatiją. (...) ES turi kuo greičiau įdiegti priemones, skirtas veiksmingai kovoti su patiriamu ekonominiu spaudimu. Norime patikinti Lietuvos žmones, kad toliau sieksime plataus ES solidarumo dėl Kinijos vyriausybės taikomų baudžiamųjų veiksmų. Ginant mūsų bendras vertybes Europa turi būti vieninga“, – rašoma kreipimesi, kurį inicijavo Europos Parlamento Žaliųjų frakcijos/Europos laisvojo aljanso narys europarlamentaras Reinhardas Bütikoferis ir frakcijos „Renew Europe“ narys Petras Auštrevičius.

Pareiškime pažymima, kad ES turėtų pabrėžti visų Bendrijos narių teisę užmegzti ekonominius, kultūrinius ir diplomatinius santykius su Taivanu tokiu būdu, koks joms yra priimtinas. „Demokratinės valstybės turi nepasiduoti Pekino mėginimams izoliuoti Taivaną nuo daugiašalių institucijų ir tarptautinių santykių. Tikimės, kad Europos Sąjunga įvertins Lietuvos žmonių drąsą ir atkaklumą nuolat ginant demokratiją ir žmogaus teises“, – rašoma kreipimesi.

„Pekinas dabartiniu elgesiu Lietuvos atžvilgiu demonstruoja ne savo galią, o silpnumą. Tai įrodo ne tik diplomatinių, prekybos, bet ir visų kultūrinių ryšių nutraukimas iš Kinijos pusės. Lietuvai reikalinga aiškiau išreikšta ES lyderių parama, kurios, tikiu, dar turėsime progos ir pagrindo sulaukti“, – sako EP frakcijos „Renew Europe“ narys europarlamentaras P. Auštrevičius.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt