Pasaulyje

2016.05.04 10:54

R. Vilpišauskas: Britanija visada vadinta nepatogia ES partnere

Birželio 23-ąją Didžiosios Britanijos gyventojai pareikš savo nuomonę referendume dėl narystės Europos Sąjungoje (ES). Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto direktorius prof. Ramūnas Vilpišauskas teigia, kad diskusijos, ar Britanijai verta būti ES dalimi, vyksta nuo tada, kai šalis įstojo į Bendriją – nuo 1973 m.

„Britanija visada vadinta sunkia ir nepatogia ES partnere, todėl tai [referendumas dėl narystės – LRT.lt] nėra labai neįprasta“, – aiškino dėstytojas.

Viena pagrindinių priežasčių, kodėl Britanijos visuomenė yra nusiteikusi euroskeptiškai – pernelyg intensyvus reguliavimas. Kita priežastis – Didžioji Britanija nemažai sumoka ES, nors dalį lėšų susigrąžina pagal išsiderėtą išimtį. Trečia euroskeptiškas nuotaikas skatinanti priežastis, anot R. Vilpišausko, – nuomonė, kad Britanija, nebūdama ES, galėtų prekiauti nevaržomai su visu pasauliu.

Tačiau būsimą referendumą R. Vilpišauskas laiko vidinių Britanijos konservatorių partijos nesutarimų rezultatu. Premjeras Davidas Cameronas esą iškėlė referendumo idėją norėdamas suvienyti konservatorius ir manydamas, kad balsavimas parodys, kad šalis lieka Bendrijoje.

Plačiau apie Didžiosios Britanijos referendumo niuansus – LRT TELEVIZIJOS laidoje „Labas rytas, Lietuva“.