Mokslas ir IT

2019.11.19 19:47

Kiek jūsų šuniui žmogaus metų? Pamirškite daugybą iš 7, mokslininkai pateikia naują formulę

LRT.lt2019.11.19 19:47

Niekas nežino, kada ir kur tai prasidėjo, tačiau žmonės mėgsta savo augintinių amžių palyginti su savo. Pamenate pasiūlymą šuniuko metus padauginti iš 7? Mokslininkai teigia, kad toks skaičiavimas yra mitas, ir pateikia savo formulę, skelbia „Science Alert“.

Mokslininkų tyrimo rezultatai, kurie buvo gauti analizuojant besikeičiančius DNR, paskelbti „bioRxiv“. Nors sukurti tikslią šuns amžiaus (žmogaus metais) skaičiavimo metodiką yra tikras iššūkis, mokslininkai pateikė ir konkrečią formulę.

Tyrimo metu mokslininkų komanda rėmėsi epigenetiniu mechanizmu, vadinamu metilinimu. Senstant žmonėms ir naminiams šunims (Canis lupus familiaris), į mūsų DNR molekules pridedama metilo grupių, kurios gali pakeisti DNR segmento aktyvumą nepakeisdamos pačios DNR.

DNR metilinimas gali būti naudojamas žmonių amžiui suskaičiuoti. Tai vadinama epigenetiniu laikrodžiu.

Genetikai Tina Wang ir Trey Ideker iš Kalifornijos universiteto nusprendė palyginti žmonių ir mūsų mylimų keturkojų genetinius laikrodžius.

Šunų gyvenimo trukmė gali labai skirtis: nuo 6–7 metų (didelių šunų veislės, pavyzdžiui, mastifai) iki 17–18 metų. Būtent tokio amžiaus gali sulaukti mažesni šuniukai. Nepaisant šio skirtumo, visų šunų raida yra panašios spartos.

Viena veislė pasižymi stipriu genomo homogeniškumu, o tai padidina tikimybę nustatyti genetinius veiksnius, susijusius su sudėtingais bruožais, pavyzdžiui, senėjimu. Taigi tyrimo metu mokslininkai naudojo Labradoro retriverius.

Tada jie šunų duomenis palygino su 320 žmonių (amžius nuo 1 iki 103 metų) ir 133 pelių kraujo metilinimo profiliais.

Daugiausia panašumų rasta lyginant jaunus šunis su jaunais žmonėmis, o pagyvenusius šunis – su senyvo amžiaus žmonėmis.

Šis epigenetinių laikrodžių palyginimas leido komandai sukurti formulę, skirtą apskaičiuoti šunų amžių žmogaus metais:

Žmogaus amžius = 16ln (šuns amžius) + 31.

Taigi padauginkite natūralų jūsų šuns amžiaus logaritmą metais (čia yra skaičiuoklė, kurią galite naudoti) iš 16, tada pridėkite 31. Taip sužinosite augintinio amžių žmogaus metais.

Panaudojus šią formulę, tam tikri raidos etapai sutapo puikiai. Nustatyta, kad septynios savaitės šunims atitinka devynis mėnesius žmonėms – laiką, kai šuniukų ir kūdikių dantys pradeda dygti. Dviejų rūšių vidutinė gyvenimo trukmė taip pat sutapo – 12 metų labradorų ir 70 metų žmonių.

Tiesa, kitais atvejais rezultatas nebuvo toks logiškas. Pavyzdžiui, šunys greičiau nei žmonės pasiekia lytinę brandą, todėl laikas nuo paauglystės iki vidutinio amžiaus nesutampa – penkerių metų labradorui priskiriami 56 žmogaus metai. Visgi šunų metilinimas sulėtėja senstant, todėl žmonės gali pasivyti.

Be to, skirtingų veislių šunys sensta nevienodai. Taigi tikriausiai niekada neturėsime dėsnio, kuris tiktų visiems, bet formulė, paremta epigenetiniu laikrodžiu, yra šiek tiek tikslesnė nei nuolatinė daugyba iš septynių.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt