Pasaulyje

2020.09.18 10:22

Kaip lietuviai žvelgia į protestus Baltarusijoje – palaiko sankcijas ir Lietuvos poziciją

atnaujinta 11.56
Andrius Balčiūnas, LRT.lt2020.09.18 10:22

Rytų Europos studijų centro (RESC) vadovas Linas Kojala, pristatydamas visuomenės tyrimą apie žvilgsnį į įvykius Baltarusijoje, teigia, kad dauguma Lietuvos gyventojų palaiko dabartinę Vilniaus poziciją, remia sankcijas Minskui ir mano, kad ES tinkamai reaguoja į įvykius.

46 proc. apklaustųjų iš esmės pritaria Lietuvos viešai deklaruojamai pozicijai dėl įvykių Baltarusijoje, nepritaria 15 proc., apie trečdalį – nei sutinka, nei nesutinka.

Sankcijas Minsko režimui palaiko 44 proc. (iš jų – 15 proc. visiškai), tam nepritaria – penktadalis apklaustųjų, beveik trečdalis (29 proc.) atsakė nei taip, nei ne. Prieglobsčio nuo represijų nukentėjusiems žmonėms palaiko panašus kiekis apklaustų žmonių (45 proc.), prieš tai yra nusistatę 17 proc. gyventojų, trečdalis atsakė nei taip, nei ne.

Jei Aliaksandras Lukašenka liktų Baltarusijos vadovu, apie 41 proc. apklaustųjų mano, kad Lietuva turėtų toliau plėtoti politinius ir ekonominius santykius su Minsku, tam nepritaria 18 proc. žmonių. 41 proc. apklaustųjų taip pat mano, kad reikėtų siekti glaudesnio ryšio ir su dabartine Baltarusijos valdžia, tam nepritaria 21 proc.

Apie 51 proc. apklaustųjų mano, kad A. Lukašenka yra palankus Rusijai lyderis, taip nemano tik vos 12 proc. Lietuvos gyventojų. Apklaustieji skeptiškai žvelgia į svarstymus, kad Baltarusijos vadovas padėjo išlaikyti dalinę šalies nepriklausomybę nuo Rusijos – tam nepritaria 25 proc. žmonių, pritaria apie 27 proc., nurodo L. Kojala.

Net 46 proc. žmonių mano, kad protestai Baltarusijoje gali lemti Rusijos karinių pajėgų įvedimą į Baltarusiją, tokiai idėjai nepritaria 14 proc. apklaustųjų.

ES reakciją į Baltarusijos įvykius, teigiamai vertina 38 proc., neigiamai – apie 20 proc. apklaustųjų. Lietuvos politinei lyderystei ES formuojant politiką Baltarusijos atžvilgiu pritaria 30 proc., nei sutinkančių, nei ne, vėlgi apie trečdalis, tam nepritaria apie ketvirtadalis šalies gyventojų.

Ketvirtadalis Lietuvos gyventojų mano, kad Baltarusijos opozicija galėtų perimti šalies valdžią pasitraukus A. Lukašenkai, 21 proc. teigia taip negalvojantys, nurodo L. Kojala.

RESC užsakymu „Baltijos tyrimu“ reprezentatyvus tyrimas atliktas rugpjūčio 22–rugsėjo 4 dieną, paklaida siekia 3,1 proc., apklausti pilnamečiai Lietuvos gyventojai.

Masinės protesto akcijos Baltarusijoje vyksta nuo rugpjūčio 9 dienos. Jų dalyviai protestuoja prieš oficialiai paskelbtus prezidento rinkimų rezultatus, atvėrusius kelią dabartiniam, nuo 1994 metų vadovaujančiam, šalies prezidentui A. Lukašenkai likti valdžioje. Remiantis oficialiai paskelbtais rinkimų rezultatais, jį palaikė 80,1 proc. rinkėjų, o opozicijos kandidatė Sviatlana Cichanouskaja gavo 10,12 proc. balsų.