Pasaulyje

2020.09.15 16:15

Karoblis: Rusija grįžo prie pareiškimų apie NATO grėsmę, bet pati didina puolimo pajėgumus

atnaujinta 16.36
LRT.lt2020.09.15 16:15

Antradienį surengtas Lietuvos kariuomenės vado gen. ltn. Valdemaro Rupšio ir Krašto apsaugos ministro Raimundo Karoblio susitikimas su Lietuvos prezidentu Gitanu Nausėda. Komentuodamas Rusijos ir Baltarusijos karines pratybas netoli sienos su Lietuva bei Lenkija, V. Rupšys teigia, kad manevrai tiesioginės grėsmės nekelia, tačiau verčia susirūpinti.

Baltarusijos prezidento Aliaksandro Lukašenkos pasisakymus, kad NATO pratybos Lietuvoje kelia grėsmę pačiai Baltarusijai, V. Rupšys įvardino spaudimu.

„Reikia vertinti, kiek jų pajėgumai šalia Lietuvos sienų auga, aišku, jų karinė galia, pajėgų išdėstymas. Bet pratybos kelia nerimą, nes atvirkščiai nei teigiama, orientuotos į puolamuosius veiksmus. Šiai dienai galiu pasakyti, kad tiesioginės karinės grėsmės nėra“, – sako kariuomenės vadas.

A. Lukašenkos pažadus rengti pratybas ateityje ir į jas nekviesti tarptautinių stebėtojų, V. Rupšys vadino grasinamais pareiškimais, kuriuos reikia vertinti blaiviai bei šaltai.

Taip pat skaitykite

„Faktas, kad ir ateityje jie turės bendras karines pratybas, kurios kelia susirūpinimą. Scenarijai yra puolamosios prasmės, todėl turime žiūrėti į savo pajėgų vystymą, į bendrus planus su sąjungininkais ir visada būti pasirengę bet kokiam atvejui“, – sako V. Rupšys.

V. Rupšys teigia informavęs G. Nausėdą, kaip kariuomenė vertina dabartinę situaciją, kokią ateitį prognozuoja.

Kariuomenės vadas pakartojo, kad NATO karinės pratybos Lietuvoje „nekelia jokios grėsmės nei Baltarusijai, nei kitiems kaimynams“, o pratybos jau yra suplanuotos anksčiau, Aljanso veiksmai – gynybiniai.

Krašto apsaugos ministras R. Karoblis pabrėžė, kad dėl A. Lukašenkos pareiškimų, Lietuva savo planų nekeičia ir „provokacijoms nepasiduoda“.

„Neplaninės Baltarusijos pratybos išsikvėpė ir buvo pono Lukašenkos pareiškimai, kad išlaikyti parengtį ir tęsti pratybas kainuotų per daug. Nors kai kurie pajėgumai, kurie paprastai nebūna toje teritorijoje, yra“, – teigia R. Karoblis.

Dabartinės baltarusių-rusų karinės pratybos, anot R. Karoblio, buvo planuotos ir didesnės rizikos nekelia.

Ministras teigia, kad Baltarusijoje prasidėjus protestams, Kaliningrade Rusija vykdė planuotas karines pratybas, rodė konstruktyvų bendradarbiavimą ir informavo NATO, tačiau vėliau, V. Putinui išreiškus paramą A. Lukašenkai, vėl grįžta prie senų kaltinimų, kad Aljanso pajėgos Baltijos šalyse kelia grėsmę.

„Rusijos karinių pajėgų augimas tiek vakarų karinėje apygardoje, kur yra daugiau nei 100–120 tūkst. karių, atkūrimas I-osios tankų armijos, kuri turi puolamąjį pobūdį, stiprinimas pajėgų Kaliningrade, tai yra apie tikrąjį puolamąjį pobūdį. Ir jokiu būdu ne iš NATO pusės“, – teigia R. Karoblis.