Mokslas ir IT

2019.12.30 19:16

Mokslininkai teigia, kad šuns auginimas vaikystėje gali apsaugoti nuo šizofrenijos

LRT.lt2019.12.30 19:16

Šizofrenija yra vienas iš tų sutrikimų, apie kuriuos žinome gana mažai. Nors šizofrenijos priežastis nėra žinoma, teigiama, kad ją lemia genetikos ir aplinkos veiksnių visuma. Naujo tyrimo autoriai teigia, kad šizofrenijos tikimybę mažinančiu veiksniu gali būti ir lojantis keturkojis augintinis, skelbia „Science Alert“.

Mokslininkai rado ryšį tarp šuns auginimo vaikystėje ir mažesnės tikimybės susirgti šia neurologine liga. Visgi kol kas nėra iki galo aišku, koks yra šis ryšys ir kodėl vaikystėje su šuniuku augę vaikai rečiau suserga šia liga.

„Sunkūs psichikos sutrikimai siejami su imuninės sistemos pokyčiais ir aplinkos poveikiu jai pirmaisiais gyvenimo metais. Kadangi naminiai augintiniai dažnai yra vieni iš pirmųjų, su kuriais vaikai užmezga ryšį, mums pasirodė logiška ištirti tokias galimybes", – sakė pediatras Robertas Yolkenas iš Johnso Hopkinso vaikų centro.

Mokslininkai akcentuoja, kad tokie tyrimai yra sudėtingi, nes sunku atskirti pačio gyvūno įtaką nuo kitų faktorių, kurie siejami su gyvūno auginimu. Kiek anksčiau pristatyti tyrimo rezultatai parodė, kad tam tikras katėse aptinkamas parazitas gali padidinti šizofrenijos riziką, todėl gyvūnų poveikis neorologiniam vystymuisi kol kas nėra aiškus.

Naujausiame tyrime dalyvavo daugiau kaip 1300 žmonių. Jie buvo suskirstyti į tris grupes: 381 asmuo, kuriam diagnozuotas bipolinis sutrikimas, 396 buvo diagnozuota šizofrenija, 594 buvo sveiki. Tiek šizofrenija, tiek bipolinis sutrikimas yra sudėtingos neurologinės ligos, kurių vystymuisi įtakos gali turėti imuninės sistemos sutrikimai.

Beveik 56 procentai šizofrenija sergančių asmenų kada nors vaikystėje augino šunį, o 35 procentai teigė, kad turi katę. Žmonėms, sergantiems bipoliniu sutrikimu, šis skaičius atitinkamai buvo 65 proc. ir 41 proc.

Atliekant statistinių duomenų modeliavimus, buvo aptikta keletas tendencijų, kad katės auginimas paauglystėje buvo susijęs su padidėjusia šizofrenijos rizika, be to, žmonės pasižymėjo didesne tikimybe susirgti bipoliniu sindromu, jei katė buvo auginama, kai jų amžius nesiekė 3 metų.

Tačiau didžiausias atradimas buvo 24 procentais mažesnė šizofrenijos išsivystymo tikimybė, jei vaikystėje turėjote šunį.

„Didžiausias apsauginis poveikis buvo nustatytas vaikams, kurie gimimo metu turėjo šunį arba jis namuose atsirado, kai jų amžius buvo iki 3 metų. Jei manytume, kad statistika atspindi tiesioginį priežastinį ryšį, 840 000 šizofrenijos atvejų būtų galima išvengti, jei ankstyvoje vaikystėje būtų auginamas šuo“, – sakė medikas.

Klausimėlis. Ką žinote apie šunis?

Visgi mokslininkas pabrėžė, kad kol nesuprantame, kaip veikia visas mechanizmas, tokie teiginiai būtų spekuliatyvūs.

„Yra keletas įtikinamų šio galimo „apsauginio“ šunų poveikio paaiškinimų. Galbūt kažkas yra šunų mikrobiomoje ir tai yra perduodamas žmonėms, sustiprina imuninę sistemą nuo šizofrenijos arba slopina genetin5 polinkį į ją“, – aiškina tyrimo autorius.

Jis pridūrė, kad geresnis supratimas apie mechanizmus, pagrindžiančius ryšį tarp augintinių ir psichinių sutrikimų, leistų mums sukurti tinkamas prevencijos ir gydymo strategijas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.