Pasaulyje

2021.07.26 11:07

Lietuvos ir dar 29 ambasados Vengrijoje pasirašė laišką, remiantį LGBT bendruomenę

LRT.lt, BNS2021.07.26 11:07

Vengrijoje veikiančios 30 užsienio ambasadų ir 12 kultūros įstaigų pasirašė penktadienį išplatintą laiką, kuriuo „reiškia pilną paramą lesbiečių, gėjų, biseksualų, translyčių, „qeer“ ir tarplyčių (LGBTQI+) bendruomenės nariams ir jų teisei į lygybę, nediskriminavimą, išraiškos ir laisvų susirinkimų laisves ir laisvę nuo smurto“.

Laišką pasirašė Lietuvos ambasada Budapešte, taip pat Argentinos, Australijos, Austrijos, Belgijos, Kanados, Čilės, Kipro, Danijos, Estijos, Suomijos, Prancūzijos, Vokietijos, Graikijos, Airijos, Izraelio, Italijos, Latvijos, Liuksemburgo, Maltos, Juodkalnijos, Nyderlandų, Naujosios Zelandijos, Norvegijos, Portugalijos, Ispanijos, Švedijos, Šveicarijos, Jungtinės Karalystės, JAV ambasados bei 12 kultūros įstaigų.

Jos paragino premjero Viktoro Orbano Vyriausybę gerbti teisės viršenybę ir žmogaus teises, „ant kurių statomos demokratinės valstybės“.

Laišką kai kurios diplomatinės atstovybės išplatino socialiniuose tinkluose „Pride“ eitynių Budapešte išvakėrėse, praneša „EUobserver”.

Šeštadienį šiose eitynėse dalyvavo apie 10 tūkst. žmonių, tarp jų ir keliasdešimt užsienio diplomatų, reziduojančių Vengrijoje.

Praėjusį mėnesį šalies parlamentui priėmus „kovos su pedofilija“ įstatymą, V. Orbano kritikai namie ir Briuselyje apkaltino jį pedofiliją siejant su homoseksualumu.

„Daugelis žmonių yra pasipiktinę naujuoju įstatymu ir prieš gėjus nukreipta propaganda, – agentūrai AFP sakė maršo organizatorė Johanna Majercsik. – Jie nori parodyti savo paramą LGBTQ bendruomenei.“

Ji pažymėjo, kad šiųmetis „Pride“ maršas buvo didžiausias per jo 26 metų istoriją.

Nors V. Orbanas teigia, kad naujuoju įstatymu siekiama apsaugoti vaikus, LGBTQ lyderiai sako, kad jis stigmatizuoja homoseksualius žmones. Juo esą siekiama mobilizuoti premjero radikalaus kraštutinio dešiniojo sparno rėmėjus prieš kitąmet vyksiančius rinkimus.

Palei eitynių maršrutą žmonės kai kuriuose balkonuose iškabino vaivorykštės vėliavas. O eitynių dalyviai nešė plakatus, kuriuose šaipytasi iš V. Orbano ir jo valdančiosios partijos „Fidesz“, kurios atstovai parlamente inicijavo įstatymą.

Praėjusį trečiadienį V, Orbanas pranešė, kad šalyje bus rengiamas nacionalinis balsavimas siekiant įvertinti paramos šiam įstatymui mastą šalyje po to, kai Europos Komisija ėmėsi teisinių veiksmų prieš Budapeštą dėl naujojo teisės akto.

Tuo tarpu Budapešte tuo pat metu buvo surengta ir prieš LGBTQ nukreipta akcija, kurioje dalyvavo apie 200 žmonių. Juos nuo eitynių skyrė policijos linija. Akcijos dalyviai laikė plakatus su užrašu „Stop LGBTQ pedofilijai“ ir šaukė homofobiškus įžeidinėjimus.

Nuo birželio 15 dienos, kaip parlamente dominuojanti partija „Fidesz“ inicijavo naująjį įstatymą, vietos žiniasklaidoje buvo pranešta apie kelis homofobiškus išpuolius. Taip pat LGBTQ bendruomenėje auga nerimas dėl saugumo.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.