LRT FAKTAI
Vyras su „QAnon“ ženklu per Donaldo Trumpo palaikymo mitingą Pensilvanijoje, JAV

Pasaulyje

2020.08.02 15:41

LRT FAKTAI. „Deep state“ teorija: blokuojama užsienyje, ateina ir į Lietuvą?

Jurga Bakaitė, LRT.lt2020.08.02 15:41

Teiginys, kad pasaulį valdo slapta valstybė, gali atrodyti kaip dar viena marginali sąmokslo teorija, tačiau socialiniai tinklai ėmė skelbti apie rimtą pavojų, kai ja įtikėjusieji nusitaikė į ne vieną žinomą žmogų, ėmė jiems grasinti.

„Koordinuota ir žalinga veikla“ – taip „QAnon“ teoriją įvardijo „Twitter“, užblokuodamas 7 000 su susijusių paskyrų, dar 150 000 jų bus apribotos, mažinamas įrašų šia tema matomumas. LRT FAKTAI aiškinasi, kokia ta naujoji teorija ir kas ją skleidžia Lietuvoje.

Sunkiai suvokiami grasinimai

Apie „Twitter“ sprendimą blokuoti sąmokslo teorijos šalininkų turinį pranešė atstovas spaudai, kurio vardas dėl saugumo nebuvo atskleistas.

Baimintis yra ko: prieš 3 m. atsiradusios sąmokslo teorijos sekėjai, tikintys, kad JAV politiką valdo slapta vyriausybė (angl. „deep state“) su tikslu nuversti Donaldą Trumpą, grasina ir šmeižia garsius prezidento kritikus, verslo ir politikos veikėjus. Pirmoji jų auka – Trumpo politinė varžovė Hillary Clinton: buvo skelbiamos žinutės, kad jai išduotas tarptautinis arešto orderis, kitos atakos buvo nukreiptos ir į Trumpą kritikuojančius aktorius bei verslininkus.

„QAnon“ teorijos platintojai itin dažnai dalinasi žinutėmis, esą sąmokslininkai užsiima pedofilija, žudo vaikus ir vykdo „satanistines“ apeigas, itin daug dėmesio skiria seksualinio išnaudojimo skandalams.

Politikos apžvalgininkai atkreipia dėmesį į teorijos šalininkų beveik religiniam fanatizmui būdingas nuostatas, be to, teorija sulaukia viešo JAV politikų palaikymo, jos šalininkai renkasi į mitingus. Pavyzdžiui, „QAnon“ palaikymą šį mėnesį išreiškė ir D. Trumpo vyriausiasis patarėjas nacionaliniam saugumui Michaelis Flynnas.

Sąmokslo teorijos platintojai ieško užkoduotų žinučių, pavyzdžiui Trumpo kalbose ir „Twitterio“ žinutėse, tariamų „informatorių“ neva nutekintos medžiagos. Jie taip pat laukia „audros“ arba „pabudimo“ dienos, kai bus suimti visi tariami piktadariai.

Europoje yra apie pusę milijono teorijos sekėjų ir įvairių grupių narių.

Tuo metu Federalinis tyrumų biuras (FTB) ją ir kelias mažesnes teorijas yra paskelbęs „vidine terorizmo grėsme“ – tai pirmasis atvejis, kai tokio atsako sulaukia konspiracijos teorijos.

Plinta ir Lietuvoje

„QAnon“ teorija plinta socialiniuose tinkluose, yra sukurta tūkstančiai nesusijusių grupių bei kanalų, todėl tikslaus jos šalininkų skaičiaus nustatyti neįmanoma. Tačiau, pavyzdžiui, vienoje lietuviškoje „Facebook“ grupėje, įsikūrusioje prieš du mėnesius, susibūrė jau 1500 narių, per dieną parašoma vidutiniškai 150 įrašų.

Lietuviškose „Facebook“ bendruomenėse sąmokslo teorijos šalininkai rašo žinutes apie antrąją koronaviruso bangą, karantiną, kaukių dėvėjimą, 5G ryšį.

Tuo metu CNN šią savaitę paskelbė apie tyrimą, jog Europoje yra apie pusę milijono teorijos sekėjų ir įvairių grupių narių.

Įrašai sklinda ir kitose lietuviškose „Facebook“ bendruomenėse, nes sąmokslo teorijos šalininkai rašo žinutes skirtingomis temomis, taip pat ir aktualijų: pavyzdžiui, diskutuoja apie antrąją koronaviruso bangą, karantiną, kaukių dėvėjimą, 5G ryšį. LRT FAKTAI jau rašė, kaip ši teorija buvo išnaudojama skatinant žmones jungtis į protestus prieš karantiną.

Teorijos populiarumą didina ir žinomi veidai: pavyzdžiui, sportininkas Žydrūnas Savickas yra vienas iš aukščiau minėtos grupės moderatorių, o su teorija siejamamomis grotažymėmis nuolat dalijasi Mindaugas Gabrilavičius, naujienų puslapio „minfo.lt“ įkūrėjas, taip pat ir skelbdamas žinutes apie politiką.

Politologas: Lietuvoje teorijos populiarumą paskatins valdžios paternalizmas

Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos instituto dėstytojas Gintas Karalius sako, kad sąmokslo teorijos – nuo demokratijos neatsiejamas reiškinys, o „deep state“ arba „slaptosios valdžios“ teorija atskleidžia esmines politikos problemas.

„Kuo mažiau įtakingi politikai, tuo įtakingesnis biurokratinis aparatas. Ir Lietuvoje per pandemiją kiekvieną dieną televizijos ekrane žmonės matė ne Seimą, ne prezidentą, o ekspertus – gal Lietuvos suverenas tada buvo sveikatos ministras, gal medikai? Iki tol niekas nežinojo Pasaulio sveikatos organizacijos, o dabar tai yra pasaulinis tiesos šaltinis, ir kas neklauso rekomendacijų, yra gėdinamas. <…> Ir tai yra suprantama kaip tiesos nuleidimas iš viršaus, galios mechanizmas, kontrolė“, – kaip atsiranda nepasitikėjimas valdžia, aiškina politinės filosofijos tyrinėtojas.

Kitos problemos, paskatinusios „Deep state“ ir „QAnon“ teorijos atsiradimą, pasak jo, yra tai, kad nepasitikima politiniais lyderiais, taip pat dėl visuomenės susiskaldymo.

Lietuvoje yra ta pati situacija: turime valdžią, kuri, turėdama daugumą parlamente, turėdami palankų prezidentą, toliau kovoja prieš įsivaizduojamą elitą.

„Norime vienybės, kurios dabartinėje visuomenėje tiesiog nebėra. Pavyzdžiui, Lenkijoje buvo rinkimai, pusė visuomenės nepalaiko naujai išrinkto prezidento. [Atsiranda] noras, kad valdžią turi priimti ir visi kiti, o jei nepriima, yra blogai – vadinasi, yra „deep state“, kuri kontroliuoja, trukdo“, – sako G. Karalius.

Paklaustas, ar „QAnon“ judėjimas gali pritapti ir Lietuvoje, jis atsakė pastebintis panašias aplinkybes.

„Lietuvoje yra ta pati situacija: turime valdžią, kuri, turėdama daugumą parlamente, turėdami palankų prezidentą, toliau kovoja prieš įsivaizduojamą elitą: valdžia kovoja prieš valdžią“, – G. Karalius atkreipė dėmesį į tai, kad Lietuvos valdančiųjų retorika šiuo atžvilgiu yra labai panaši į D. Trumpo.

„Partinė krizė ta pati, nė viena partija nesurenka 20 proc. populiarumo, daug žmonių išvis abejingi politikai, valdžia paternalistinė. Nesvarbu, kokia partija, opozicija ar ne, visi sutaria dėl bendros krypties, pasiginčijama nebent dėl vaizdo“, – apie nišą sąmokslo teorijoms pasakoja politologas.

Kaip kovoti – dar neaišku

G. Karaliaus teigimu, nenuostabu ir tai, jog sąmokslo teorijoms būdingas radikalumas, kalbėjimas apie sunkiai įsivaizduojamą smurtą, grasinimai: „Demokratija atėjo iš revoliucijų, niekada neatsirado taikiai, liaudies valdyme yra tas elementas. Smurtas iš to galimas ir ne kartą buvęs, žiūrint iš demokratijos teorijos.“

Politologo teigimu, esminis faktorius, prisidėjęs prie teorijos populiarumo yra socialiniai tinklai bei tai, kaip vartojame informaciją: medijose esą nebėra skirties tarp faktų ir to, kas išgalvota. Todėl jis kritiškai vertina bandymą edukuoti, smerkti arba gėdinti žmones, platinančius sąmokslo teorijas.

„Kas nepadeda, tai paternalizmas, sakymas, kad paaiškinsime, priversime <..> [Sąmokslo teorijos turinį blokuojantis] „Twitter“ dabar yra matomas kaip sąmokslininkų dalis“, – sako jis.

Sąmokslo teorija

Kalbos apie „slaptą vyriausybę“, arba „deep state“, pastaruoju metu pasirodančios ir Lietuvos socialiniuose tinkluose, yra susijusios su JAV prieš tris metus atsiradusia QAnon sąmokslo teorija, kuri sako, jog pasaulį valdo slapta vyriausybė. Politikos apžvalgininkai atkreipia dėmesį į jos radikalumą, tuo tarpu VU TSPMI dėstytojas dr. Gintas Karalius sako, jog ši teorija atsirado dėl pasaulinės politikos krizės, ją paskatino ir koronaviruso pandemija, kai žmonės susidūrė su daugybe nurodymų ir elgesio suvaržymų.

LRT FAKTAI – LRT ir tarptautinės tiriamosios žurnalistikos organizacijos OCCRP (Organized Crime and Corruption Reporting Project) projektas, kuris padeda visiems mums - informacijos vartotojams - geriau ją suprasti. LRT FAKTAI pateikia viešumoje pasirodžiusios įtartinos informacijos dekonstrukciją ir paaiškina, ko galimai buvo siekiama, platinant klaidinančią žinią.

Propaganda, Spaudžiamos antraštės („clickbait“), Užsakytas turinys, Dezinformacija, Satyra ir melaginga žinutė, Klaida, Vienpusiška ir šališka informacija, Manipuliacija, Pramanai, Melaginga/suklastota naujiena, Konspiracijos teorija, Pseudomokslas, Cenzūra

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt