Nuomonės

2020.07.31 10:15

Rita Miliūtė. Neteisėti sprendimai – Gedimino 11, bet sąskaitos už juos – visiems

Rita Miliūtė2020.07.31 10:15

Teismas Lietuvos Respublikos vardu priėmė neskundžiamą nutartį, kad Vyriausybės kanceliarija nepagrįstais ir neteisėtais savo sprendimais pažeidė konstitucines piliečių teises gauti ir skleisti informaciją. Taip jau sutapo, kad tie piliečiai – žurnalistai. Jiems Vyriausybė neleido išgirsti su pasitarimo garso įrašo ir dar jį sunaikino. 

Dalis žmonių dėl tokio teismo sprendimo piktinasi – kodėl tiems žurnalistams būtina viską žinoti?

Ne mums patiems, o kad žinotumėte Jūs. Ir ne viską. Tik tai, nuo ko priklauso mūsų visų gyvenimai ir sprendimai. Ir tikrai ne tą įstatymų saugomą informaciją, kurią paviešinus valstybė su savo piliečiais galėtų nukentėti. Tiktai kol kas piliečiai daug labiau nukenčia kaip tik dėl to, kas nuo žurnalistų iš pažiūros teisėtai slepiama ir išaiškėja tiktai tada, kai slėpti ne tiktai per vėlu, bet jau tiesiog nebeišeina. Pavyzdžiui, kad niekas nepasirūpino atsargine Registrų centro duomenų kaupimo stotimi. Arba, kad medikai per epidemiją neturi kaukių, nes valstybės rezervo duomenys apie tai nėra skelbiami, kaip ir apie Registrų centro ar Vyriausybės kanceliarijos technologinius pajėgumus kaupti ir saugoti valstybei reikšmingus įrašus.

Kol kas piliečiai daug labiau nukenčia kaip tik dėl to, kas nuo žurnalistų iš pažiūros teisėtai slepiama ir išaiškėja tiktai tada, kai slėpti ne tiktai per vėlu, bet jau tiesiog nebeišeina.

Vyriausiasis administracinis teismas vadinamojoje žurnalistų byloje pabrėžė, kad informacijos laisvė yra vienas iš atviros ir teisingos visuomenės bei demokratinės valstybės pagrindų“ ir kad „valstybė yra konstituciškai įpareigota ne tik nekliudyti visuomenėje laisvai sklisti informacijai, bet ir imtis visų reikiamų priemonių, kad tam nekliudytų kiti asmenys“.

Neteisėtus sprendimus priėmusi Vyriausybės kanceliarija jas apmokės biudžeto, taigi, mokesčių mokėtojų – mūsų visų pinigais, ir tuo atsakomybė už tuos neteisėtus sprendimus kol kas baigsis.

Kol valstybės vardu veikiantys asmenys iš Vyriausybės kanceliarijos rašo laiškus bylą dėl teisės netrukdomai informuoti visuomenę laimėjusiems žurnalistams. Prašo pranešti sąskaitą, į kurią perves teismo priteistus pinigus, jų išleistus dėl bylinėjimosi. Neteisėtus sprendimus priėmusi Vyriausybės kanceliarija jas apmokės biudžeto, taigi, mokesčių mokėtojų – mūsų visų pinigais, ir tuo atsakomybė už tuos neteisėtus sprendimus kol kas baigsis. Kancleris viename sąraše su premjeru kandidatuoja būsimuose rinkimuose, ir juose tikrai kalbės, kokia svarbi visų gerovei yra teisinė valstybė. Abu save vadina teisininkais.

Ką gali jau bylai pasibaigus padaryti žurnalistai, tą jie ir padarys – perves tuos pinigus žurnalistus ginančiai organizacijai. O dar toliau? Lietuvos įstatymai numato, kad trukdymas žurnalistams atlikti profesines pareigas užtraukia baudą. Taip pat ir valstybės institucijų vadovams, ir ji jau turi būti sumokėta iš savos kišenės. Dėl to tie mūsų bendrieji pinigai tebūna panaudoti kitam prasmingam tikslui. Jei reiks, teisinėmis priemonėmis užmiršusiems priminti, kas yra demokratija ir kad joje bet kuris viršininkas turi visuomenei tarnauti, o ne ją žeminti.

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ.