Mokslas ir IT

2020.02.19 10:22

Kosmoso agentūra ieško savanorių, kurie sutiktų 5 paras praleisti lovoje

LRT.lt2020.02.19 10:22

Europos kosmoso agentūra (EKA) ieško savanorių, kurie sutiktų 5 paras praleisti specialiose lovose. Mokslininkai siekia ištirti, kaip žmogaus kūnas reaguoja į gyvenimą kosmose, skelbia Europos kosmoso agentūra.

Dėl nesvarumo sumažėja astronautų raumenų ir kaulų tankis, pasikeičia akys, skysčiai suteka į smegenis.

Šie tyrimai imituoja kosminio skrydžio sąlygas. Savanoriai turės praleisti daug laiko gulėdami žemyn galva, tačiau jiems bus leista daryti trumpas pertraukėles, kurių metu jie galės pavalgyti, nueiti į tualetą ir nusiprausti.

Agentūra jau atliko daugybę tokių lovos eksperimentų Tulūzoje (Prancūzijoje) ir Vokietijos aviacijos ir kosmoso centro laboratorijoje Vokietijoje. Kosmoso agentūra dabar kviečia savanorius į tyrimų institutą, esantį Slovėnijoje.

Institutas yra gana dideliame aukštyje ir ten yra mažesnis atmosferos slėgis, be to nuolatos galima reguliuoti deguonies kiekį kambaryje. Bandymai esant žemam deguonies kiekiui yra svarbūs, kad mokslininkai žinotų, kaip būsimų kosminių misijų metu žmogaus kūnas reaguos į tokias sąlygas.

Taip pat bus naudojama centrifuga, kuri gali padėti sužinoti, kaip dirbtinė gravitacija galėtų neutralizuoti kai kuriuos žmogaus kūno pokyčius tyrinėjant kosmosą.

„Tikslas yra išbandyti priemones, kurios sumažina nepageidaujamus gyvenimo nesvarumo aplinkoje padarinius“, – aiškina Angelique Van Ombergen, Europos kosmoso agentūros mokslo koordinatorė, atsakinga už žmonių tyrimus.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt