Pasaulyje

2020.01.31 07:40

Paskutinės valandos iki „Brexito“: kas toliau?

Linkevičius: data – labiau simbolinė; atnaujinta 8.54

Laikrodžiai skaičiuoja paskutines valandas iki „Brexito“. Naktį į šeštadienį 1.00 val. Lietuvos laiku Jungtinė Karalystė po beveik 50 narystės metų paliks Europos Sąjungą.

Tada prasidės derybos dėl būsimų santykių. Per 11 mėnesių terminą reikės susitarti, kaip nuo 2021-ųjų klostysis abiejų pusių ryšiai prekybos ir kitose srityse. Kritikai šį laikotarpį laiko pernelyg trumpu ir prognozuoja ginčus.

ES viršūnės prieš pat „Brexitą“ pakartojo, kad Didžioji Britanija po išstojimo iš Bendrijos nebeturės neribotos prieigos prie Europos vidaus rinkos.

Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius sako, kad šiandienos „Brexito“ data – labiau simbolinė.

„Pirmiausia, kas įvyks tai emocinis, dramatinis momentas, kai nuleidžiamos vėliavos prie Europos institucijų, t. y. faktas. Europos institucijose nelieka Didžiosios Britanijos piliečių, Europos Parlamente taip pat nelieka parlamentarų, bet de jure kaip ir nebebus Europos Sąjungoje, jau kaip ir nebėra nuo vasario pirmos, bet de facto visus šiuos metus viskas lieka taip, kaip ir buvo. Dabar, kas bus po 2021-ųjų metų, labai sunku pasakyti“, – LRT RADIJUI sako užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.

„Joks sprendimas nelieka be pasekmių“

Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen, Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Charlesas Michelis ir Europos Parlamento vadovas Davidas Sassolis bendrame straipsnyje Vokietijoje laikraščiui „Frankfurter Allgeimeine Zeitung“ rašė, kad joks sprendimas nelieka be pasekmių.

Tačiau jie paskelbė, kad atkakliai sieks „rasti naujų bendradarbiavimo kelių dėl mūsų, kaip sąjungininkų, partnerių ir draugų, atities“.

Ir Didžioji Britanija nori toliau glaudžiai bendradarbiauti su ES, laikraštyje rašė šalies užsienio reikalų ministras Dominicas Raabas: „Greta savo Europos partnerių mes toliau sieksime plėsti prekybą, gerinti saugumą ir kovoti su bendrais iššūkiais visame pasaulyje“.

Tačiau visų pirma Didžioji Britanija bus nepriklausoma valstybė, kuri pati galės spręsti dėl savo ateities ir kontroliuoti savo sienas, savo įstatymus ir savo prekybą, pabrėžė ministras. Jis paskelbė, kad iki šių metų pabaigos bus pasiekti kiek įmanoma geriausi susitarimai dėl naujų santykių, kurie atitiks tautos valią, pareikštą per 2016-ųjų referendumą.

Kalboje, kuri bus transliuojama penktadienio vakarą, ministras pirmininkas Borisas Johnosnas, anot jos ištraukų, pabrėš, kad „Brexitas“ yra ne pabaiga, o pradžia. „Tai tikro nacionalinio atsinaujinimo ir permainų momentas“, - sakys premjeras. Jo uždavinys dabar esą yra suvienyti šalį ir vesti ją pirmyn.

2016 metų birželio 23 dieną vykusiame referendume 51,9 proc. Jungtinės Karalystės gyventojų pasisakė už „Brexitą“.

Žemiau apžvelgiami svarbiausi būsimo proceso etapai.

Sausio 31-oji: „Brexito“ diena

„Brexito“ terminas buvo triskart atidėtas, kol JK parlamentas galiausiai ratifikavo susitarimą dėl išstojimo sąlygų.

JK oficialiai paliks ES penktadienį 23 val. Grinvičo (šeštadienį 1 val. Lietuvos) laiku – praėjus 43 mėnesiams po to, kai šalis 2016 metų birželį vykusiame referendume nubalsavo iš išstojimą iš Bendrijos.

Daugelis žmonių Britanijoje faktiškai nepajus jokių pokyčių dėl pereinamojo laikotarpio, per kurį bent iki 2020 metų gruodžio 31-osios bus išlaikytas status quo.

Tačiau JK nebeturės savo atstovų ES institucijose ir nebedalyvaus priimant sprendimus. Ji oficialiai bus „trečioji šalis“ – ES nepriklausanti valstybė. Šalis bus artima kaimynė, svarbi prekybos ir saugumo partnerė, tačiau nebepriklausys ES bendrajai rinkai su 450 mln. gyventojų.

Vasaris/kovas: prekybos derybų pradžia

JK sako esanti pasiruošusi vasario 1-ąją pradėti prekybos derybas, tačiau ES narės vis dar diskutuoja, ko norėtų iš šių derybų.

Britų ministras pirmininkas Borisas Johnsonas vasario pradžioje pristatys savo idėjas dėl laisvosios prekybos sutarties. Jos metmenys galėtų būti parengti remiantis neseniai ES ir Kanados pasirašytu susitarimus.

Anot Briuselio pareigūnų, vasario 25 dieną ES valstybių ministrai galėtų patvirtinti ES mandatą deryboms. Tokiu atveju derybos galėtų prasidėti pačioje kovo pradžioje.

JK viliasi panašiu metu pradėti prekybos derybas su Jungtinėmis Valstijomis ir kitomis ES nepriklausančiomis šalimis.

Visgi prekyba nėra vienintelis klausimas, kurį Londonui reikia išspręsti su Briuseliu. JK ir ES glaudžiai bendradarbiauja saugumo, teisėsaugos, švietimo ir energetikos srityse, taip pat daugeliu kitų klausimu.

Liepos 1-oji: galutinis terminas prašyti pratęsimo

Numatyta, kad pereinamasis laikotarpis po „Brexito“ truks iki 2020 metų gruodžio 31-osios.

JK gali paprašyti pratęsti šį terminą vieneriems ar dvejiems metams, tačiau turi informuoti ES apie prašymą iki liepos 1 dienos.

B. Johnsonas tvirtina, kad neprašys pratęsti pereinamojo laikotarpio, nes, anot jo, šalis turi kiek įmanoma greičiau išsivaduoti nuo ES taisyklių ir reglamentų.

Gruodžio 31-oji: baigiasi pereinamasis laikotarpis

Nepratęsus pereinamojo laikotarpio ar nesudarius prekybos susitarimo, 2020 metų gale santykiai tarp JK ir ES bus nutraukti.

Naujas susitarimas leistų abiem šalims pradėti naują partnerystę.

Jei susitarti nepavyktų, per vieną naktį būtų smarkiai sutrikdyti susisiekimas, prekyba ir daugelis kitų ryšių abipus Lamanšo sąsiaurio.