Naujienų srautas

Pasaulyje2020.04.02 13:22

Baltarusija prašo Lietuvos „neskleisti gandų“ dėl COVID-19, bet Linkevičių situacija neramina

BNS, LRT.lt 2020.04.02 13:22

Baltarusija paragino Lietuvą „išlaikyti savitvardą“ ir įsitraukti į „efektyvų bendradarbiavimą“ kovojant su koronaviruso plitimu, trečiadienį pareiškė Baltarusijos užsienio reikalų ministerijos (URM) atstovas spaudai Anatolijus Glazas. Savo ruožtu Lietuvos URM ministras Linas Linkevičius LRT.lt sakė, kad kaimynams paaiškino Lietuvos veiksmus.

A. Glazas pakomentavo Lietuvos pasiūlymą apriboti susisiekimą oru tarp šalių ir Lietuvos nepasitikėjimą informacija apie koronaviruso sulaikymo pastangas Baltarusijoje. Anot pareigūno, Baltarusijos avialinijų „Belavia“ suorganizuoti skrydžiai padėjo šimtams lietuvių grįžti namo, be to jiems esą nereikėjo gauti vizų.

Jo komentaras paskelbtas oficialioje Baltarusijos Užsienio reikalų ministerijos svetainėje.

Baltarusijos pareigūnas sureagavo ir į Lietuvos premjero Sauliaus Skvernelio pareiškimą, kad Baltarusijoje gali būti „nevaldomas, nekontroliuojamas (koronaviruso – LRT.lt) židinys“.

Anot A. Glazo, tai yra spėlionės ir gandai: „Bet kokie tokio pobūdžio teiginiai turėtų būti grindžiami įrodymais ir patikima informacija, o ne spėlionėmis ir gandais. Todėl mes būtume dėkingi, jei Lietuvos pusė mums pateiktų tikslią informaciją apie tariamus „tam tikrus atvejų židinius Baltarusijos teritorijoje ir mirties atvejus, kurie yra fiksuojami“. Žinoma, jei jie iš tikrųjų turi tokių įrodymų.“

A. Glazo tvirtinimu, tas pats pasakytina ir apie Baltarusijos sveikatos priežiūros sistemos veiklos vertinimą.

L. Linkevičius: mus tai neramina

Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius LRT.lt tikino bendraujantis su Baltarusijos Užsienio reikalų ministerija. Ministras teigia paaiškinęs priežastis, kodėl griežtinamos priemonės, susijusios su kaimyninės šalies sienomis.

„Pasakiau, beje, atvirai, kodėl yra būkštavimų: viešas pareigūnų situacijos menkinimas, (mus – LRT.lt) pasiekė informacija, (...) apie viešai neskelbtus judėjimo ribojimus. Futbolo ar ledo ritulio rungtynės, kurios vyksta, mus tai neramina. Mes turime imtis ir dėl kitų priežasčių griežtų priemonių“, – sakė ministras.

Mes išlaikome prekių mainus, kaip žinia, tai labai svarbu. Kiti ribojimai yra įvedami“, – pabrėžė L. Linkevičius.

Jis nesutinka, kad Baltarusija galėtų naudoti suteiktą galimybę lietuviams grįžti į Lietuvą per Minską kaip propagandą.

„Nejaučiu, kad būtų naudojama propaganda, ką jaučiame ir esame užfiksavę – tai tam tikrus „fake news“ skleidimus iš Rusijos. Kad ir su atomine elektrine – juk irgi visi pareiškimai yra neigiantys bet kokią kritiką, nors puikiai žinoma, kad taip nėra, nors nenoriu daryti paralelių, (...) tokie žaidimai mus neramina“, – sakė ministras.

„Bet mes su kaimynais esame pasiruošę kalbėti, esam dėkingi už humanitarinį koridorių, kad padėjo mūsų piliečiams grįžti. Tai yra pagalba“, – sakė L. Linkevičius.

G. Nausėda: Baltarusijos vadovas situaciją dėl koronaviruso vertina bravūriškai

Prezidentas Gitanas Nausėda sako, kad negalima pasitikėti oficialia Baltarusijos informacija dėl koronaviruso, situacija ten gali būti kur kas blogesnė.

„Mes negalime pasitikėti ta informacija, kurią oficialiai gauname iš Baltarusijos, nes aš matau, kad Baltarusijos vadovas šiek tiek bravūriškai vertina situaciją“, – trečiadienį žurnalistams prie Sveikatos apsaugos ministerijos sakė šalies vadovas.

„Labai galimas dalykas, kad ta tikroji statistika yra gerokai blogesnė, nes žinome apie tam tikrus židinius Baltarusijos teritorijoje ir mirties atvejus, kurie yra fiksuojami“, – teigė jis.

Apie tai, kad koronaviruso krizės valdymas Baltarusijoje nėra geras, antradienį Seime pabrėžė ir užsienio reikalų ministras L. Linkevičius, jis taip pat teigė, kad svarstoma riboti vis dar iš Minsko vykstančius reguliarius skrydžius į Vilnių.

Pasak prezidento, kontaktus su situacijos nevaldančia šalimi reikia apriboti, jeigu rizika tikrai yra apčiuopiama.

„Manau, kad pono Linkevičiaus pastaba yra visiškai laiku, ir jeigu tikrai ta rizika yra apčiuopiama, mes turime apriboti bet kokius kontaktus su šalimi, kuri šiuo metu šiek tiek pernelyg atsipalaidavusi vertina koronaviruso protrūkį ir, galimas dalykas, dėl to susilauks skaudžių pasekmių“, – tvirtino G. Nausėda.

Į Vilnių vis dar vyksta reguliarūs skrydžiai iš Minsko oro linijų „Belavia“ lėktuvais.

Baltarusija lieka vienintelė regiono valstybė, dėl koronaviruso pandemijos neuždariusi savo sienų.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi