Pasaulyje

2016.07.19 12:09

D. Trumpo žmona kaltinama nuplagijavus M. Obamos kalbą

BNS, LRT RADIJAS, LRT.lt 2016.07.19 12:09

Respublikonų partijos suvažiavime pasisakiusi Donaldo Trumpo žmona Melania kaltinama nuplagijavusi dalį kalbos nuo pirmosios Amerikos damos Michelle Obamos. 

Tai buvo pirmoji tokia svarbi M. Trump kalba nuo jos vyro kampanijos pradžios. Pranešama, kad ji kalbą ruošė kartu su specialistais.

Numanomas plagijavimas paaiškėjo netrukus po to, kai 46 metų buvusi manekenė pirmadienio vakarą užlipo ant pakylos drauge su savo vyru D. Trumpu, iškalbingai paliudyti jo, kaip sutuoktinio, tėvo ir potencialaus Jungtinių Valstijų lyderio, privalumų.

Jos kalbos dalis apie vertybes, kurios suformavo jos gyvenimą, labai primena ištrauką iš M. Obamos kalbos, pasakytos per 2008 metų demokratų suvažiavimą.

Minimose ištraukose kalbama apie pamokas, kurias ponia Trump išmoko iš savo tėvų ir kurios yra aktualios jai pačiai auginant vaiką.

Tos frazės buvo pasakytos maždaug 10 minučių trukusios jos kalbos pradžioje. Šiaip M. Trump kalba skyrėsi nuo M. Obamos kalbos, kurią ši pasakė tuo metu, kai jos vyras, tuometinis senatorius Barackas Obama buvo paskelbtas Demokratų partijos kandidatu į prezidentus.

M. Trump savo kalboje Klivlande sakė: „Nuo jaunumės mano tėvai įteigė man vertybes, kad dėl to, ko nori gyvenime, sunkiai dirbi, kad laikaisi savo žodžio ir kad darai, ką sakai, ir tesi savo pažadus, kad pagarbiai elgiesi su žmonėmis. Jie mokė ir rodė man vertybes bei normas savo kasdieniame gyvenime.“

M. Obama savo 2008 metų kalboje Denveryje sakė: „Barackas ir aš buvome auginami su tokia daugybe tokių pačių vertybių: na, kad dėl to, ko nori gyvenime, sunkiai dirbi, kad laikaisi savo žodžio, kad darai, ką sakai darysiąs, kad oriai ir pagarbiai elgiesi su žmonėmis, net jei jų nepažįsti ir net jei su jais nesutinki.“

Kitas fragmentas M. Trump kalboje yra susijęs su jos bandymais įdiegti tas vertybes savo sūnui.

„Mums reikia perduoti tas pamokas daugeliui tolesnių kartų, – sakė ji. – Nes mes norime, jog mūsų vaikai šioje šalyje žinotų, kad vienintelis tavo pasiekimų limitas yra tavo svajonių jėga ir tavo pasiryžimas dėl jų dirbti.“

M. Obamos 2008 metų kalboje yra toks fragmentas: „Barackas ir aš mėginame kurti gyvenimus vadovaudamiesi šiomis vertybėmis ir perduoti jas kitai kartai, nes mes norime, jog mūsų vaikai – ir visi vaikai šioje šalyje – žinotų, kad vienintelis tavo pasiekimų aukščio limitas yra tavo svajonių ribos ir tavo pasiryžimas dėl jų sunkiai dirbti.“

D. Trumpo kampanijos pareigūnai, paklausti apie dviejų minimų kalbų panašumus, kol kas nepateikė reakcijos. Baltųjų rūmų pareigūnai vėlai pirmadienį neatsiliepė į prašymus pakomentuoti.

Interviu „NBC News“, kuris buvo įrašytas prieš jos pasirodymą suvažiavime, ir kuris anksti antradienį buvo paskelbtas internete, M. Trump savo kalbą apibūdino taip: „Aš ją parašiau.“

Vis dėlto ji pridūrė, kad parašė ją su „nedidele pagalba“.

Klivlande prasidėjo 4-ias dienas truksiantis Respublikonų partijos suvažiavimas, kuriame milijardierius D. Trumpas turėtų būti paskelbtas partijos kandidatu prezidento rinkimuose. Tačiau dalis respublikonų ir apžvalgininkų D. Trumpą vertina kritiškai tiek dėl jo galimybių suvienyti partiją, tiek dėl aštrių pasisakymų.