Lietuvoje

2019.03.02 18:48

„Baltosios pirštinės“: gauname pranešimų apie neleistiną agitaciją

Visuomeninė organizacija „Baltosios pirštinės“ praneša, kad gauna pranešimų apie plintančią draudžiamą agitaciją bei pažeidimus balsuojant namuose. Policija pranešė, jog yra pradėti septyni tyrimai dėl rinkimų pažeidimų.

Skelbiama, kad keturi tyrimai atliekami Alytaus apskrityje, du – Vilniaus apskrityje, vienas – Kauno apskrityje. Lazdijuose policija užfiksavo atvejį, kai balsuoti buvo atvežti įtariama du neblaivūs žmonės, pas vieną jų rastas lapas su balsavimo pavyzdžiu, kuriame ties vienu iš kandidatų buvo pažymėtas kryželis.

Visuomeninė organizacija sako gaunanti pranešimų apie plintančią rinkiminę agitaciją, kuri draudžiama šeštadienį ir sekmadienį. Daugiausia tokių atvejų pasitaiko socialiniuose tinkluose, kur plinta apmokėta kandidatų reklama.

Šeštadienį pranešimų apie pažeidimus gauta daugiau nei 40, 90 proc. jų susiję su agitacija.

„Nuo pat ryto gauname nemažai pranešimų apie galimus pažeidimus, susijusius su agitacija, kadangi prasidėjo agitacijos draudimo laikotarpis, tai daug žmonių pastebi dar esančią agitaciją ar naujai skleidžiamą agitaciją. Dalis yra nepagrįstų skundų, bet dalis yra tikrų pažeidimų, kur, tarkim, socialiniuose tinkluose yra remiama reklama, matoma dar šiandien.

<...> Su policija jau bendradarbiaujame dėl grubiausių pažeidimų – galimo balsų pirkimo. Esame gavę per pastarąsias kelias savaites pranešimų apie galimą rinkėjų papirkimą – apie 20 tokių pranešimų. Daliai jų matome, kad irgi trūksta įrodymų, atmetame juos kaip nepagrįstus“, – LRT sako „Baltųjų pirštinių“ vadovė Marija Šaraitė.

M. Šaraitė, BNS nuotr.

Pastebėjus pažeidimus, „Baltosios pirštinės“ kviečia nufotografuoti tokią agitaciją bei atsiųsti jiems.

Rinkimų pažeidimus stebinčios „Baltosios pirštinės“ skelbia, kad padėtis su balsavimu namuose nesikeičia. Ir per šiuos savivaldos rinkimus šios organizacijos stebėtojai fiksuoja atvejų, kai rinkimų komisijų nariai, atėję pas rinkėjus į namus, neužtikrina jų galimybės balsuoti slaptai arba dalydami rinkėjų korteles, padalija dar ir agitacinių lankstinukų.

L. Matjošaitytė: teiginiams apie pažeidimus balsuojant iš namų trūksta įrodymų

VRK vadovė Laura Matjošaitytė LRT RADIJUI teigia, kad neretai informacijai apie galimus pažeidimus trūksta įrodymų.

„Pranešimų apie pažeidimus balsuojant namuose nesame gavę. Sulaukiame tiesiog pasiteiravimų, kaip vyksta procedūra, kur galima gauti grafikus. <...> Teiginiai, kad galbūt su rinkėjo kortelėmis buvo atnešta agitacijos [lapelių – LRT.lt], kol kas lieka tik teiginiais, kol nėra pagrįsti. Mums visada reikia įrodymų“, – LRT RADIJUI sakė L. Matjošaitytė.

Balsavimas namuose vyko penktadienį ir tebevyksta šeštadienį. Taip atiduoti savo balsą gali neįgalieji, ligoniai, sunkios sveikatos būklės vyresnio amžiaus žmonės, bet jie prašymą turėjo pateikti iš anksto.

Balsuojančiųjų namuose yra apie 80 tūkstančių.

Tuo metu Vyriausiosios rinkimų komisijos duomenimis, savivaldos rinkimuose per tris išankstinio balsavimo dienas savo valią pareiškė 5,2 proc. rinkėjų. Tai truputį daugiau nei prieš ketverius metus. Tada balsavo apie 5 proc.

Aktyviausi Neringos gyventojai – savo balsą atidavė beveik 25 procentai rinkėjų. Tuo metu didžiuosiuose miestuose – Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje – išankstinio balsavimo aktyvumas nesiekia 3 proc.