Muzika

2021.11.14 22:04

Budapešte išdalyti MTV Europos apdovanojimai: „Måneskin“ triumfas ir žinutės prieš homofobiją

atnaujinta 00:02 val.
LRT.lt2021.11.14 22:04

Sekmadienio vakarą Vengrijos sostinėje Budapešte įvyko vienas svarbiausių metų Europos muzikos renginių. Laszlo Pappo sporto arenoje surengta MTV Europos muzikos apdovanojimų ceremonija.

Nuo 1994 metų kasmet vis kitame Europos mieste rengiamoje televizijos kanalo MTV ceremonijoje pagerbiami populiariausi metų atlikėjai iš mūsų žemyno ir viso pasaulio.

Ceremonijoje triumfavo du svarbius apdovanojimus (Geriausio atlikėjo ir Geriausios dainos) pelnęs britų atlikėjas Edas Sheeranas ir „Eurovizijos“ dainų konkurso laimėtojai iš Italijos „Måneskin“, pelnę Geriausios roko grupės titulą.

Net keturis apdovanojimus MTV žiūrovai skyrė Pietų Korėjos muzikos sensacijai BTS, tačiau šie atlikėjai neatvyko į renginį ir net neatsiuntė padėkos kalbos.

Vengrijoje surengta ceremonija pasižymėjo ir gausiomis kalbomis apie LGBTQ+ žmonių teises. Prieš homofobiją nukreiptos žinutės nuolat skambėjo ir nuo scenos, ir ant ceremonijos žvaigždžių kilimo. Be to, MTV šįkart įsteigė ir specialius apdovanojimus kovos už lygias skirtingos lytinės orientacijos žmonių teises aktyvistams.

Prieš metus dėl koronaviruso pandemijos ši ceremonija vyko virtualiai, tačiau šįkart atlikėjai iš tiesų susirinko į Budapeštą, sekmadienio vakarą pozavo ant jiems nutiesto kilimo, siuntė oro bučinius gerbėjams ir parengė gyvus pasirodymus vakaro ceremonijai.

Dar renginio išvakarėse, šeštadienį, specialų šiai ceremonijai skirtą koncertą Budapešte surengė JAV popžvaigždės „OneRepublic“, beje, kitų metų gegužę koncertuosiančios ir Kaune.

Ant ceremonijos kilimo žengė daug gerai ir Lietuvos publikai žinomų atlikėjų. Pasidabinęs margu kostiumu, publikai šypsojosi neseniai naują albumą išleidęs britų dainininkas Edas Sheeranas.

Taip pat – festivalyje „Granatos Live“ prieš kelerius metus dainavusi britų žvaigždė Rita Ora, ten pat šėlęs grupės „Years & Years“ lyderis Olly Alexanderis, kylanti Didžiosios Britanijos žvaigždė Griff, Kolumbijos superžvaigždė Maluma ir kitos įžymybės.

Ryškiu įvaizdžiu, kaip jau tapo įprasta, sublizgėjo šių metų „Eurovizijos“ laimėtojai – italų grupė „Måneskin“. Grupės lyderis Damiano Davidas pasidabino trumpikėmis ir prisegamomis kojinėmis, toliau žaisdamas su lyčių stereotipais.

Neapsieita ir užuominų į homofobišką Vengrijos valdžios požiūrį. Ant kilimo bučiavosi Martonas Palas ir Adamas Hanolas – gėjų pora iš Vengrijos, kovojanti už vienalyčių porų teisę įsivaikinti.

Britų ašytojas ir žiniasklaidos žvaigždė Jeetendras Sehdevas pasidabino švarku su užrašu, skirtu Vengijos premjerui Viktorui Orbanui – „Orbanai, meilė laimi“.

Vakarą pradėjo viena ryškiausių jo žvaigždžių – E. Sheeranas, tarp neonu švytinčių dekoracijų sudainavęs naujausią savo hitą „Overpass Graffiti“.

Toliau scenoje – šou vedėja, JAV reperė Saweetie, kuri, atrodo, jau švenčia Kalėdas. Į sceną ji nusileido, sėdėdama gigantiškoje ir repavo tarp apledėjusių eglučių. Tiesa, seksualūs judesiai ir dainos tekstas žiemos speigu nedvelkė nė iš tolo – kameros rasojo nuo pirmos minutės.

Su apatiniais įsitaisiusi prie baseino, simbolizuojančio visoje Europoje garsėjančius Budapešto spa, Saweetie vakarą vesti pradėjo, gurkšnodama šampaną ir dar sykį pabrėždama, kad privalu ginti visų lytinių orientacijų ir identitetų žmonių teises.

Pirmajį vakaro apdovanojimą paskelbė dainininkė R. Ora. Geriausio Lotynų muzikos atlikėjo kategorijoje grūmėse kelios visame pasaulyje žinomos žvaigždės. Tačiau, nurungęs Rosalią, Shakirą, J. Balviną, Bad Bunny ir Rauwą Alejandro, triumfavo milžinišku populiarumu besimėgaujantis kolumbietis Maluma.

Atsiimdamas apdovanojimą, atlikėjas dėkojo mamai ir šlovino Kolumbiją, kurios scena pasauliui dovanoja vis daugiau garsių atlikėjų.

Vakarą tęsė dar viena Lietuvoje jau viešėjusi grupė – amerikiečiai „Imagine Dragons“ tarp žalių lazerio spindulių su reperiu J.I.D. sudainavo naują hitą „Enemy“ iš „Netflix“ serialo „Arcane“.

Britų grupės „Years & Years” lyderis Olly Alexanderis dar kartą priminė, panašu, šį vakarą viena svarbiausių tapsiančią LGBTQ+ temą. Pristadydamas Geriausio vaizdo klipo apdovanojimą jis užsiminė, kad visi pretendentai palaiko galimybę įsivaikinti vienalytėms poroms, nes „šeima yra šeima“.

Apdovanojimą pelnė ekstravagantiškasis JAV reperis Lil Nas X už klipą „Montero“. Atlikėjas negalėjo atvykti į Budapeštą, tačiau atsiuntė humoristinę filmuotą žinutę – apdovanojimą esą atsiėmė, dirbdamas užkandinėje.

Atskirą segmentą ceremonijos rengėjai paskyrė kylančioms žvaigždėms. Pirmoji į sceną žengė ritmingos popmuzikos dainininkė Griff, kuri pasirodė tarp seną sandėlį primenančių dekoracijų, šokdama su nuo galvos iki kojų juodai apsirengusia antrininke.

Iš jos estafetę perėmė jau ne vienus metus melomanų dėmesį kaustanti norvegė Girl In Red. Talentingai atlikėjai, kurią jau pastebėjo daug pasaulio žvaigždžių, scenoje buvo sukonstruotas butaforinis namas, kuriame su savo grupe dainininkė savo tipinę melancholiją „praskiedė“ repavimu ir trankesniais garsais.

Geriausio alternatyvios muzikos atlikėjo kategorija šioje ceremonijoje dažniausiai kelia juoką melomanams. Mat pretenduojantys atlikėjai beveik visada iš tiesų turėtų būti priskiriami pop, o ne alternatyvos pasauliui. Šiais metai statulėlę pelnė britų atlikėjas Yungblud, kuriantis iš esmės gana komercinį maištingo roko variantą, tad skeptikai ir vėl turės dėl ko pabambėti.

„Iki šiol niekada nebuvo džiugesnio meto alternatyviai muzikai. Šis apdovanojimas – trylikamečiam berniukui iš Šiaurės Anglijos, kuris bijojo būti tuo, kas yra... Žmonės bandys jus sugriauti, bet didžiuokitės tuo, kas esate“, - užuominų į savo paties vidines kovas scenoje pažėrė Yungblud.

Vakarą tęsė po atviru dangumi Budapešte diena anksčiau nufilmuotas JAV grupės „OneRepublic“ pasirodymas.

Tada paskelbta, kad Geriausio atlikėjo apdovanojimą pelnė britų žvaigždė Edas Sheeranas. „Oi, visiškai nesitikėjau šį vakarą laimėti, atvykau tik padainuoti“, - juokėsi dainininkas, apdovanojimą pats išsitraukęs iš seno automobilio bagažinės.

Supermodelis Winnie Harlow paskelbė, kad Geriausio hiphopo atlikėjo kategorijoje triumfavo Trinidado žvaigždė Nicki Minaj – ši atlikėja irgi padėkos žodžius ir linkėjimus gerbėjams siuntė iš anksto įrašyta vaizdo žinute.

Netrukus į sceną vėl sugrįžo E. Sheeranas - sudainavęs dar vieną kūrinį iš savo naujojo albumo „=“ - hitą „Shivers“. Paprastai atlikėjai MTV Europos apdovanojimų ceremonijos scenoje dainuoja tik kartą per vakarą, bet šis raudonplaukis britas - toks svarbus ir populiarus atlikėjas, kad dėl jo padaryta išimtis.

Geriausios roko grupės kategorijos laimėtojus paskelbė garsus imtynininkas Drew McIntyre‘as. Arena prapliupo ovacijomis, kai buvo paskelbta, kad šį apdovanojimą pelnė italai, „Eurovizijos“ laimėtojai „Måneskin“.

Italų triumfas dar labiau įspūdingas, nes šioje kovoje dėl MTV žiūrovų balsų jie nurungė pasaulines žvaigždes – „Coldplay“, „Foo Fighters“, „Imagine Dragons“, „The Killers“ ir „Kings Of Leon“

„Žmonės sakė, kad su savo muzika mums nepavyks. Na, atrodo, kad klydot“, - atsiimdamas apdovanojimą, skeptikams įgėlė „Måneskin“ dainininkas D. Davidas.

Vakarėlį tęsė Kolumbijos superžvaigždė Maluma – su būriu seksualių šokėjų, dirbtiniu lietumi ir bičiuliu Rayvanny sudainavo naujausią savo hitą „Mamatetema“.

Geriausio naujo atlikėjo apdovanojimo laimėtojo paskelbti į sceną kilo britų didžėjus Joelas Corry. Statulėlę pelnė ceremonijos vedėja – per pastaruosius metus visame pasaulyje išgarsėjusi JAV reperė Saweetie.

Iš jos sceną perėmė italai „Måneskin“ - energingai sugroję savo naujausią hitą „Mammamia“, publiką jie privertė šėlti ir klykti taip, jog niekam nebekilo abejonių – apdovanojimą geriausiams rokeriams jie šįmet atsiėmė pelnytai.

Pagarba skirtingoms seksualinėms orientacijoms ir lygybės tema buvo dar sykį pabrėžta specialiu MTV apdovanojimu – jis įteiktas net penkiems aktyvistams, kovojantiems už LGBTQ+ žmonių teises Vengrijoje, Nigerijoje, Irake ir kitose šalyse.

Vakarą tęsė Kim Petras – JAV gyvenanti vokiečių atlikėja, kuri garsėja ne tik muzika. Atlikėjai, gimusiai vyro kūne, šešiolikos buvo leista atlikti lyties keitimo operaciją. Ji kartais vadinama jauniausia pasaulio transseksuale.

MTV Europos muzikos apdovanojimų scenoje K. Petras pasirodė su būriu šokėjų, spalvingomis vaizdo projekcijomis ir gigantišku kokoso riešutu, kuriame stovėdama traukė eilutes apie „mano kokoso riešutus, kuriuos gali įsidėti į burną“.

Tiesa, seksualiomis užuominomis persmelktą pasirodymą trikdė techninės problemos – atrodo, atlikėjos mikrofonas buvo sureguliuotas neteisingai, ir publika itin garsiai girdėjo kiekvieną jos atodūsį.

Paskutinį vakaro apdovanojimą įteikė grupės „OneRepublic“ lyderis ir vienas populiariausių pasaulio dainų kūrėjų Ryanas Tedderis. Jis paskelbė, kad Geriausios dainos titulą pelnė E. Sheerano kūrinys „Bad Habits“.

Ceremoniją vainikavo britų atlikėjas Yungblud - su ugnimi scenoje, spjūviais į kamerą ir paskutiniu vakaro akcentu, susijusiu su tolerancija kitai lytinei orientacijai. Pasirodymo kulminacija tapo aistringas atlikėjo ir jo gitaristo bučinys.

MTV Europos muzikos apdovanojimų pagrindinių kategorijų laimėtojai

Geriausias vaizdo klipas: Lil Nas X „Montero“.

Geriausia daina: Edo Sheerano „Bad Habits“.

Geriausias bendras kūrinys: Doja Cat su SZA „Kiss Me More“.

Geriausias atlikėjas/-a: Edas Sheeranas.

Geriausia grupė: BTS.

Geriausi popmuzikos atlikėjai: BTS.

Geriausi roko atlikėjai: „Måneskin“.

Geriausias elektroninės muzikos atlikėjas: Davidas Guetta.

Geriausias alternatyvios muzikos atlikėjas/-a: Yungblud.

Geriausias naujas atlikėjas/-a : Saweetie.

Geriausias hiphopo atlikėjas/-a: Nicki Minaj.

Geriausias Lotynų Amerikos atlikėjas/-a: Maluma.

Geriausi K-Pop žanro atlikėjai: BTS

Aistringiausi gerbėjai: BTS.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt