Muzika

2019.07.04 20:59

10 ryškiausių vasaros muzikos festivalių Lietuvoje: į kurį labiausiai norėtumėte jūs?

Ramūnas Zilnys, LRT.lt2019.07.04 20:59

Vasarai įsibėgėjus, prasideda ir festivalių karštinė. Liepa ir rugpjūtis – mėnesiai, kai į gamtos prieglobstį ar įdomias miestų erdves vilioja daugiausia muzikos renginių. LRT.lt siūlo pažvelgti, kas šią vasarą dedasi Lietuvos festivalių rinkoje.

Jei šio amžiaus pradžioje kelių dienų vasaros muzikos festivalis Lietuvoje vis dar atrodė kažkas neįprasto ir egzotiško, dabar praleisti kelias dienas palapinėje, linksminantis ir klausantis mėgstamų atlikėjų, jau yra visiškai įprastas dalykas.

Festivaliai Lietuvoje išgyvena pakilimus ir nuosmukius. Vieni atsiranda, kiti dingsta. Praėjusio dešimtmečio pabaigoje Norviliškėse bene pirmąjį rimtesnio lygio, vakarietiško modelio populiariosios muzikos festivalį „Be2Gether“ rengti pasišovę verslininkai to jau seniai nebedaro. Nebėra ir kelis sezonus sėkmingai vykusio festivalio „Tamsta muzika“, elektroninės muzikos gerbėjų mėgto „Satta Outside“, pernai nutilusio ir, regis, nesiruošiančio grįžti „Roko naktys“.

Festivaliai – smagi pramoga dalyvaujantiems, bet neretai – iššūkis organizatoriams. Prieš kelerius metus Vilniuje, Vingio parke surengtas festivalis „Summerburst“ prisiviliojo būrį brangių šokių muzikos žvaigždžių, bet patyrė didelių nuostolių ir daugiau Lietuvoje neberengiamas. Toks pat likimas ištiko Estijoje kelerius metus rengtą festivalį „Weekend Baltic“ – jis tiesiog bankrutavo. Didžiausiu Baltijos šalių festivaliu ne vienus metus laikytas latvių „Positivus“ šįmet susitraukė iki dviejų dienų ir siūlo ženkliai kuklesnę programą.

Priežastys aiškios – viskas, nuo atlikėjų iki techninio personalo paslaugų, brangsta, o rinka, leidžianti prisivilioti porą dešimčių tūkstančių žiūrovų (geriausiu atveju) nesuteikia galimybių pasikviesti tiek užsienio žvaigždžių, kaip, pavyzdžiui, į Lenkijos festivalį „Opener“ (šį savaitgalį ten koncertuoja Lana Del Rey, Kylie Minogue, „The Smashing Pumpkins“ ir daugybė kitų).

Apie avantiūrizmu kvepiančius bandymus rengti festivalius, nelabai susivokiant rinkoje (kaip šįmet anonsuotas, Naujojoje Akmenėje vykti turėjęs, bet sužlugęs festivalis „Piramidė“) – atskira kalba.Tačiau bent pora dešimčių Lietuvos festivalių sėkmingai gyvuoja toliau. Birželį keli iš jų jau įvyko – nuo jaukaus Tilto namų festivalio Vilniuje iki metalistų pamėgto „Kilkim Žaibu“. Vis dėlto „karščiausias“ festivalininkų metas – nuo dabar iki rugpjūčio pabaigos. LRT.lt kviečia žvilgtelėti į dešimt ryškiausių šios vasaros festivalių.

„Bliuzo naktys”

Galima tai pasakyti atvirai – daliai tų, kurie keliauja į „Bliuzo naktis“, tikriausiai net nėra labai svarbu, kurie atlikėjai ten gros. Bene seniausias Lietuvos muzikos festivalis po atviru dangumi daug kam yra tapęs tradicija ir subūręs ištikimą lankytojų ratą. Tokį, kad atrodo, jog iš kelių tūkstančių į Varnius atvykstančių žmonių bent ketvirtadalis vieni kitus jau pažįsta. Pažymėtina, jog „Bliuzo naktys“ sugeba prisivilioti ir jaunus, ir žilstelėjusius klausytojus, kuriuos (ir jų plačiau atveriamas pinigines) kiti Lietuvos vasaros festivaliai medžioja gana nesėkmingai.

Vienintelis Lietuvoje bliuzo festivalis žinomas taip gerai, kad jo šūkį „nepamiršk palapinės ir piniginės“ ar gandų apie jame verdamą žuvienę „bliuziasriubę“ tikriausiai yra girdėję ir tie, kurie niekada čia nesilankė ir net neketina lankytis. Apie šį savaitgalį, liepos 5-6 dienomis jau 27-ąjį kartą vyksiantį festivalį šių metų pradžioje net išleista knyga, kurioje irgi užsimenamą apie svarbų „Bliuzo naktų“ kozirį – laisvės kupiną atmosferą, dėl kurios čia atvyksta ir žmonės, visiškai nesidomintys bliuzu. Ir, ne, nėra taip, kad paryčiais čia visi nuogi maudosi ežere (kaip kartais mėgstama pagražinti grįžus namo), bet atsipalaidavimo čia – per akis, o palapinių miestelyje festivalis, regis, tęsiasi 24 valandas per parą.

„Lietuviškojo Vudstoko“ etiketę nešiojantis festivalis į Lūksto ežero pakrantę šįkart kviečia pasiklausyti poros dešimčių atlikėjų iš Lietuvos ir ne tik – nuo jaunesnės kartos alternatyvaus roko dievukų „Garbanotas“ ir „Flash Voyage“ iki neišvengiamai čia būsiančios Arinos, jau tapusios „Bliuzo naktų“ simboliu. Užsieniečiai irgi nepėsti – į festivalį šįmet atvyksta garsūs JAV gitaristai Ericas Galesas ir Eugene'as Bridgesas, kylanti britų bliuzroko žvaigždė Benas Poole'as, švedų trio „Black River Delta“ ir su lietuviais „The Road Band“ koncertuosianti kanadietė Deidrey Francois.

„Revolution Festival“

Vienas iš kelių vasarą Lietuvoje rengiamų elektroninės muzikos festivalių šįmet kviečia susitikti Molėtų rajone, kurį jau galima skelbti mėgstamiausia Lietuvos festivalių rengėjų vieta. „Revolution Festival“ įsitaisys poilsio bazėje „Baltieji Lakajai“, kur liepos 5-7 dienomis šėls dešimtys didžėjų ir atlikėjų iš Lietuvos, JAV, Ispanijos, Didžiosios Britanijos ir kitų šalių.

Tarp ryškiausių šio sezono vardų – britai „Chopstick Dubplate“, Daddy Freddy, visiškai „nutrūkęs“ amerikietis Robas Gee ir daug kitų, apie kuriuos tikriausiai nėra girdėję 99 iš 100 atsitiktinai sustabdytų žmonių Vilniaus centre, bet į tokius festivalius atsitiktinė publika ir nekeliauja. Prieš porą metų dar kiek nepatikliai vertintas renginys išsikovojo savo vietą ir žiūrovų pasitikėjimą – šiais metais, galima spėti, publikos jame tik gausės.

„Devilstone“

Kaip metalistų pasilinksminimas startavęs festivalis jau kelerius metus stengiasi aprėpti kur kas platesnį muzikos lauką. Dėl to ne vienus metus interneto forumuose niršę ir aimanavę metalo gerbėjai, regis, susitaikė su neišvengiamais pokyčiais ir aprimo. Juolab kad kartais net ir nelengva suprasti, ko jie pyksta. Į vienuoliktą sykį Anykščiuose rengiamą festivalį atvyksta vokiečių legendos „Sodom“, kanadiečiai „Panzerfaust“, švedai „Watain“ ir kiti pakratyti galvas mėgstantiems labai patrauklūs atlikėjai.

Tiesa, šalia – ir iš devintojo dešimtmečio elektroninės popmuzikos įkvėpimo besisemiantys danai „Lust For Youth“, ir teatrališki Rusijos alternatyvininkai „Shortparis“, ir bliuzroką grojantys australai „Child“.

Tai ir yra liepos 11-14 dienomis vyksiančio festivalio išskirtinumas – po jo vėliava sutelpa iš pirmo žvilgsnio labai skirtingi, bet, pripažinkime, nuo populiariausių radijo stočių eterio gana smarkiai nutolę atlikėjai. Nuo ekstremalaus metalo iki švelnios elektronikos – „Devilstone“ šiais laikais priglaudžia įvairius alternatyvios scenos garsus, o ir fantazijos kviečiant grupes netrūksta. Kai kurie festivalio atradimai iš užsienio teturi kelis šimtus sekėjų socialiniuose tinkluose, bet „Devilstone“ suranda antra tiek naujų gerbėjų. Laisvės kupinas festivalis, patiksiantis tiems, kurie mėgaujasi išgirdę kažką visiškai naujo ir netikėto.

„Midsummer Vilnius“

Festivalis, kuris iš kitų išvardytų šiame straipsnyje smarkiai išsiskiria – vyksta Vilniaus centre pagal visai kitokią formulę, jokių kempingų ar lakstymo išsirengus iki pusės ar vakarėlių iki ryto. Tačiau paminėti jį norisi – vien jau dėl įdomaus ir drąsaus sumanymo, kuris pasiteisino ir įkvėpė festivalį rengti jau ketvirtą sykį.

„Midsummer Vilnius“ vyks liepos 15-26 dienomis, kaip visada – LDK Valdovų rūmų kieme. Festivalio idėja – kas vakarą pasiūlyti alternatyvios, klasikinės ar popmuzikos koncertą, šokio ar teatro spektaklį po atviru dangumi, galintį sudominti kiek išlepintą ir visko mačiusią Vilniaus publiką.

Pernai festivalio renginius aplankė apie 13 tūkstančių žiūrovų, o tai – jau gana solidu. Juolab kad publikai kasmet pasiūloma ir tai, prie ko sunkiai užrašysi „populiaru“ ar „visiems žinoma“. Pavyzdžiui, šįmet greta Eimunto Nekrošiaus režisuoto spektaklio, Asmik Grigorian, Jazzu ir Andriaus Mamontovo koncertų siūloma išgirsti ir grupes „Garbanotas“ bei „Solo Ansamblis“, kurioms koncertai tokioje vietoje, galima spėti, iki šiol nė nesisapnavo. Kaip festivalio lankytojai priims alternatyvininkus – bus matyti. Kita intriga – kad ankstesniais metais Joss Stone, „Little Dragon“, „The Tiger Lillies“ prisiviliojęs renginys šįmet nusprendė suktis be ryškesnių užsieniečių iš alternatyvios ar popmuzikos pasaulio.

Bet kuriuo atveju, mėgautis vasaros vidurio vakarais su „Midsummer Vilnius“ siūloma muzika, o po to pratęsti vakarą pamėgtoje kavinėje Vilniaus centre daug kam turėtų atrodyti patrauklu. Festivalis su solidumo ženklu – bet įsileidžiantis ir netikėtus muzikinius vardus.

Žagarės vyšnių festivalis

Kadaise sugalvotas į Žagarę užklydusios ir šiuo miesteliu susižavėjusios imigrantės iš Didžiosios Britanijos, šįmet Žagarės vyšnių festivalis vyks jau penkioliktą sykį. Nuo daugumos čia išvardytų jis smarkiai skiriasi – liepos 19-21 dienomis vyksiančiame festivalyje žinomų Lietuvos atlikėjų koncertus galima stebėti nemokamai, be to, jo programa atrodo labai eklektiška. Tačiau akivaizdu – festivalis, kuris aprėpia ir sporto varžybas, ir plačią kultūrinę programą, kiekvieną vasarą į Žagarę privilioja tūkstančius smalsuolių iš kitų miestų.

Prieš kelerius metus festivalis muzikinę programą sudarydavo, remdamasis tų metų M.A.M.A. apdovanojimų laimėtojų sąrašu. Šįmet, panašu, yra kiek kitaip – tai turbūt vienintelis vasaros festivalis Lietuvoje, kuriame vienas šalia kito koncertuoja Vytautas Šiškauskas, Jazzu, „Golden Parazyth“, Latvijos indie roko žvaigždės „Carnival Youth“ ir Kastytis Kerbedis.

„Sūpynės“

Prieš kelerius metus tragedijos sudrebintas (apsinuodijusi festivalyje vėliau ligoninėje mirė mergina) elektroninės muzikos festivalis „Sūpynės“ nutilo, tačiau vėliau sugrįžo ir liepos 25-28 dienomis Molėtų rajone, „Toliejos“ poilsiavietėje kviečia susitikti jau tryliktajai serijai.

Ne, populiariausių Lietuvos radijo stočių grojaraščių vardų čia nesutiksite – bet gausite keturias dienas muzikos, kutenančios jusles tų, kurie mėgsta nekomercinius, kartais – šaltus, kartais – euforiškus garsus. Neseniai puikų albumą „Abundance Supreme“ išleidusi Lietuvos grupė „Without Letters“ bus čia, bus ir „Solo Ansamblis“ - greta dešimčių elektroninės muzikos kūrėjų ir didžėjų iš Lietuvos, Vokietijos, JAV ir kitų šalių.

„Galapagai“

Nuo 2011 metų rengiami, iš anksčiau vykusio festivalio „Roko naktys“ mutavę „Galapagai“ šįmet bus smarkiai pasikeitę. Pirmiausia – festivalis iš jo namais tapusių Zarasų išsikrausto į Palūšę, kur vyks liepos 26-27 dienomis. Užkulisiuose kalbama, kad taip nutiko dėl Zaraso ežero saloje vykstančių darbų, bet ar ateityje „Galapagai“ sugrįš į Zarasus, jau niekas tiksliai nežino.

Kitas pokytis – muzika. Jei festivalyje anksčiau yra koncertavusi ir britų popžvaigždė Charli XCX, ir lyriškasis Švedijos dainius Jose Gonzalezas, ir akivaizdžiai kiek vyresniems skirta elektronikos grupė UNKLE, šįkart visas dėmesys – madingos muzikos sroves sekančiam jaunimui.

Pagrindinės festivalio žvaigždės – britų dabstepo didžėjus Rusko, ekscentriškas estų reperis Tommy Cashas (jau buvęs „Galapaguose“), kylanti britų hiphopo atlikėja IAMDDB ir ne sykį Lietuvoje matytas australų „beatbox“ virtuozas Dub FX. Bus ir „Flying Saucer Gang“ bei Free Finga rengiamas vakarėlis, tad užuominų apie tai, kad festivalis šįmet nori flirtuoti su „urban“ muzikos auditorija, yra pakankamai. Tuo pačiu užsieniečių pasirinkimas atrodo lyg savotiškas eksperimentas – nežinant, kaip greitai publika prisijaukins naują festivalio vietą, galbūt nenorėta šaudyti pernelyg aukštai ir pirkti užsienio žvaigždžių, nuo kurių honoraro dydžio apima drebulys.

Kita vertus, festivalyje gros ir Daddy Was A Milkman, „G & G Sindikatas”, Tomas Sinickis, Jazzu, Vidas Bareikis, “ba.” ir daug kitų – kažką sau turėtų rasti skirtingų žanrų gerbėjai.

„Radistai Village“

„Radistai“ Jonas Nainys ir Rolandas Mackevičius jau senokai kartu nebeveda radijo laidos, tačiau susirado naujų veiklų (Jonas – su muzika, Rolandas – su televizija), o jų suburtas didžėjų duetas tebėra pakankamai populiarus, kad pateisintų didelius šou arenose ir savo festivalį, kuris, kaip ir kasmet, vyks Obuolių saloje Molėtų rajone.

Ne vienus metus „Radistai Village“ garsėjo kaip elektroninės šokių muzikos festivalis, į kurį buvo stengiamasi prikviesti kuo daugiau žinomų didžėjų iš užsienio. Laikai keičiasi, mados irgi, todėl šįmet liepos 26-27 dienomis vyksiantis festivalis skelbia apie “atsinaujinimą“. Didžėjai niekur nedingo, bet daugiau dėmesio šįmet – žinomų Lietuvos atlikėjų koncertams, nuo Justino Jaručio ir Jazzu iki „G & G Sindikato” ir Lilo ir Innomine, „8 Kambario” ir Vido Bareikio. Galima spėti, kad renginys iš nišinio ir skirto tam tikrai jaunos publikos daliai bando virsti platesnę auditoriją viliojančiu ir konkuruojančiu su kitais festivaliais. Situacija įdomi – bent keletas atlikėjų tą patį savaitgalį gros ir „Radistai Village“, ir panašios publikos dėmesio siekiančiuose „Galapaguose“. Bet kuo daugiau pasirinkimo – tuo geriau.

„Granatos Live“

Jau septintą sykį Rumšiškėse, Lietuvos liaudies buities muziejaus teritorijoje rengiamas „Granatos Live“ pasiekė savo tikslą, skelbtą nuo pat pradžios 2013-aisiais.

Šiandien tai – neabejotinai didžiausią žiūrovų skaičių pritraukiantis mokamas muzikos festivalis Lietuvoje, per kelerius metus nurungęs savo pagrindinį konkurentą – pajūryje vykstantį Karklės festivalį.

Vaizdingoje vietoje vyksiančiame festivalyje šįmet laukiama maždaug 20 tūkstančių žiūrovų. Daugiausiai – jauno amžiaus, nes tai sufleruoja ir festivalio aiškiai pasirinkta kryptis.

Taip, jame šįmet bus galima išgirsti Andrių Mamontovą, „G & G Sindikatą“ ir linksmuosius Niujorko pankus „Gogol Bordello“ - visa tai atlikėjai, kurie gali būti įdomūs ir vyresniems.

Tačiau didžioji dalis atlikėjų, kurie groja šiame festivalyje, yra aiškiai orientuoti į publiką, kuriai „iki 25”. Šie metai nebus išimtis – pagrindinės festivalio žvaigždės bus prieš kelerius metus išgarsėjusi ekstravagantiška britų popgrupė „Years & Years”, pernai Vilniuje dainavusi švedė Tove Lo, vokiečių didžėjus Robinas Schulzas, britų „X faktoriaus“ laimėtojas Jamesas Arthuras. Kitaip tariant – vien tie, kurie žvaigždėmis tapo šiame dešimtmetyje.

Lietuvos pramogų pasaulio užkulisiuose „Granatos Live“ atlikėjų sąrašas neoficialiai vadinamas pačiu brangiausiu. Tai atrodo panašu į tiesą – tokio popmuzikos žvaigždžių sąrašo, koks rugpjūčio 2-4 dienomis bus iškabintas Rumšiškių pievose, nesurinko joks kitas Lietuvos festivalis.

Karklės festivalis

Kai prieš trejus metus dėl finansinių sunkumų Karklės festivalis buvo atšauktas kone paskutinę akimirką, pramogų pasaulio užkulisiuose mažai kas tikėjo, kad jam pavyks prisikelti iš numirusių. Vis dėlto Karklė sugrįžo – įvyko pernai ir užpernai, o šįmet Lietuvos pajūryje kviečia susitikti rugpjūčio 15-18 dienomis.

Tiesa, kalbama, jog du pastarieji sezonai nebuvo itin finansiškai sėkmingi (pasikeitusiems) rengėjams, tad gal ir todėl šių metų programa atrodo kiek kuklesnė. Dvi ryškiausios šių metų festivalio žvaigždės – prieš kelerius metus festivalyje „Granatos Live“ koncertavusi britų atlikėja Jess Glynne, Lietuvoje taip pat jau matyti suomiai „The Rasmus“ ir pasaulyje išgarsėjęs Rusijos didžėjų duetas „Filatov & Karas”.

Greta jų rikiuojasi Marijonas Mikutavičius, Daddy Was A Milkman, Monique, Lilas ir Innomine, “G & G Sindikatas” - žodžiu, tipiškas Lietuvos festivalių „sunkiasvorių“ sąrašas.

Tiesa, Karklė turi išskirtinį kozirį – tai vienintelis iš didžiųjų Lietuvos festivalių, vykstantis ant jūros kranto. Praleisti kelias dienas pajūryje, mėgaujantis žinomų atlikėjų muzika, yra puikus atostogų paįvairinimas – ypač jei orai rugpjūtį bus tokie, kokie buvo didelę dalį birželio.

Ir tai dar ne viskas

Į šį sąrašą būtų galima traukti ir Kulautuvoje liepos 13-ąją vyksiantį nemokamą festivalį „Akacijų alėja“ – tokį „lyg ir bardų, lyg ir ne“, bet labai jaukų renginį, kuriame šįmet pasirodys ir Jurga, Ieva Narkutė, „Antikvariniai Kašpirovskio dantys“ bei daugybė kitų.

Galima paminėti ir rugpjūtį mistinėje vietoje vyksiantį elektroninės muzikos (ir raganavimo) festivalį „Yaga Gathering“, Anykščiuose rengiamą bardų festivalį „Purpurinis vakaras“ ar iš Vilniaus į Raudondvarį šįmet persikėlusį „M.A.M.A. vasara“, kuriame pasirodys žinomi Lietuvos atlikėjai.

Rugpjūčio 15-17 dienomis Nidoje vyks naujas festivalis „Nida On Air“, kuriame pasirodys Andrius Mamontovas, Jazzu ir Alina Orlova, tą patį mėnesį Vilniaus universiteto didžiajame kieme – naujas festivalis „Untold City“, kuriame dainuos Ieva Narkutė, Merūnas Vitulskis ir kiti. Ir tai – tik dalis įvairaus formato renginių, labiau ar mažiau tinkamų vadinti vasaros muzikos festivaliais.

Ryškiausias šios vasaros praradimas – alternatyvios muzikos ir baltų kultūros festivalis „Mėnuo Juodaragis“, kurio rengėjai šįmet nusprendė padaryti pertrauką ir išeiti (išties užsidirbtų atostogų). Tačiau žadama, kad festivalis tikrai sugrįš kitais metais.

Esama festivalių, kurie vyksta ne vasarą – Vilniaus menų fabrike „Loftas“ rugsėjo 13-14 dienomis vyks festivalis „Loftas Fest“, prisiviliojęs garsius vokiečius „Modeselektor“ ir britus „Shame“.

Žodžiu, rinktis tikrai yra iš ko – ir gamtoje iki paryčių dūkti mėgstantiems vėjavaikiams, ir tiems, kurie į festivalius mėgsta vilktis kostiumą ir patogiai išsimiegoti savo ar viešbučio lovoje. O į kurį festivalį keliausite jūs?

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.