Pasaulyje

2020.03.13 14:52

LRT trumpai. Kokios šalys uždaro savo sienas dėl koronaviruso?

atnaujinta 23.21
LRT.lt, BNS2020.03.13 14:52

Stengiantis užkirsti kelią koronaviruso plitimui, pasaulio valstybės ima riboti judėjimo laisvę. Vis daugiau šalių atšaukia tarptautinius skrydžius, o kai kurios iš viso neįsileidžia ne šalies piliečių. LRT trumpai apžvelgia, kokius judėjimo ribojimus sukėlė koronavirusas.

Koronavirusas jau nusinešė virš 5 tūkst. gyvybių visame pasaulyje. Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen penktadienį perspėjo dėl vienašališkų kelionių apribojimų kovojant su koronaviruso plitimu, apie kuriuos paskelbė kelios Europos Sąjungos šalys.

„Pasaulio sveikatos organizacija nelaiko bendrų kelionių draudimų pačiais veiksmingiausiais“, – sakė U. von der Leyen, ragindama vykdyti sveikatos patikrinimus pasienyje, užuot apribojus keliones.

Penktadienį Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda pareiškė, kad sienų uždarymo klausimas gali būti svarstomas. Daug šalių uždarė arba apribojo oro uostų darbą, skrydžius su Italija, Iranu ir Kinija, taip pat susisiekimą keltais.

Trečiadienio vakarą JAV prezidentas Donaldas Trumpas netikėtai pranešė 30-iai dienų uždraudžiantis į šalį atvykti žmonėms iš 26 Europos Sąjungos valstybių, kurios įeina į Šengeno zoną. Šis draudimas netaikomas Jungtinei Karalystei ir Airijai.

Tačiau jau penktadienį jis teigė „svarstantis į draudžiamų šalių sąrašą įtraukti ir Jungtinę Karalystę“.

Ribojimai Europoje

Austrija, Šveicarija ir Slovėnija uždarė dalį sienos perėjimo punktų su Italija. Austrija taip pat sugriežtino patikras žmonėms, atvykstantiems iš Kinijos Hubėjaus provincijos, Irano ir Pietų Korėjos, išskyrus turintiems naujus medicininės apžiūrosmdokumentus.

Čekija pranešė nuo šeštadienio nakties bent 30-iai parų uždaranti sienas visiems užsieniečiams atvykti į šalį, o čekams – išvažiuoti į užsienį. Šis draudimas netaikomas užsieniečiams, nuolat gyvenantiems arba turintiems leidimą daugiau nei 90 dienų gyventi šioje ES valstybėje, kur patvirtinta 117 užsikrėtimo koronavirusu atvejų, tačiau mirčių nėra.

Graikija pranešė laikinai stabdanti prieglobsčio prašymo procedūras pabėgėliams.

Italija draudžia į šalį atvykti žmonėms per oro uostus įvairiuose šalies regionuose.

Kroatija įvedė privalomą 2 savaičių karantiną visiems ne piliečiams ir ne lėktuvų įgulų nariams, kurie į šalį atvyksta iš Kinijos Hubėjaus provincijos, Vokietijos Heinsbergo apskrities, Irano, Italijos ir Pietų Korėjos Daego miesto.

Rusija uždarė savo sausumos pasienį su Kinija. Taip pat uždarė savo šalies sienas visiems Italijos piliečiams ir kitiems užsieniečiams, atvykstantiems iš Italijos, keliautojams iš Kinijos, Irano.

Ketvirtadienį Slovakija pranešė nebeleisianti į šalį patekti visiems ne valstybės piliečiams. Šalis taip pat uždarė tarptautinius oro uostus, mokyklas, barus ir klubus, o visiems iš užsienio grįžtantiems žmonėms įvedė privalomą karantiną.

Vadovaujantis Ukrainos Nacionalinio saugumo ir gynybos tarybos informacija, nuo kovo 16 dienos 00.00 val. į Ukrainos teritoriją nebus įleidžiami užsienio valstybių piliečiai.

Taip pat nuo kovo 17 dienos 00.00 val. Ukrainoje visiškai nutraukiamas keleivių susisiekimas oro transportu, apie šio apribojimo trukmę nėra pranešama.

Kaimyninė Lenkija penktadienį paskelbė apie laikiną sienų kontrolės grąžinimą. Lenkijos piliečiai, kirtę sieną, bus nukreipti į 14 dienų karantiną, be to, Lenkijos premjeras teigė, kad šalis „šiuo metu negali sau leisti priimti užsieniečius“.

Laikinas pasienio kontrolės grąžinimas reiškia draudimą įvažiuoti užsieniečiams, namų karantiną įvažiuojantiems į Lenkiją, paliekamos atviros sienos prekių judėjimui, tarptautinių skrydžių ir traukinių judėjimo sustabdymą.

Priemonės įsigalios vidurnaktį iš šeštadienio į sekmadienį vietos (sekmadienį 1 val. Lietuvos) laiku. Nuo tada stabdomi tarptautiniai skrydžiai ir tarptautiniai traukinių reisai. Sienų uždarymas galios 10 dienų, bet jį bus galima pratęsti.

Ribojimai Artimuosiuose Rytuose

Turkija uždraudė į šalį atvykti keliautojams per pastarąsias 2 savaites buvusiems Kinijoje, Irane, Irake, Italijoje ir Pietų Korėjoje. Draudimas netaikomas Turkijos piliečiams ir leidimą gyventi šalyje turintiems asmenims.

Afganistanas, Armėnija, Irakas uždarė savo sieną su Iranu, o Azerbaidžanas laikinai uždarė 2 sienos perėjimo punktus.

Saudo Arabija uždraudė į šalį atvykti ne piliečiams, kurie per pastarąsias 2 savaites lankėsi: Bahreine, Kinijoje, Taivane, Džibutyje, Egipte, Eritrėjoje, Etiopijoje, Prancūzijoje, Vokietijoje, Indijoje, Indonezijoje, Irane, Italijoje, Kenijoje, Pietų Korėjoje, Kuveite, Libane, Makau, Omane, Pakistane, Filipinuose, Somalyje, Pietų Sudane, Ispanijoje, Šri Lankoje, Sudane, Sirijoje, Turkijoje, JAE.

Taip pat uždraustos musulmonų piligriminės kelionės į Meką, išskyrus Bahreino, Kuveito, Omano, Kataro ir JAE piliečiams, gavusiems leidimą.

Ribojimai Azijoje ir Okeanijoje

Indija kovo 12-ąją pranešė sustabdanti visų vizų galiojimą. Jos būtinos daugelio valstybių piliečiams, norintiems atvykti į šalį, bet draudimas nebus taikomas diplomatams ir tarptautinių organizacijų atstovams.

Šri Lanka taip pat pranešė stabdanti vizų galiojimą, bet kada tai įsigalios, tebėra neaišku.

Filipinai, Singapūras dar vasarį dėl koronaviruso uždraudė į šalį atvykti ne piliečiams, kurie neseniai lankėsi Kinijoje.

Vietnamas uždarė savo sausumos sieną su Kinija ir laikinai sustabdė visus skrydžius su žemynine Kinija.

Australija taip pat neįsileidžia į šalį užsieniečių, kurie per pastarąsias 2 savaites lankėsi Kinijoje, Irane, Pietų Korėjoje ir Italijoje, bet draudimas netaikomas Australijos piliečiams ir skrydžių įguloms bei Naujosios Zelandijos piliečiams.

Kinija paskelbė privalomą 14 dienų karantiną visiems į šalį atvykstatiems užsieniečiams.

Indonezija draudžia atvykti visiems ne piliečiams iš Kinijos, koronaviruso paveiktų Italijos regionų, Pietų Korėjos ir Irano, kurie čia lankėsi per pastarąsias 2 savaites.

Japonija taip pat draudžia į šalį atvykti per pastarąsias 2 savaites koronaviruso paveiktuose Kinijos, Pietų Korėjos ir Italijos regionuose apsilankiusiems ne piliečiams. Draudimas negalioja japonams ir jų šeimos nariams.

Pietų Korėja neįsileidžia žmonių, kurie pastarąsias 2 savaites buvo Kinijos Hubėjaus provincijoje.

Tailandas sustabdė bevizį režimą su Honkongu, Pietų Korėja ir Italija bei vizų išdavimą atvykstant į šalį iš Bulgarijos, Butano, Kipro, Etiopijos, Fidžio, Sakartvelo, Indijos, Kazachstano, Maltos, Meksikos, Nauru, Papua Naujosios Gvinėjos, Rumunijos, Rusijos, Saudo Arabijos, Uzbekijos, Vanuatu ir Kinijos.

Pietų Amerikoje vienintelė Argentina paskelbė nenurodytam laikui nebeišduosianti nei naujų vizų, nei trumpalaikių leidimų gyventi šalyje žmonėms, atvykstantiems iš JAV, Kinijos, Pietų Korėjos, Didžiosios Britanijos, Irano, Japonijos ir 26 ES Šengeno zonos valstybių.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt