Pasaulyje

2019.10.09 14:25

Šaudynės prie sinagogos Vokietijoje, pranešama apie aukas, įtariamasis sulaikytas

atnaujinta 20.52
LRT.lt, ELTA, BNS2019.10.09 14:25

Trečiadienį, žydams minint Jom Kipurą, Vokietijos Halės mieste prie sinagogos įvyko šaudynės. Policijos duomenimis, mažiausiai 2 žmonės buvo nužudyti. Žiniasklaida ir liudininkai informavo, jog išpuolio taikiniais tapo ir turkų restoranas.

Anksčiau policijos pareigūnai paskelbė, kad „įtariami nusikaltėliai paspruko automobiliu“. Vėliau buvo pranešta, kad vienas užpuolikas buvo sulaikytas.

„Bild“ praneša, kad vienas iš nusikaltėlių, trečiadienį surengusių šaudynes Vokietijos mieste Halėje (Saksonijos – Anhalto federalinė žemė), sprukdamas nuo pareigūnų, pakliuvo į avariją.

Gautomis žiniomis, šaulio automobilis susidūrė su sunkvežimiu federalinėje magistralėje B91 už maždaug 40 kilometrų nuo Halės. Pareigūnai automobiautlio bagažinėje rado ginklą. Kelias buvo uždarytas.

„Bild“ pranešė, kad vienas iš įtariamųjų buvo ginkluotas, kaip spėjama, sovietiniu Antrojo pasaulinio karo laikų ginklu – Špagino pistoletu-kulkosvaidžiu (PPŠ) su būgnine dėtuve.

Be to, per šaudymą buvo sunkiai sužaloti dar du asmenys, pranešė ligoninė, kurioje jie gydomi.

„Turime du sunkiai sužeistus žmones su šautinėmis žaizdomis, – naujienų agentūrai AFP sakė Halės universitetinės klinikos atstovas Jensas Muelleris. – Jie operuojami.“

„Ypatinga bylos svarba“

Vokiečių kovos su terorizmu prokurorai pranešė, kad perima šio incidento tyrimą.

Federalinės prokuratūros atstovas sakė, kad toks sprendimas priimtas dėl „ypatingos bylos svarbos“. Jo teigimu, byla susijusi su „smurtiniais aktais, kurie paveikė Federalinės Vokietijos Respublikos vidaus saugumą“.

Buvo uždaryta centrinė miesto traukinių stotis, o pats rajonas yra užtvertas, nurodė geležinkelių bendrovė „Deutsche Bahn“.

Kaip pranešė leidinys „Bild“, šaudoma buvo šalia sinagogos Pauliaus rajone, be to, į žydų kapines esą buvo paleista rankinė granata. Vis dėlto policija kol kas nepatvirtino šios informacijos.

Viso pasaulio žydai trečiadienį švenčia Jom Kipurą, vieną didžiausių švenčių žydų kalendoriuje.

Žydų bendruomenės lyderis Maxas Privorotzki naujienų tinklapiui „Spiegel Online“ sakė, kad ginkluoti užpuolikai bandė patekti į sinagogą, bet taikomos saugumo priemonės leido „atlaikyti ataką“.

Jis pridūrė, kad tuo metu sinagogoje buvo apie 70–80 žmonių.

Įvykio liudininkas Konradas Roesleris naujienų televizijai NTV pasakojo, kad jam esant maždaug už 600 metrų nuo sinagogos įsikūrusiame turkų restorane „šalmą ir karinę uniformą“ dėvintis vyras metė rankinę granatą į tą maitinimo įstaigą ir parduotuvę.

„Granata pataikė į duris ir sprogo“, – pasakojo vyras.

„[Užpuolikas] šovė į parduotuvę mažiausiai kartą, už manęs buvęs vyras veikiausiai negyvas. Aš pasislėpiau tualete ir užsirakinau duris“, – prisiminė jis.

Policijos atstovas televizijai NTV nurodė, kad įtariamojo arba įtariamųjų motyvas yra nežinomas.

„Mes neturime jokių duomenų dėl šio nusikaltimo motyvų“, – patikino jis.

Stebėjimo grupė: Vokietijos šaulys filmavo šaudynes ir paskelbė įrašą internete

Rytiniame Vokietijos Halės mieste šaudynes surengęs asmuo filmavo savo ataką ir paskelbė vaizdo įrašą internete, pranešė stebėjimo grupė SITE.

„35 minučių trukmės ant galvos pritvirtintos kameros įrašas iš šaudynių Halėje, Vokietijoje, buvo paskelbtas vaizdo žaidimų tinklalapyje“, – pranešė SITE socialiniame tinkle „Twitter“.

To įrašo ištraukoje, kurį matė naujienų agentūra AFP, įtariamas šaulys angliškai kalbėjo antisemitiškus dalykus.

„Didelė grėsmė“

Prieš tris mėnesius Vokietijos vakariniame Kaselio mieste buvo nužudytas migrantus rėmęs politikas Walteris Lubcke. Įtariama, kad nusikaltimą įvykdė vienas gerai žinomas neonacis.

W. Luebcke nužudymas labai sukrėtė Vokietiją ir privertė suabejoti, ar šalis rimtai vertino kylančią neonacių grėsmę.

Bylą tiriantys pareigūnai tikrina įtariamojo Stephano Ernsto neonacistinius ryšius ir aiškinasi, ar jis nebuvo susijęs su kraštutinių dešiniųjų grupe „Nacionalsocialistų pogrindis“ (NSU).

Praėjusį mėnesį Vokietijos vidaus reikalų ministras Horstas Seehoferis perspėjo dėl augančio kraštutinių dešiniųjų kovotojų pavojaus, pavadindamas jį „tokia pat didele grėsme kaip radikalus islamizmas“.

Pasak H. Seehoferio, pernai policijos pareigūnai, atlikdami tyrimus dėl kraštutiniams dešiniesiems priskiriamų nusikaltimų, rado 1 091 ginklą, įskaitant šaunamuosius ginklus ir sprogmenis. 2017 metais per panašius tyrimus buvo konfiskuoti 676 ginklai.

Po kelių pastaraisiais metais Vokietijoje įvykdytų išpuolių, už kuriuos atsakomybę prisiėmė džihadistų judėjimas „Islamo valstybė“, šalies saugumo pajėgoms tebegalioja didelio laipsnio parengtis.

Anot leidinio „Bild“ viena iš aukų yra moteris.

Išpuolis įvyko lauke prie Humboldto gatvėje esančios sinagogos durų. Policija atitvėrė įvykio vietą, čia vyksta pareigūnų operacija.

Žydų bendruomenės vadovas: Halėje šaudę asmenys taikėsi į sinagogą

Trečiadienį Vokietijos mieste Halėje šaudę asmenys bandė patekti į sinagogą, tačiau taikomos saugumo priemonės „padėjo atlaikyti puolimą“, – „Spiegel Online“ portalui sakė žydų bendruomenės vadovas.

Halėje bendruomenei vadovaujantis Maxas Privorotzkis teigė, kad sinagogoje tą dieną buvo apie 70-80 žmonių, judėjai visame pasaulyje spalio 8–9 dienomis švenčia vieną svarbiausių savo religinių švenčių – Jom Kipurą.

Šaudynės Vokietijoje: žuvo mažiausiai du žmonės, įspėjama likti namuose

Pildoma