Muzika

2020.02.28 21:18

Pokštas, kuris neatsibosta: sostinės arenoje vėl koncertavo „vienuoliai“ „Gregorian“

Ramūnas Zilnys, LRT.lt2020.02.28 21:18

Linksmas eksperimentas, virtęs dvidešimties metų karjera. Taip galima apibūdinti grupę „Gregorian“, kuri šią savaitę keliauja per Lietuvą, rengdama jubiliejaus koncertus.

Prieš du dešimtmečius vokiečių prodiuseris Frankas Petersonas, anksčiau prisidėjęs prie garsaus muzikinio projekto „Enigma“ ir išleidęs vieną albumą „Gregorian“ pavadinimu, nusprendė pastarąjį projektą atgaivinti nauja forma.

Jis surinko britų dainininkų komandą iš Londono bažnyčių chorų ir taip atsirado gyvai koncertuojanti grupė „Gregorian“, gyvuojanti ir šiandien.

Prodiuserio sumanymas iš pirmo žvilgsnio atrodė keistokas ir gal net juokingas – bažnytiniu grigališkojo choralo stiliumi sudainuoti žinomus hitus, pasitelkiant roko, pop ir elektroninės muzikos skambesį.

Kad būtų dar įspūdingiau, dainininkus jis aprengė vienuolių drabužiais ir paleido į pasaulį dainuoti U2, „Metallica“, Erico Claptono ir kitų pop ir roko žvaigždžių dainas. Dažnai programoms suteikdamas pikantiško prieskonio – mat „vienuoliai“ scenoje iš širdies plėšia ir kūrinius apie kūniškos meilės pagundas ar šėlsta su dainininke, kuri scenoje demonstratyviai stengiasi juos išvesti iš doros kelio.

Atrodė, kad šie spektakliai turėtų greitai atsibosti, bet juokiasi tas, kas juokiasi paskutinis.

„Gregorian“ jau išleido keliolika albumų, kone kasmet rengia didelius koncertų turus Europoje ir ne tik, savo arsenale jau turi šimtus originaliai aranžuotų žinomų dainų.

Negana to, 2016-aisiais grupė net bandė patekti į „Euroviziją“ – dalyvavo Vokietijos atrankoje, tačiau nepateko tarp lyderių. Vokietijoje netrūksta „Eurovizijos“ gerbėjų, kurie iki šiol yra šventai įsitikinę, kad neišsiųsti šios grupės į didžiausią Europos dainų konkursą buvo didelė klaida – juk čia reikia išsiskirti iš kitų, o nieko panašaus renginyje nėra ir nebuvo.

Dar 2005-aisiais pirmą sykį Lietuvoje viešėję „Gregorian“ nuo to laiko mūsų šalyje lankėsi kone dešimt sykių, o 2017-aisiais Lietuvoje dainavo su garsia britų dainininke Sarah Brightman.

Dar įdomiau, kad į mūsų šalyje grupė net du sykius buvo užsukusi atsisveikinti. 2015-aisiais „Gregorian“ paskelbė, kad baigia karjerą, išleido „paskutinį“ albumą ir išvyko atsisveikinimo gastrolių, po kurių grupės prodiuseris persigalvojo, tad dainininkai ir toliau scenoje šypsosi su abitais ir keliauja per pasaulį.

„Linksmiausia, kad kiekviename mieste ateina bent keli klausytojai, kurie įsitikinę, kad mes – tikri vienuoliai. Gal ir todėl, kad kartais koncertuojame bažnyčiose. Tiesa, jose mums neleidžiama dainuoti kai kurių dainų su atviresniais tekstais“, - yra pasakoję grupės nariai.

Į Lietuvą grupė kviečiama kas porą metų, o kartais – ir dažniau. O ko nekviesti, jei kiekvieną sykį į jos koncertą ateina du-trys tūkstančiai žiūrovų?

Šįkart „Gregorian“, praėjusių metų pabaigoje išleidę grupės jubiliejui skirtą albumą, į Lietuvą užsuko surengti trijų pasirodymų – ketvirtadienį dainavo Klaipėdos „Švyturio“, penktadienio vakarą – Vilniaus „Siemens“, o šeštadienį keliaus į Kauno „Žalgirio“ areną.

Grupės šou iš esmės jau daug metų vyksta pagal tą pačią formulę – „vienuoliai“, tarp dainų laidantys pokštus ir kviečiantys būtinai nusipirkti grupės įrašų ar suvenyrų, gyvai grojanti roko grupė, dūmai, apšvietimo efektai ir kokia nors linksmai atrodanti nesąmonė, pavyzdžiui, pasirodymas su benzininiais pjūklais ar apsauginėmis virintojų kaukėmis.

Kitaip tariant – muzika kartais išties skamba taip, jog tiktų susikaupimui bažnyčioje, bet niekada nepamirštama priminti, kad šiame koncerte galima ir linksmintis, o visa tai – pirmiausia pramoga.

Kadangi turas – jubiliejinis, į Vilnių atkeliavo net devyni „Gregorian“ dainininkai, tarp jų – ir pora veteranų, grupėje dainavusių pačioje jos karjeros pradžioje (iš viso per šio projekto gretas praėjo kelios dešimtys vokalistų). Tiesa, atlikėjai scenoje pasirodydavo pasikeisdami – Vilniuje dainavo tai septyniese, tai devyniese.

Jubiliejui skirta daina „20 Years” koncertą pradėję ir lietuviškai pasisveikinę svečiai šiam vakarui paruošė dviejų dalių, kone trijų valandų trukmės programą, kurią atlikti atsigabeno ir svečių – rumunų dainininką Narcį Ionau (koncertuojantį ir su S. Brightman) bei tos pačios S. Brightman seserį Amelią, kuri su „Gregorian“ bendradarbiauja kone du dešimtmečius (tikėtina, pirmiausia todėl, kad su jos seserimi Sarah grupės prodiuseris F. Petersonas daug metų buvo pora).

Dueto „Simon & Garfunkel” “Sounds Of Silence”, grupės U2 “With Or Without You”, Philo Collinso “In The Air Tonight” - pirmojoje koncerto dalyje „Gregorian“ žiūrovus vaišino hitais, kurie ir padėjo šią grupę išgarsinti Vokietijoje ir ne tik.

Pamaldžiai sunėrę rankas, po sceną lyg po bažnyčią vaikščiojantys „vienuoliai“ - smagus vaizdelis popmuzikos koncerte, bet jis gali greitai atsibosti, todėl daugeliui dainų buvo paruošti ir teatrališki numeriai. Skambant rokerių HIM dainai „Join Me“, A. Brightman dainavo, prie stulpo stovėdama lyg ragana ant laužo, šviesos efektams kuriant liepsnas.

Lyriškąją dainą „Crying In The Rain“ atlikėjai dainavo su skėčiais, nuo jų varvant vandeniui, o Bruce'o Springsteeno „Streets Of Philadelphia“ vienas grupės narių traukė, žingsniuodamas sportiniu ėjimo takeliu, už nugaros ekrane slenkant miesto vaizdams. Lyg pats B. Springsteenas šios dainos klipe.

Vietos koncerte atsirado ir trankiai vokiečių „Rammstein“ dainai „Engel“ - su dūmų efektais, turinčiais daryti užuominą į ugninguosius pačių dainos autorių šou.

Gal tai šiek tiek dvelkia kiču ir, geriau įsigilinus, yra truputį juokinga, tačiau „Gregorian“ niekada ir neslėpė, kad svarbiausias jų tikslas – praskaidrinti nuotaiką, o ir vokalistų balsams nieko neprikiši.

Nuo Bobo Dylano iki AC/DC, „Coldplay“ ir religinių giesmių – tokią margą koncerto programą išgirsi ne kasdien, o ir koncerto trukmės šiai grupei niekas negalėtų prikišti. Jubiliejinio turo pasirodymuose skamba net 30 dainų.

„Ši daina vadinasi „mirkim kartu“. Būtų galima, bet tada dalis jūsų skųstųsi, kad koncertas per trumpas, ir prašytų grąžinti pinigus“, - koncertui prasidėjus, juokavo „Gregorian“.

To tikrai nenutiks. Mėgstantiems šią grupę „Gregorian“ dvidešimtmečio koncertuose duoda visko, ko galima norėti. Ar jie atvyks į Lietuvą dar? Tuo beveik neįmanoma abejoti.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt