LRT tyrimai

2020.07.10 05:30

Po tyrimo. Po Kauno tarybos sprendimų – prestižiniai sklypai Matijošaičio sūnaus rankose

Jurgita Čeponytė, LRT Tyrimų skyrius, LRT.lt 2020.07.10 05:30

Kaip rodo LRT Tyrimų skyriaus surinkti duomenys, liepą Kauno mero Visvaldo Matijošaičio sūnus ir tarybos narys Šarūnas Matijošaitis su žmona įsigijo keturis sklypus toje teritorijoje, kuri atsilaisvino pernai Kauno tarybai nusprendus sumažinti Vičiūnų vandenvietę. Šį ekspertų ir visuomenės kritikuotą sprendimą priėmė miesto taryba Visvaldo Matijošaičio vadovaujamo judėjimo „Vieningas Kaunas“ narių balsais.

Už sprendimą balsavo ir pats meras, ir kitas jo sūnus – taip pat tarybos narys – Dainius Matijošaitis.

Trumpai

  • Pernai Kauno miesto taryba sumažino Vičiūnų vandenvietės apsaugos zoną.
  • Miesto valdžia aiškino, kad mažėja vandens suvartojimas mieste, todėl „Kauno vandenims“ nenaud-inga valdyti tokią didelę teritoriją.
  • Atsilaisvinusią žemę buvo suplanuota grąžinti gyventojams, kurie dar nesusigrąžinę sovietmečiu nusavintos žemės.
  • 2020 m. pradžioje Kauno miesto administracijos direktorius buvusioje vandenvietės teritorijoje suformavo keturis naujus sklypus, kurių bendras plotas daugiau kaip 2,5 ha. Sklypai perduoti NŽT nuosavybės teisėms atkurti.
  • Kovą visi šie sklypai grąžinti vienam savininkui, o liepos mėn. šis savininkas pardavė sklypus Š. Matijošaičiui.
  • LRT Tyrimų skyriaus žiniomis, Š. Matijošaitis ankstesniais metais iš to paties savininko jau buvo pirkęs žemės sklypų Vičiūnuose.

Pernai rugpjūtį LRT Tyrimų skyrius rašė apie Kauno mero Visvaldo Matijošaičio šeimos besiplečiančias valdas itin prestižinėje Vičiūnų gyvenvietėje Kaune. Klausimų tada sukėlė „Vieningo Kauno“ valdomos miesto tarybos sprendimas koreguoti Vičiūnų vandenvietės apsaugos zonas.

Savivaldybės administracijos vadovas Vilius Šiliauskas tada žiniasklaidai aiškino, kad vandens suvartojimas mieste mažėja, todėl „Kauno vandenims“ nenaudinga valdyti tokią teritoriją. Vėliau tikino, kad mažinti apsaugos zoną rekomendavo Lietuvos geologijos tarnyba, tačiau ši tokius teiginius paneigė.

Sumažėjus vandenvietės teritorijai, atsilaisvinusioje žemėje nuspręsta suformuoti sklypus ir perduoti juos Nacionalinei žemės tarnybai (NŽT) nuosavybės teisėms atkurti.

Šių metų sausį administracijos direktoriaus įsakymais laisvoje žemėje suformuoti keturi sklypai. Bendras jų plotas daugiau kaip 2,5 ha. NŽT sprendimu kovą į juos buvo atkurtos nuosavybės teisės vienam savininkui. Tam pačiam, iš kurio Š. Matijošaitis Vičiūnuose jau yra pirkęs mažiausiai vieną sklypą.

O liepos 3 d. visus šiuos sklypus įsigijo Š. Matijošaitis su žmona. Taip Kauno tarybos narys išplėtė savo valdomas žemes Vičiūnuose iki mažiausiai 6,7 ha.

Mažinimą inicijavo savivaldybė

Pirmą kartą iniciatyva koreguoti Vičiūnų vandenvietę kilo 2016 m. Praėjus maždaug metams po to, kai Kauno meru tapo Visvaldas Matijošaitis. Jam pradėjus vadovauti miestui, „Kauno vandenų“ valdybą užpildė artimi „Vieningo Kauno“ bendražygiai bei merui priklausančios bendrovės „Vičiūnai“ darbuotojai.

Tada „Kauno vandenys“ paskelbė konkursą dėl Vičiūnų vandenvietės išteklių ir apsaugos zonų patikslinimo. Šis tikslinimas buvo atliekamas neįtraukiant spindulinio šulinio, kuris, kaip tada teigė „Kauno vandenys“, nėra naudojamas ir jo neprireiks artimiausią dešimtmetį. Todėl skaičiavimai atlikti įtraukiant tokius vandens kiekius, kuriems reikalinga mažesnė apsaugos zona.

Vėliau, jau 2018 m., Kauno savivaldybė kreipėsi į Lietuvos geologijos tarnybą (LGT) su Vičiūnų vandenvietės apsaugos zonų mažinimo projektu. Savivaldybės atstovai tokį planą grindė argumentu, kad „Kauno vandenims“ nenaudinga valdyti tokią didelę teritoriją. Be to, driekėsi eilė žmonių, laukiančių susigrąžinti sovietmečiu nusavintą žemę.

Kauno miesto taryba du kartus balsavo dėl Vičiūnų vandenvietės specialiojo plano keitimo, kuriuo numatomas griežtos apsaugos zonos sumažinimas: 2018 m. ir 2019 m. Abu kartus už šį siūlymą balsavo V. Matijošaitis ir kitas jo sūnus Dainius Matijošaitis.

Š. Matijošaitis tuo metu tarybai dar nepriklausė, jis išrinktas tik 2019 m. pavasarį.

Atkurta nuosavybė parduota Š. Matijošaičiui

Šių metų sausio 30 d. Kauno miesto administracijos direktorius Vilius Šiliauskas pasirašė keturis įsakymus dėl sklypų formavimo šalia Kruonio g., Vičiūnuose. Visi jie – nuo vandenvietės atriektoje žemėje.

Suformuoti sklypai perduoti NŽT, kuri į juos kovą atkūrė nuosavybės teises vienam asmeniui. Iš šio asmens, LRT Tyrimų skyriaus žiniomis, Š. Matijošaitis jau anksčiau buvo pirkęs žemės Vičiūnuose.

Liepą visus keturis sklypus, kurių bendras plotas daugiau kaip 2,5 ha, įsigijo Š. Matijošaitis su žmona. Kol kas šios žemės paskirtis – kita, o numatomas naudojimo būdas – susisiekimo ir inžinerinių tinklų koridorių teritorijos. Kaip nurodoma teisės aktuose, tokiuose sklypuose „yra esami ar numatomi keliai, gatvės, geležinkelio infrastruktūros statiniai, šilumos, naftos, dujų ar kito kuro, technologiniai vamzdynai, vandentiekio, nuotekų šalinimo, energijos bei nuotolinio ryšio (telekomunikacijų) linijos, požeminio vandens (geriamojo, gėlo, mineralinio, pramoninio ir gamybinio) vandenviečių ir kitai gavybai reikalingi įrenginiai“.

Tokiu atveju, norint čia vystyti statybas, reiktų koreguoti sklypų paskirtį. Tai nebūtų vieninteliai Š. Matijošaičiui priklausantys sklypai, kuriuose statyboms pradėti reiktų pakeisti žemės paskirtį ir naudojimo būdą.

Pavyzdžiui, visai greta Vičiūnų vandenvietės, ant Nemuno kranto, Š. Matijošaičiui priklauso daugiau kaip pusės hektaro rekreacinės paskirties sklypas. Jis yra Nemuno užliejamose pievose, tai reiškia, kad jokios statybos ten nėra leidžiamos.

Iš viso Kauno miesto tarybos nariui Š. Matijošaičiui Vičiūnuose priklauso mažiausiai 6,7 ha žemės.

Pats Š. Matijošaitis į LRT klausimus neatsakė. Atsiliepęs telefonu sakė negalintis kalbėti ir žadėjo perskambinti, tačiau ne tik neperskambino, bet ir neatsiliepė į skambučius, neatsakė į tarybos nario bei darbiniu elektroniniu paštu išsiųstus laiškus. Nesureagavo nei į žinutę feisbuko paskyroje.

Pats Kauno meras V. Matijošaitis šio klausimo nekomentavo. „Kreipkitės į sūnų ir klauskite, jis suaugęs“, – tarstelėjo politikas ir padėjo ragelį.

Matijošaičių verslui palankūs sprendimai

LRT Tyrimų skyrius jau ne kartą rašė apie Kauno mero ir jo sūnaus interesus saugomose teritorijose bei politikų šeimos bei artimų verslo partnerių vystomam verslui palankius miesto tarybos sprendimus.

Taip pat skaitykite

Praėjusių metų pradžioje Kauno miesto taryba, valdoma „Vieningo Kauno“, vieningai balsavo už pokyčius Nemuno ir Nevėžio santakos kraštovaizdžio draustinyje, kurie atvėrė kelią statyboms vaizdingoje vietoje ant Lampėdžių ežero kranto.

Pernai sausį vienoje iš šio draustinio buferinių zonų Kauno mero V. Matijošaičio įmonė „Vici investments“ įregistravo mažiausiai 15 sklypų, kuriuose planuojama statyti prestižinius būstus. Šioje vietoje buvo numatoma leisti vystyti tik viešbučius arba ne didesnius kaip dviejų butų namus. Be to, ribotas statinių skaičius viename sklype.

Praėjus savaitei po sklypų įregistravimo, Kauno miesto savivaldybėje buvo parengtas projektas, kuriuo siūloma leisti koreguoti specialųjį planą, nustatantį ir statybų tvarką. Projektą rengęs Kauno miesto savivaldybės Miesto planavimo ir architektūros skyriaus vedėjas Nerijus Valatkevičius tada LRT Tyrimų skyriui tikino, kad poreikis koreguoti draustinio planus atsirado dėl pasikeitusių Teritorijų planavimo įstatymo ir miesto bendrojo plano.

Pats V. Matijošaitis nuo balsavimo dėl šio klausimo nenusišalino ir sprendimui pritarė, nors jo interesai tiesiogiai susiję su šia teritorija.

Taip pat gyventojų pasipiktinimą sukėlė planas tiesti gatvę Šančiuose, kur buvęs V. Matijošaičio visuomeninis patarėjas ir Š. Matijošaičio kaimyno bei verslo partnerio įmonė rengėsi statyti daugiabučius. Taryba leido juos statyti nesilaikant atstumų.