Lietuvoje

2020.01.30 21:28

Paskutinės valandos iki „Brexito“ – lietuviai nerimauja dėl naujų muitų, o ši tema jau įgriso

Žygintas Abromaitis, Edvardas Špokas, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.01.30 21:28

Britai skaičiuoja paskutines valandas iki akimirkos, kai oficialiai pasitrauks iš Europos Sąjungos. Ketvirtadienį vis dar nėra aišku, ką per pereinamąjį laikotarpį jiems pavyks susitarti derybose su bendrija. Nuotaikos Londone po trečiadienio dvejopos: vieni neslėpdami džiaugsmo sako, kad šalis atgims, kiti – protestuoja ir širsta. Lietuviai savo ruožtu sako lauksiantys ir stebėsiantys, kaip viskas klostysis ir ką jiems atneš 2020-ieji, bet prasitaria – „Brexitas“ jau įgriso.

Lina Garnytė daugiau nei dešimtmetį knygynėlyje Londone pasitinka lietuvius. Sako, kad gyvenimas juda ta pačia vaga, nors iki „Brexito“ – suskaičiuotos valandos.

„Labai nuoširdžiai įgriso. Įgriso ne ta prasme, kad pastoviai yra brūžinamas tas klausimas, bet dėl to, kad neaišku“, – teigia lietuvė.

Panorama. Britai skaičiuoja paskutines valandas iki oficialaus pasitraukimo iš Bendrijos: kokios nuotaikos vyrauja šalyje?

Pasak L. Garnytės, po „Brexito“ dar laukia ilgi mėnesiai derybų, per kurias britai turės nustatyti naujus santykius su Europos Sąjunga. Labiausiai moteris baiminasi, kad didės muitai, o tai lems augančias kainas.

Lietuviai Jungtinėje Karalystėje turi daug verslų. Pavyzdžiui, „Lituanikos“ parduotuvėje apstu lietuviškų prekių. Kol kas susirūpinimas nejaučiamas, bet jeigu augtų muitai, prekės gali brangti.

Lietuvių bendruomenės Jungtinėje Karalystėje pirmininkė Dalia Asanavičiūtė sako, kad anksčiau panikavę dabar lietuviai aiškinasi būsimus pokyčius.

„Klausinėja, aišku, ką daryti, kaip forminti naująjį sėslumo statusą, kada jį reikėtų aplikuoti, kokios paso gavimo galimybės, ar prieinamas bus socialinės paslaugos, pensijos išliks, pašalpos ir visi kiti dalykai“, – pasakoja D. Asanavičiūtė.

Britai skaičiuoja paskutiniąsias valandas iki „Brexito“, tačiau saujelė protestuotojų vis dar nerimsta. Niekas nežino kaip Didžioji Britanija gyvens po to, kai pasitrauks iš ES.

Danė Elly Wright Junginėje Karalystėje praleido daugybę metų. Dėl „Brexito“ moteriai, kaip ir dar daugybei kitų, tenka prašyti internetu suteikti gyventojo statusą. Ji baiminasi, kad negavo raštiško dokumento, o britų biurokratai esą turi galimybę duomenis ar susitarimus koreguoti nepastebimai.

„Kiek esu mačiusi, žmonės, pildydami duomenis, daro klaidų arba juos keičia. Kai kuriais atvejais išvis neturi jokių galimybių keisti duomenis, pavyzdžiui, medicinos kortelėse. Būtų šaunu, jeigu turėtume bent kokį raštišką įrodymą, kad galime legaliai gyventi“, – teigia E. Wright.

Valdžia skaičiuoja, kad gruodžio pabaigoje prašymus buvo pateikę 2 milijonai 700 tūkstančių imigrantų ir beveik visiems buvo leista toliau gyventi. Tačiau kritikai aiškina, kad statistika neparodo realaus vaizdo – yra ir daugybė senjorų, kurie nesinaudoja išmaniosiomis technologijomis. pagal įstatymus, tie, kurie nesulauks patvirtinimo arba neužpildys prašymo, bus priversti palikti Jungtinę Karalystę.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.