Pasaulyje

2016.06.14 21:04

ETT: britai išmokas riboja teisėtai

Europos Teisingumo Teismas (ETT) paskelbė, kad Didžioji Britanija teisėtai riboja išmokas imigrantų iš Europos vaikams. Ieškinį prieš porą metų pateikusi ankstesnės sudėties Europos Komisija tvirtino, kad Londonas pažeidžia Europos Sąjungos judėjimo laisvę. 

Teismas nusprendė, kad britai teisėtai taiko „teisės gyventi“ taisyklę – išmokas gauna tik dirbantys ar ieškantys darbo imigrantai bei jų šeimos nariai, o ne visi atvykusieji iš bendrijos šalių.

Priešingas teismo sprendimas būtų buvęs skaudus smūgis už pasilikimą Europos Sąjungoje agituojančiai stovyklai.

Teisė riboti išmokas imigrantų vaikams buvo vienas iš opių klausimų, premjerui Davidui Cameronui su Europos lyderiais vasarį derantis dėl naujų šalies narystės bendrijoje sąlygų. Tačiau suderėtos reformos bus įgyvendinamos tik tuomet, jei britai kitą savaitę referendume nuspręs likti Europos Sąjungoje.

Apklausos rodo augantį išstojimo šalininkų pranašumą – susumavus paskutines šešias apklausas, euroskeptikai pirmauja dviem procentais.

Į jų pusę stojo ir skaitomiausias Didžiojoje Britanijoje laikraštis „The Sun“ – antradienį jis paskelbė vedamąjį, raginantį kitą savaitę britus balsuoti išstoti iš bendrijos.

Nors bulvarinis, 4,5 milijono skaitytojų turintis dienraštis laikomas nuomonės formuotoju, šiandien jis kviečia atsikratyti Briuselio diktato ir tapti galinga tauta, kuriai visi pavydės.

Bet pasilikimo stovykla sako, kad likdama Europos Sąjungoje Didžioji Britanija bus stipresnė, ypač ekonomiškai. Iš bendrijos išstojusios šalies ekonomikos griūties baiminasi investuotojai – akcijų vertė jau smunka.

Šalies gynybos sekretorius ragina nepamiršti, kad išstojimas keltų grėsmę ir saugumui.

„Tai – pavojingas momentas. Nė viena šalis nėra palikusi NATO ar Europos Sąjungos, tad tai neabejotinai susilpnins Vakarų Europos saugumą. Tai du mūsų saugumo ramsčiai. Manau, balsuodami žmonės rimtai apsvarstys išstojimo grėsmes. Britanija ir Europa turi veikti išvien Rusijos agresijos ar islamistinio terorizmo akivaizdoje“, – teigia Didžiosios Britanijos gynybos sekretorius Michaelis Fallonas.