Naujienų srautas

Muzika2019.05.27 09:27

Naujausi duomenys rodo, kad Jurijus pateko į „Eurovizijos“ finalą: jis pretenduoja į didžiulę kompensaciją

papildyta Jurijaus komentaru 10.28
LRT.lt 2019.05.27 09:27

Prieš pusantros savaitės „Eurovizijos“ konkurso antrajame pusfinalyje buvo paskelbta, kad Lietuvos atlikėjas Jurijus Veklenko nepateko į renginio finalą. Tačiau Italijos transliuotojo RAI atskleisti šios šalies žiūrovų balsavimo duomenys rodo, kad įsivėlė klaida ir mūsų šalies atlikėjas turėjo pasirodyti „Eurovizijos“ finale.

„Eurovizijos“ rezultatus po lygiai nulemia kiekvienos šalies komisijos ir publikos balsavimas.

Italija nedalyvavo „Eurovizijos“ pusfinaliuose – kaip ir dar kelios šalys, gausiausiai finansuojančios šį konkursą, gavo kelialapį tiesiai į finalą. Tačiau tokios šalys vis tiek balsuoja pusfinalyje – kuriame iš dviejų, nulemia burtai.

Italija balsavo antrajame pusfinalyje, kuriame pasirodė aštuoniolika šalių, tarp jų – Lietuva. Paskelbus „Eurovizijos“ rezultatus paaiškėjo, kad Lietuvos atstovui pritrūko vos vieno taško iš Europos žiūrovų ar komisijų. Į finalą iš pusfinalio pateko dešimt šalių, Lietuva užėmė vienuoliktąją vietą ir, surinkusi 93 balus, tik vienu tašku atsiliko nuo Danijos.

Tačiau RAI atskleisti detalūs Italijos žiūrovų balsavimo telefonu duomenys šokiravo atidžiau rezultatus nagrinėjančius gerbėjus.

Transliuotojo interneto svetainėje paskelbti balsavimo rezultatai skiriasi nuo tų, kurie buvo įrašyti oficialioje balsavimo lentelėje ir buvo panaudoti, skaičiuojant galutinius antrojo pusfinalio rezultatus.

Italijos žiūrovų balai, kurie konkurso rengėjų buvo panaudoti rezultatų skaičiavimui, išsidėstė taip:

1. Albanija (12 balų)

2. Rumunija (10 balų)

3. Norvegija (8 balai)

4. Rusija (7 balai)

5. Šveicarija (6 balai)

6. Moldova (5 balai)

7. Azerbaidžanas (4 balai)

8. Nyderlandai (3 balai)

9. Malta (2 balai)

10. Šiaurės Makedonija (1 balas)

Tačiau RAI paskelbti balsavimo duomenys suformuoja kiek kitokį lyderių dešimtuką. Jis atrodo štai kaip (skliausteliuose – visų šalies žiūrovų skirtų balsų dalis procentais)

1. Albanija (16,08)

2. Rumunija (10,09)

3. Rusija (9,92)

4. Moldova (8,66)

5. Norvegija (8,58)

6. Šveicarija (5,93)

7. Šiaurės Makedonija (5,47)

8. Azerbaidžanas (5,40)

9. Malta (4,42)

10. Lietuva (4,13)

Kaip skelbia interneto svetainė „ESC Extra“, svarbias pareigas einantis Italijos delegacijos narys jau patvirtino, kad pastarieji rezultatai – teisingi. Jei tai tiesa, net kelių šalių atlikėjams buvo įskaitytas neteisingas Italijos skirtų balų skaičius, o labiausiai dėl klaidos nukentėjo Lietuva.

Mat Jurijus tokiu atveju turėjo gauti vieną balą iš Italijos žiūrovų, o tai visiškai pakeistų jo likimą „Eurovizijoje“.

Mat tokiu būdu jis pasivytų Danijos atstovę Leonorą ir su ja pusfinalyje būtų surinkęs vienodą balų skaičių. Pagal konkurso taisykles, tokiu atveju aukštesnę vietą užima atlikėjas, surinkęs daugiau žiūrovų balsų. Jurijus konkurse surinko 77 žiūrovų balus, Leonora – 41, tad lietuvis būtų tvirtai žengęs į finalą.

Ar Lietuva per apmaudžią klaidą prarado galimybę pasirodyti finale? Įtarimų kelia tai, jog prieš kelias dienas „Eurovizijos“ rezultatai jau buvo pataisyti – konkurso rengėjai pripažino, kad neteisingai apskaičiavo ir paskelbė Baltarusijos komisijos balus (kurie buvo išvesti iš kitų kelių šalių balsavimo vidurkio, mat baltarusių komisija dėl taisyklių pažeidimo prieš finalą buvo pašalinta).

LRT šiandien ketina oficialiai kreiptis į „Euroviziją“ rengiančią Europos transliuotojų sąjungą, prašydama paaiškinti neaiškumus dėl Italijos žiūrovų balsavimo.

„Situacija išties įdomi. Mes, kaip transliuotojas, patyrėme moralinę ir reitinginę skriaudą, mums galbūt pakaktų, kad klaida būtų pripažinta.

Tačiau dainos autorius ir atlikėjas galėtų pretenduoti į nemenką finansinę kompensaciją – kai daina skamba tokiai didelei auditorijai, autorinis atlygis už tai, kad daina konkurse nuskamba du kartus yra ženkliai didesnis, nei tada, kai nuskamba tik kartą“, – sako Lietuvos delegacijos „Eurovizijoje“ vadovas, LRT vyriausiasis prodiuseris Audrius Giržadas.

Lietuvai atstovavęs Jurijus per daug apmaudo nelieja ir sako, kad nutiko, kaip nutiko ir naujiena apie Italijos balus nieko nebekeičia.

„Aš padariau viską, ką galėjau, bet nutiko, kaip nutiko. Tie, kurie buvo finale, buvo jo verti ir nematau prasmės kažką bereikalingai kapstyti ar atiminėti iš tų žmonių jų vietą lentelėje“, – portalo LRT.lt sako Jurijus.

Nors jis gali kreiptis dėl kompensacijos, atlikėjas sako, kad tai turėtų nuspręsti jo komanda, vadybininkai: „Manau, kad jie nuspręs ar imtis veiksmų, o mano darbas yra kurti muziką.“

 

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi