Pasaulyje

2020.09.20 14:35

Minske esantis Milta: prasidedant teisingumo eisenai, OMON žmones turbūt bandys sulaikyt dar miegamuosiuose rajonuose

LRT RADIJAS, LRT.lt, BNS2020.09.20 14:35

Baltarusijoje prasideda teisingumo eisena. Minske esantis Europos humanitarinio universiteto komunikacijos vadovas Maksimas Milta sako, kad jeigu protestuojančiųjų prieš Aliaksandro Lukašenkos režimą susirinks daugiau, OMONO pareigūnai greičiausiai bandys jau miegamuosiuose rajonuose sulaikyti žmones, kad jie nepasiektų miesto centro. 

„Kiekvieną sekmadienį, visas šias savaites mes matėme vis tą pačią taktiką: į miesto centrą suvežama ne tik karinė technika, bet ir eibė įvairiausios kitos technikos. Tradicija jau tapo interneto atjungimas. Dažniausiai apie 15 val. dienos.

Ką jau matėme kiekvieną savaitgalį, kad Baltarusijos omonininkai bando sustabdyti žmonių srautus, kai jie juda iš miegamųjų rajonų centro link, bet, kai minios jau yra tokio masto, kad jose – 100 tūkst. žmonių ir daugiau, natūralu, kad prieš juos omonininkai nieko negali padaryti.

Todėl, kai jie mato mažesnį žmonių skaičių, jie brutaliai sulaiko žmones. Jie tai daro tiek būdami uniformuoti, tiek neuniformuoti“, – sako Minske esantis Europos humanitarinio universiteto komunikacijos vadovas M. Milta.

Demonstracijos šalyje prieš Aliaksandro Lukašenkos režimą tęsiasi 42 dienas.

Baltarusijos opozicijai rengiantis protestams, į Minską siunčiama šarvuotoji technika

Baltarusijos valdžia sekmadienį į Minsko centrą pasiuntė karinių sunkvežimių ir šarvuotųjų transporto priemonių, nugabeno spygliuotosios vielos prieš planuojamą opozicijos žygį, rengiamą milicijai išvakarėse sulaikius šimtus taikių demonstrančių.

Opozicijos judėjimas ragina užbaigti 26 metų trunkantį autokrato Aliaksandro Lukašenkos valdymą. Po jo ginčijamos pergalės rugpjūčio 9 dieną įvykusiuose prezidento rinkimuose šalyje kas sekmadienį rengiami masiniai protestai.

Vėliausi antivyriausybiniai protestai turėjo prasidėti 14 valandą vietos (ir Lietuvos) laiku. Opozicija per socialinius tinklus paragino savo šalininkus rinktis sostinės centre ir išeiti į gatves kituose miestuose.

Opoziciją palaikantys naujienų portalai paskelbė vaizdo įrašą ir nuotraukas, kuriose matyti, kaip kariuomenės sunkvežimiai ir spygliuotosios vielos ritinius gabenančios mašinos prieš demonstraciją važiuoja Minsko centro link.

Liudininkai matė dešimties šarvuotųjų mašinų koloną.

Minsko metropolitenas sekmadienį pranešė, kad prieš numatomus protestus „siekiant užtikrinti keleivių saugumą“ buvo uždarytos šešios metropoliteno stotys.

Naujos protesto akcijos rengiamos riaušių milicijai išvakarėse išvaikius taikias demonstrantes, dalyvavusias „Žėrinčiame žygyje“ su tviskančiais aksesuarais. Tuomet pareigūnai tempė ar nešė protestuotojas į mikroautobusus.

Baltarusijos vidaus reikalų ministerijos atstovė Olga Čemodanova sekmadienio rytą informavo, jog milicija dėl masinių demonstracijų taisyklių pažeidimų Minske sulaikė 415, o kituose miestuose – 15 žmonių. Pasak jos, 385 asmenys vėliau buvo paleisti.

O. Čemodanavo perspėjo baltarusius, kad jiems gali būti keliamos baudžiamosios bylos už tokių akcijų organizavimą.

„Smurto eskalavimas“

Šį šeštadienį sulaikytų moterų skaičius yra daug didesnis nei praėjusią savaitę, tad opozicijos Koordinacinė taryba perspėjo dėl „naujos smurto prieš taikius demonstrantus eskalavimo fazės“.

Tarp sulaikytųjų buvo viena žinomiausių protesto judėjimo veikėjų – 73 metų aktyvistė Nina Bahinskaja. Vėliau ji buvo paleista.

Agresyvi milicijos taktika paskatino opoziciją „Telegram“ kanale „Nexta“ paskelbti daugiau kaip tūkstančio milicininkų vardus.

Protestuotojos stengėsi atskleisti per demonstracijas pasirodančių milicininkų, apsirengiančių civiliais drabužiais ar uniformomis be jokių atpažinimo ženklų, tapatybes, mėgindamos nuimti jų kaukes ar balaklavas.

Opozicijos lyderė, buvusi kandidatė į Baltarusijos prezidentus Sviatlana Cichanouskaja šeštadienį sakė, kad baltarusiai yra „pasirengę nutraukti tų, kas vykdo nusikalstamus įsakymus, anonimiškumą“.

A. Lukašenka atmetė opozicijos raginimus atsistatydinti ir kreipėsi pagalbos į Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną, pažadėjusį pastiprinimą Baltarusijos teisėsaugai ir 1,5 mlrd. dolerių (1,3 mlrd. eurų) vertės paskolą.

S. Cichanouskaja pirmadienį Briuselyje turi susitikti su Europos Sąjungos šalių užsienio reikalų ministrais ir bloko diplomatijos vadovu. Susitikimas rengiamas Bendrijai ruošiantis paskelbti sankcijas baltarusių pareigūnams, kaltinamiems rinkimų klastojimu bei smurtiniu susidorojimu su protestuotojais.

Režimas įkalino daugelį S. Cichanouskajos bendražygių, kurie sudarė Koordinacinės tarybos vadovybę, arba privertė juos pasitraukti iš šalies.

Maryja Kalesnikava – viena iš S. Cichanouskajos rinkimų kampanijos partnerių – buvo sulaikyta ir apkaltinta dėl grėsmės nacionaliniam saugumui.