Pasaulyje

2016.04.06 13:20

„Panama Papers“: kokia šio skandalo reikšmė?

Žinomi politikai, sporto pasaulio žvaigždės bei dešimtys milijardierių buvo įvardyti ir sugėdyti per vieną didžiausią visų laikų konfidencialios informacijos nutekinimą. Įvairūs finansiniai dokumentai rodo, kad pasaulio lyderiai galėjo slėpti savo pinigus ofšorinėse struktūrose. Prasidėjus šiam skandalui, vadinamam „Panama Papers“, iš pradžių gali būti nelengva susigaudyti informacija perkrautame žinių sraute. Kokia yra šio skandalo kilmė ir reikšmė?

Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (TSPMI) dėstytojas, politologas dr. Laurynas Jonavičius pažymi, kad paskelbtų dokumentų poveikis – globalus. Anot jo, apie „Panama Papers“ reikšmę vaizdžiai kalba pasaulio šalių vadovų reakcijos.

„Islandijoje atsistatydino premjeras, Britanijoje, kitose Vakarų šalyse pradėti tyrimai, bandoma keisti skaidrumo, mokesčių taisykles. <...> Bandoma pozityviai reaguoti į tai, kas nutiko, išsiaiškinti, kas dėl visko kaltas. <...> Pasižiūrėkime, kaip reaguoja Rusija ir Kinija: Kinijos pirminė reakcija – tai esą puolimas iš Vakarų. <...> Rusijoje vakar paskelbta iniciatyva pradėti tikrinti mokesčius to laikraščio, kuris gavo ir paskelbė dokumentus. Kinijoje – tas pats“, – pažymi politologas.

Plačiau apie tai – LRT TELEVIZIJOS laidoje „Labas rytas, Lietuva“.