Muzika

2021.05.13 15:13

Kitokia „Eurovizija“: Roterdame vietoj džiugaus šurmulio – griežti draudimai ir neįprastos taisyklės

Ramūnas Zilnys, specialiai LRT.lt iš Roterdamo2021.05.13 15:13

Tai, kad Nyderlandų mieste Roterdame kitą savaitę įvyks „Eurovizijos“ dainų konkursas, galima laikyti nedideliu stebuklu. 39 šalių dainos skambės šio miesto arenoje, ir beveik visos bus atliekamos gyvai. Dar neseniai apie tai net buvo sudėtinga pagalvoti.

Eurovizinė svajonė net ir pandemijos laikais virs realybe. Roterdamo „Ahoy“ arenoje jau repetuoja 38 šalių atlikėjai – australei Montaigne teko likti gimtinėje, nes šios šalies, turinčios itin nedaug užsikrėtimo atvejų, transliuotojui kelionė į Europą pasirodė nesaugi. Jos pasirodymas bus transliuojamas iš įrašo.

Tačiau tai – toli gražu ne vienintelis akcentas, dėl kurio šių metų „Eurovizijos“ užkulisiai yra visiškai neįprasti.

Neįprasti koronaviruso testai

Kad atlikėjas ar jį lydintis delegacijos narys galėtų žengti į „Eurovizijos“ sceną, būtinas neigiamas koronaviruso testas.

Tam prie „Ahoy“ arenos pastatytas testavimo centras – didžiulė palapinė su keliomis dešimtimis testavimo kambarėlių. Tai buvo pirmoji vieta, kur tiesiai iš oro uosto buvo atvežti ir į Roterdamą atvykę „The Roop“ nariai.

Testai atliekami kiek neįprastu būdu – reikia stovint šešis sykius įkvėpti ir iškvėpti, pučiant orą į specialaus aparato vamzdelį. Principas primena alkotesterį.

Rezultatas paaiškėja po kelių sekundžių, tačiau neretai kompiuteris parodo, kad jis yra netikslus. Tada tenka sėstis ir vykdomas įprastas koronaviruso testas, imant tepinėlį iš nosiaryklės. Šio testo rezultatas pateikiamas per 15 minučių. Jei jis – neigiamas, į Roterdamo areną galima patekti 48 valandas, o po to – vėl naujas testas.

Naujoji testavimo technologija Roterdame jau virto šiokiu tokiu anekdotu – susidaro įspūdis, jog technologijos dar nėra pakankamai ištobulintos. Tad maždaug pusė, o kartais ir daugiau, delegacijos testų būna netikslūs ir tenka atlikti įprastą testą. Taip nutiko ir dviems iš trijų grupės „The Roop“ narių.

Atstumai ir kaukės

Sulaukę neigiamo testo rezultato, atlikėjai patenka į užkulisius, kur irgi galioja griežtos saugumo taisyklės.

Reikalaujama bendrose erdvėse laikytis pusantro metro atstumo vienas nuo kito – jei kas užsimiršta ir šią taisyklę pažeidžia, tuoj pat prieina apsaugininkai ir pareikalauja atsitraukti. Kėdės bendrose poilsio zonose sustatytos taip, kad žmonės nesiartintų vienas prie kito, o jas judinti draudžiama.

Į užkulisius galima patekti tik dėvint respiratorių – įprastos medicininės kaukės netinka. Tiesa, respiratoriais patiems pasirūpinti nereikia – jie prie įėjimo į užkulisius dalijami kiekvienam renginio dalyviui.

Dėl respiratorių dėvėjimo, beje, yra išlygų. Atlikėjams leidžiama juos nusiimti einant į sceną, o taip pat – tada, kai bendrose užkulisių erdvėse jie duoda interviu prieš kameras. Dar viena griežta taisyklė – tai darydami, jie turi stovėti ar sėdėti, vaikštinėti be respiratorių griežtai draudžiama.

Dezinfekcinio skysčio stotelės – kiekviename žingsnyje. Aparatai, iš kurių galima į gertuvę įsipilti vandens, sumontuoti taip, kad jų nereikėtų liesti – pakanka mostelėti ranka.

Kad būtų kuo mažiau būriuojamasi, atsirado ir naujų ribojimų. Pavyzdžiui, persirengimo kambariuose, kurie skiriami kiekvienos šalies dalyviams, vienu metu gali būti ne daugiau nei 7 žmonės – kitiems delegacijos nariams tuo metu reikia išeiti į bendras užkulisių erdves. Tiesa, savo persirengimo kambaryje galima būti be kaukių.

Sumažintas ir žmonių, kurie gali grupę lydėti į repeticiją, o pačios „Eurovizijos“ metu su atlikėjais sėdės arenoje ir lauks rezultatų, skaičius.

Kelionėms taksi ar metro – griežtas „ne“

Kad dainininkai ir užkulisiuose esantys žmonės neužsikrėstų, griežtai draudžiama į areną atvykti kaip nors kitaip, išskyrus oficialų, dezinfekuotą „Eurovizijos“ transportą.

Tai reiškia, kad viešnagės „Eurovizijoje“ metu jokiu būdu po miestą negalima keliauti, pavyzdžiui, metro ar taksi. Jei į arenos užkulisius bandytum atvykti tokiu būdu, paprasčiausiai būtum neįleistas – nepadėtų nei svarbūs reikalai, nei neigiamas koronaviruso testas.

Kelionės į areną ar ekskursijas, kuriose šią savaitę dalyvavo „The Roop“ – tik autobusu. Tiesa, esant ypatingai svarbiems reikalams, galima išsikviesti automobilį, kuris nuveš į areną ir parveš atgal į viešbutį. Kelionės į bet kokias kitas vietas – griežtai draudžiamos.

Viešbutyje – ir laisvė, ir draudimai

„Eurovizijos“ rengėjai primygtinai nurodo, kad visą laisvą laiką, kurį leidžia ne arenoje ar ekskursijose, atlikėjai privalo leisti viešbutyje.

Tiesa, yra šiokių tokių išlygų – kad užsidarę artistai neišsikraustytų iš proto, jiems leidžiama trumpai pasivaikščioti šalia viešbučio, pasportuoti po atviru dangumi.

Griežtai draudžiama ir lankytis restoranuose ar kavinėse, parduotuvėse. Pusryčius patiekia viešbutis, tiesa, dėl koronaviruso ribojimų juos reikia valgyti savo kambariuose, nes restorano erdvės – uždarytos.

Pietums ir vakarienei irgi siūlomas viešbučio maistas, tačiau Lietuvos delegacijai pavyko išsiderėti, kad būtų galima užsisakyti maisto, atvežamo ir iš kitų restoranų.

Kas nutiktų, jei „The Roop“ prireiktų ko nors iš parduotuvės? Tokiu atveju reikia kreiptis į delegaciją lydinčias gides, kurios turi tuo pasirūpinti. Šios gidės taip pat turi prižiūrėti, kad atlikėjai nepažeistų nustatytų saugumo taisyklių.

Viena iš „Eurovizijos“ įdomybių – Lietuvos delegacijai skirtas visas viešbučio aukštas, o vienas jo kambarys įrengtas kaip bendra erdvė, kurioje atlikėjai gali pabendrauti ir pailsėti. Jame vienu metu gali būti ne daugiau nei 7 žmonės.

Šioje erdvėje, kitaip nei bendrose viešbučio erdvėse, galima būti be kaukių. Konkurso rengėjų idėja – taip sukuriami saugūs atskirų delegacijų „burbulai“, kuriuose visiems yra atlikti koronaviruso testai, o vengiant kontaktų su išore tarpusavyje bendrauti yra gana saugu.

Tame pačiame viešbutyje miesto centre gyvena ir Estijos atstovas Uku Suviste bei Graikijos dainininkė Stefania, tačiau su jais susidurti lietuviams beveik netenka – atlikėjai apgyvendinti skirtinguose aukštuose.

Su kitų šalių atlikėjais ir delegacijos nariais galima susitikti arenos užkulisiuose ar prie viešbučio, tačiau keliauti į svečius – ne.

Taip pat griežtai ribojami bet kokie kontaktai su kitais asmenimis, nesusijusiais su „Eurovizija“. Pavyzdžiui, primygtinai reikalauta, kad atlikėjai į „Euroviziją“ vyktų be antrųjų pusių ar artimųjų. „The Roop“ taip ir pasielgė – su grupe į Roterdamą vyko tik tiesiogiai su pasirodymu dirbantys žmonės.

Jokių linksmybių ar vakarėlių

„Eurovizija“ vyksta tris vakarus, tačiau visas su ja susijęs šurmulys konkursą rengiančiame mieste paprastai trunka daugiau nei dvi savaites – nuo pat pirmųjų atlikėjų atvykimo.

Į konkursą kasmet atvyksta apie du tūkstančius žurnalistų ir keliskart daugiau konkurso gerbėjų, visame mieste vyksta didelė šventė. Įrengiamas specialus „Eurovizijos“ kaimelis ir „Eurovizijos“ klubas, kuriame kasdien vyksta atlikėjų pasirodymai, vakarėliai, diskotekos iki paryčių. Taip į eurovizinę temą įtraukiamas visas miestas, porai savaičių virstantis didelio ir triukšmingo „Eurovizijos“ karnavalo vieta.

Viso to šiais metais nėra dėl suprantamų priežasčių. COVID-19 užsikrėtimų skaičiai Nyderlanduose – vis dar dideli, kavinės veikia tik lauke ir tik iki šeštos valandos vakaro, tik balandžio pabaigoje atšaukta komendanto valanda.

Tai reiškia, kad „Eurovizija“ neteko reikšmingos savo dalies – nematomos TV transliacijoje, tačiau kasmet suteikiančios konkursui papildomų spalvų ir reikšmingai papildančios miesto biudžetą.

Tiesa, nors Roterdamo viešbučiai – tikrai neperpildyti, kambarių kainos juose dėl „Eurovizijos“ pakeltos dvigubai. Tačiau tai – jau tik simbolinis veiksmas. Uždirbti iš „Eurovizijos“ Roterdamo verslininkams nepavyks, ir tai juos šiek tiek liūdina.

Kitas įdomus akcentas – dėl saugumo reikalavimų „Eurovizijoje“ lankytis šįkart galės kelis kartus mažiau žurnalistų – vos keli šimtai.

Tiesa, nemažai jų, net ir sulaukę leidimo atvykti, atšaukė savo keliones. Priežastis – nemažai daliai apie „Euroviziją“ rašančių tinklaraštininkų tai yra pomėgis ir aistra, o ne pagrindinis darbas. Suvokę, kad „Eurovizijos“ naktinės linksmybės šįmet bus tik virtualios, jie nusprendė sutaupyti savo atostogas ir praleisti šių metų sezoną.

Visiškai kitoks bus ir simbolinis „Eurovizijos“ atidarymas, kuris tradiciškai vyks po kelių dienų, sekmadienį.

Paprastai atlikėjai žingsniuoja jiems nutiestu kilimu, dalija interviu Europos žiniasklaidai, o tada linksminasi jiems surengtame iškilmingame priėmime.

Šįmet kilimas bus, tačiau griežtai ribojamas prie jo dirbti galinčių žurnalistų skaičius, o vakarėlio nebus – papozavę fotografams, pasidabinę artistai iškart ramiai grįš į viešbučius.

Ekrane – beveik įprastas vaizdas

Visų skirtumų, paminėtų šiame straipsnyje, „Euroviziją“ kitą savaitę LRT TELEVIZIJOS eteryje ir portale LRT.lt stebėsiantys žiūrovai beveik nepajus.

Prieš kelias savaites „Eurovizijos“ rengėjai atsiduso lengviau – Nyderlandų vyriausybė pagaliau oficialiai suteikė leidimą „Eurovizijos“ koncertus ir generalines repeticijas arenoje rengti su 3500 žiūrovų.

Prieš ir po renginio visi jie bus privalomai testuojami, tačiau atsisėdę arenoje galės nedėvėti kaukių, ploti atlikėjams ir sukurti triukšmingą atmosferą, kuri yra neatsiejama eurovizinės šventės dalis.

Žiūrovai galės tik sėdėti, šėlstančios minios prie scenos nebus, tačiau vis tiek – tai bus kur kas įspūdingesnis vaizdas nei karantino transliacijose, prie kurių jau spėjome priprasti per šiuos metus. Tuo labai džiaugiasi ir atlikėjai – plojant žiūrovams dainuoti tikrai šimtąkart smagiau, nei tuščioje salėje.

„Open Up“ („Atsiverk“) – „Eurovizijos“ šūkis šįmet atrodo itin tinkamas ir simboliškas. Po daugiau nei metų nerimo ir iššūkių pasaulis pamažu atsiveria vilčiai, jog jau netrukus gyvenimas sugrįš į įprastą ritmą. Tikimasi, kad „Eurovizija“ šią viltį tik sustiprins.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.