Pasaulyje

2020.05.04 12:34

ES diplomatijos vadovas pripažįsta, kad Kinija darė spaudimą dėl dezinformacijos

euobserver, LRT.lt2020.05.04 12:34

Europos Sąjungos (ES) vyriausiasis diplomatas Josepas Borrelis pripažįsta, kad Kinija bandė daryti spaudimą ES, kad ši sušventintų ataskaitą apie su koronavirusu susijusią dezinformaciją. Tačiau tai yra įprasta diplomatija, pridūrė jis, užsipuldamas ES informatorių. 

Ši publikacija yra LRT.lt portalo partnerio „EUobserver“ originalus kūrinys.

„Kinija išsakė susirūpinimą, kai sužinojo, kas rašoma šiame dokumente. Ir ji tai padarė diplomatiniais kanalais,“ – ketvirtadienį (balandžio 30 d.) vykusios vaizdo konferencijos metu J. Borrellis aiškino Europos Parlamento nariams.

„Diplomatinius demaršus gali lydėti įvairūs padrąsinimai ir atgrasymai, kurie ne visuomet būna tiesiogiai paminėti, – aiškino buvęs Ispanijos užsienio reikalų ministras, užsimindamas apie Kinijos grasinimus. – Bet visi taip daro, taip darome mes ir mūsų artimiausi partneriai.“

Ši kontroversija yra susijusi su dviem ES užsienio tarnybos ataskaitomis apie Kinijos ir Rusijos koronaviruso informacijos atakas.

Pirmoji – „Informacinės aplinkos vertinimu“ (IEA) pavadintas 25 puslapių apimties ES tekstas – ES diplomatams buvo išplatintas balandžio 20 d., vėliau nutekintas „Politico“ naujienų tinklalapiui ir „EUobserver“.

Antroji – kur kas trumpesnis, „specialiąja ataskaita“ pavadintas tekstas – balandžio 24 d. buvo paskelbtas ES užsienio tarnybos tinklalapyje.

Antrojoje ataskaitoje Kinija minima net 15 kartų ir kaltinama „konspiraciniais naratyvais ir dezinformacija“.

Tačiau joje vartojama šiek tiek švelnesnė kalba nei IEA dokumente, praleisti kai kurie pavyzdžiai, įskaitant ir nemalonų Prancūzijos ir Kinijos vaidą dėl kinų skleidžiamos propagandos.

Tuo tarpu leidiniui „The New York Times“ pavyko gauti ES vidinio susirašinėjimo elektroniniais laiškais kopijas, iš kurių paaiškėjo, kad dėl Kinijos spaudimo plačiajai visuomenei skirtas ES tekstas buvo sušvelnintas.

„Kinija jau dabar grasina reakcija, jei pasirodys [IEA] ataskaita,“ – dieną po to, kai nutekintą dokumentą paskelbė „Politico“, elektroniniame laiške rašė ES oficialus pareigūnas Lutzas Güllneris.

Kitame elektroniniame laiške ES diplomatė Monika Richter teigė, jog ES „užsiiminėja savicenzūra, kad nuramintų Kinijos komunistų partiją“.

Pats J. Borrellis ketvirtadienį taip pat sakė, kad visiškai normalu, jei diplomatinės tarnybos ataskaita, skirta vidiniam naudojimui ir platinimui išorėj, skiriasi.

„Tai yra du skirtingi produktai skirtingoms auditorijoms... nes čia aptariami labai jautrūs klausimai,“ – sakė jis.

Tačiau jis paneigė, kad kaltinimai buvo sušvelninti dėl Kinijos daromo spaudimo.

„Mes nenusilenkėme niekam, – tvirtino J. Borrellis. – Mūsų išvadų niekas nepakeis, nepriklausomai nuo to, kokios jos bus nepatogios... tiesiog perskaitykite viešą ataskaitą.“

Anot jo, Kinijos ir Prancūzijos ginčas viešoje ataskaitoje neminimas dėl to, kad ES redaktoriai galiausiai nusprendė, jog tai yra Kinijos „bauginimų“, o ne „dezinformacijos“ pavyzdys.

O jis, kaip pats sakė, apie šią kontroversiją nieko nežinojęs, kol balandžio 24 d., kai buvo pasiėmęs išeiginę vestuvių metinėms paminėti, darbuotojai jo apie tai neįspėjo.

Pranešėjo „sušaudymas“

Užsienio tarnybos vadovas piktai pasisakė apie tuos, kurie žiniasklaidai nutekino IEA ir vidinį susirašinėjimą.

Kai kurie parlamento nariai nutekinusius informaciją vadino „informatoriais“, tačiau J. Borrellis sakė, kad „akivaizdu, jog negalime dirbti tokio pobūdžio melo pagrindu, tai labai kenkia mūsų darbui“.

Elektroniniai laiškai, iš kurių matoma apie ES vidinę cenzūrą, jo nuomone, buvo parašyti tam, kad juos būtų galima vėliau nutekinti“.

„Tai labai rimta,“ – kalbėjo jis.

Ketvirtadienio vaizdo susitikime J. Borrellis sulaukė visapusiško parlamento narių palaikymo.

„Manau, kad esate garbingas žmogus ir priimu jūsų paaiškinimą,“ – sakė buvęs Lenkijos užsienio reikalų ministras Radekas Sikorski.

„Daug metų dirbau diplomatinėje tarnyboje ir žinau, kad tai yra visiškai normalu,“ – jam antrino buvusi Prancūzijos ES reikalų ministrė Nathalie Loiseau.

„Akivaizdu, kad ataskaitos esmė nepakito,“ – pridūrė Vokietijos žaliųjų partijos atstovas Europos parlamente Reinhardas Bütikoferis.

„Džiaugčiausi, jei visi mūsų [ES] vadovai vartotų tokią leksiką,“ – kalbėjo jis apie vis dar pakankamai griežtą visuomenei skirtos ataskaitos toną.

Kalbėdamas apie Rusijos ir Kinijos skleidžiamą propagandą platesne prasme, J. Borrellis ketvirtadienį sakė, kad „kartu su pandemija plinta ir infodemija“.

Anot jo, užsienio reikalų tarnyba per pastarąsias keletą savaičių užfiksavo 400 melagienų.

Kai kuriuose Rusijos skleidžiamuose pranešimuose nurodomos neveiksmingos koronaviruso gydymo priemonės, kurios, J. Borellio teigimu, „kelia pavojų žmonių sveikatai“.

Tačiau jis taip pat pasidžiaugė, kad prasidėjus pandemijai, ES melagingų naujienų demaskavimo tinklalapio skaitomumas išaugo 800 proc. ir šiuo metu siekia 10 tūkst. skaitytojų per dieną.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.