Pasaulyje

2016.04.25 00:24

B. Obama britams: į eilę 10-čiai metų

Jungtinių Valstijų vadovas šią savaitę įsikišo į Didžiosios Britanijos debatus prieš referendumą dėl Europos Sąjungos. Barackas Obama pamėgino sugriauti pagrindinį pasitraukimo šalininkų argumentą, kad Britanija galėtų ir viena klestėti ir prekiauti. Jis pareiškė, kad Amerikai svarbiau pasiekti laisvosios prekybos susitarimą su didele rinka, Europos Sąjunga, o Britanija, nors ir artimiausia sąjungininkė, turėtų stoti į eilės galą ir laukti dešimt metų.

Į jo įtikinėjimus, kad Europos Sąjunga ne mažina Britanijos įtaką, bet didina, opozicija atkirto, kad pati Amerika kaip jokia kita akylai saugo savąjį suverenitetą. B. Obama nuolat kartojo, kad nori Britanijos kaip stiprios sąjungininkės. Tačiau jam sunkiai sekasi nusikratyti įtarimų, kad jam rūpi ne sąjungininkai, bet interesai. Prieš kelias savaites garsusis interviu leidiniui „Atlantic“ atskleidė jo šaltą skaičiavimą ir susierzinimą, kad partneriai elgiasi tarsi zuikiai, besinaudojantys Amerikos karine galia.

Jungtinių Valstijų vadovas lankosi Didžiojoje Britanijoje, praėjus 240-mčiai metų nuo tada, kai Amerikos kolonijos nusprendė nebeklausyti britų. Bet dabar jau Britanijos vadovas kviečia B. Obamą, kad padėtų įtikinti savo rinkėjus likti ES.

„Buvo visas tas „arbatėlės“ incidentas, britai sudegino mano namą, bet susitaikėme“, – juokavo prezidentas.

Tokio įsikišimo dar nėra buvę. B. Obama pripažįsta, kad tai delikatus reikalas. Per šimtą Britanijos parlamentarų, pasipiktinę dėl kišimosi, parašė laišką Amerikos ambasadoriui, bet B. Obama sako, kad kalba atvirai, kaip draugas, nes Britanijos sprendimas atsilieps ir nūdienos amerikiečių ateičiai.

Aštuoni buvę galingiausios pasaulio ekonomikos iždo sekretoriai paskelbė bendrą laišką Britanijai, kur užsiminė, kad sprendimas rengti referendumą rizikingas. Jie perspėjo, kad pasitraukimas sužlugdytų Londono pasaulinį vaidmenį.

„Rinktis mums, niekam kitam. Tai britų tautos suverenus pasirinkimas. Rinkdamiesi, žinoma, pasielgtume protingai, jei paklausytume, ką mano mūsų draugai, išgirstume jų nuomonę, jų požiūrį. Šiandien Barakas apie tai ir kalba“, – tvirtino Didžiosios Britanijos ministras pirmininkas Davidas Cameronas.

D. Cameronas užtruko pusmetį, kol įtikino B. Obamą atvykti dabar, per referendumo kampaniją, o ne liepą pakeliui į NATO vadovų susitikimą Varšuvoje, kai britų rinkėjai jau bus ištarę atsakymą į lemtingąjį klausimą.

„Manau, kad iškrypėliška, kai mus Jungtinės Valstijos skatina dar giliau įsitraukti į sistemą, kurioje mūsų įstatymai (60 proc. jų) kyla iš ES. Jungtinės Valstijos niekada nesvajotų leisti save kaip nors pavergti kokiai kitai tarptautinei jurisdikcijai“, – įsitikinęs Londono meras Borisas Johnsonas.

Ką B. Obamai sakyti, D. Camerono patarėjai, žinoma, negalėjo patarti, bet galėjo suplanuoti jų pasirodymą kaip tik prieš žiūrimiausias televizijos žinias.

„Nemanau, kad ES švelnina Britanijos įtaką pasauliui, ji ją didina. ES padėjo plėsti britų vertybes. Bendroji rinka atneša nesuskaičiuojamą naudą Jungtinei Karalystei, o tai virsta nauda Amerikai“, – tvirtino B. Obama.

Vašingtone daugelis referendumą laiko nereikalingu galvos skausmu, surengtu visai ne laiku. Amerika, žinoma, turi savų interesų matyti artimiausią sąjungininkę ES viduje. Londonas visada buvo pagrindinis laisvosios rinkos Europoje stūmėjas. Dėl to, kad tai viena iš dviejų didžiausių karinių galybių Europoje. Europos susiskaldymas pavojingiau už Briuselio diktatą, sakė Obama.

„Jei Europoje ima matytis susiskaldymas, tai silpnina NATO, o tai atsilieps mūsų kolektyviniam saugumui“, – tikino B. Obama.

Dalį Britanijoje liekančio stulbinamo populiarumo B. Obama D. Cameronui paskolino ir susitikdamas su jaunimu. Nors apie referendumą nekalbėjo, ragino jį būti aktyvų ir nenukabinti nosies. Pasilikimo šalininkai būgštauja, kad jaunimo dėmesį nukreips Glastonberio muzikos festivalis ir Europos futbolo čempionatas, o štai narystės priešininkai kur kas aktyvesni ir ryžtingesni. Šį kartą jie nevengė net rasizmo.

„Jo senelis augo Kenijoje, buvusioje Britanijos kolonijoje. Jis vis dar dėl to nepatenkintas. B. Obama nėra geriausias mūsų šalies draugas“, – tvirtino Jungtinės Karalystės Nepriklausomybės partijos pirmininkas Nigelas Farage`as.

Pasitraukimo kampanijos veidas, Niujorke gimęs populiarus aštrialiežuvis Londono meras iš paties D. Camerono partijos, apkaltino B. Obamą pašalinus iš kabineto Winstono Churchillio biustą. Nors B. Obama atkirto, kad jį tik perkėlė ir W. Churchillį myli, tai B. Johnsonui nesutrukdė toliau kaltinti B. Obamos dėl dviveidiškumo.

„Esminis dalykas, už kurį pasisakė Vinstonas Čerčilis, ir, manau, Amerika, yra atstovaujamoji demokratija. Su ES bėda ta, kad niekas nežino, kas vadovauja, kas priima tuos sprendimus. Labai keista, kad JAV mums sako daryti tai, ko pačios nedarytų per milijoną metų. Keista, jog amerikiečiai mano, kad turėtume kas savaitę Briuseliui mokėti po 350 mln. svarų, kai jų pačių diplomatai skolingi šiam miestui 9 mln, svarų nesumokėto transporto mokesčio“, – sako B. Johnsonas.

Euroskeptiškiausias iš pagrindinių dienraščių, kuriame ilgai dirbo pats B. Johnsonas, į 20-tą puslapį nukišo B. Obamos straipsnį, kad narystė paverčia Didžiąją Britaniją dar didesne. B. Obama smogė pagrindiniam pasitraukimo šalininkų argumentui - Britanija gali klestėti ekonomiškai, ir ištrūkusi iš politinių saitų. JAV prezidentas perspėjo, kad Londonui tektų stoti į eilę prie sutarčių,o kad būtų dar įtikinamiau, žodį „eilė“ pavartojo iš britų anglų kalbos, o ne amerikiečių.

„Jungtinė Karalystė nesusiderės su JAV dėl nieko greičiau negu ES. Neatsisakysime pastangų susiderėti prekybos susitarimo su didžiausia prekybos partnere – Europos rinka. Todėl, norint ką nors pasiekti, tektų laukti gal penkerius, gal dešimt metų“, – nurodė B. Obama.

Tačiau kaip tik toks požiūris, kad veiksmingumas svarbiau už emocinius saitus, lydi šį, vieną iš paskutinių, B. Obamos vizitų. Garsiajame interviu Vašingtono leidiniui „The Atlantic“ jis artimiausius sąjungininkus išvadino zuikiais, kurie tik ir taikosi pasinaudoti Amerikos galia, o patys prisideda nepakankamai.

„Jis stoja už Amerikos interesus. Tai tiesa, bet jis stoja už bendrus Jungtinių Valstijų ir Jungtinės Karalystės interesus - bendrus interesus plėtoti vertybes, kurios mums bendros - atvirumą, skaidrumą, demokratiją, laisvąją prekybą“, – sako buvęs Didžiosios Britanijos ambasadorius JAV Johnas Kerras.

Tačiau net ir Britanijoje kelias dienas plūdo antraštės, dėl to, ką „The Atlantic“ kalbėjo B. Obama, vengiantis megzti glaudžius asmeninius ryšius ir veikiau pasikliaujantis šaltu protu. Ir D. Cameroną jis apkaltino dėl dvejojimo imtis atsakomybės Libijoje. Dar svarbiau – kai šis, pernai perrinktas, kurį laiką dvejojo dėl išlaidų gynybai, net perspėjo, kad, jei neskirs 2 proc. BVP gynybai, negalės vadinti santykių su Amerika ypatingais.

Geriau jau jis išsinešdintų ir nesakytų to, ką sako. Man labai įsirėžė, kad kaskart, kai amerikiečiai mums patarinėja dėl užsienio politikos, jie klysta. Jie liepė mums kariauti Vietname, mes, ačiū Dievui, pasakėme „ne“. Jie liepė kariauti Irake, mes pasakėme „taip“. Tai buvo taip kvaila. Jo patarimų mums nereikia“, – teigė Nepriklausomybės partijos pirmininkas. N. Farage`as.

Bet net jei, kaip sako kritikai, Baltųjų rūmų šeimininkas nužengė per toli, vadovaudamasis racionaliais skaičiavimas ir dėl pinigų grasindamas paaukoti dešimtmečiais kurtus santykius, toks požiūris neturėtų stebinti Europos, pripratusios prie technokratiškų, neemocingų politikų.

„Vienu metu abiejose pusėse nebūsite. Negalite aiškinti, kad nenorime nieko daryti Sirijoje, kad mūsų parlamentai jokių veiksmų ten nepatvirtins, bet norime, kad ką nors padarytų Jungtinės Valstijos“, – sakė B. Obama.

Dabar, kai jis paskutinįkart lanko Vokietiją, valdomą tokios pat racionalios Angelos Merkel, atrodo, į praeitį nuėjęs optimizmas, kai šimtatūkstantines minias Berlyno centre surinko tuomet tik kandidato į prezidentus B. Obamos žodžiai, jog tikroji partnerystė reikalauja, kad sąjungininkai vienas kito klausytųsi, mokytųsi ir pasitikėtų.