Lietuvoje

2019.02.22 15:27

A. Juozaitis siūlo į mokyklas grąžinti karinį mokymą

Gytis Pankūnas, LRT.lt2019.02.22 15:27

Nepartinis kandidatas į prezidentus Arvydas Juozatis akcentuoja, kad prezidentas turėtų būti aktyvus ir vidaus politikoje, nes, jo teigimu, vidaus politika yra užsienio politikos pagrindas. Savo ruožtu jis siūlo naujas idėjas Lietuvai – prezidento prerogatyvą skirti švietimo, mokslo ir sporto ministrą, karinio parengimo įvedimą vyresnėse mokyklų klasėse.  

Penktadienį Rytų Europos studijų centre vykusioje diskusijoje A. Juozaitis pažymėjo, kad prezidento rinkimų kampanijoje remsis mintimi „Globalios Lietuvos nėra, Lietuva yra čia“. Jis tvirtino tokiu būdu tęsiantis vieno iš Sąjūdžio lyderių Romualdo Ozolo idėjas.

A. Juozaitis, kalbėdamas apie prezidento funkcijas, išskyrė šalies vadovo įtaką šalies vidaus politikai.

Į pirmą vietą dabar kyla ne užsienio politika, o vidaus politika ir prezidentas turi atlikti lemiamą įtaką, kiek jis gali. [...] Ką reiškia vidaus politika? Tai yra užsienio politikos kokybės ženklas“, – kalbėjo A. Juozaitis.

Jis teigė pastebintis, kad Lietuvos atstovų susitikimuose su užsienio svečiais akcentuojamas Lietuvos bendrojo vidaus produkto ir kitų rodiklių gerėjimo tendencijos, tačiau, kaip akcentavo A. Juozaitis, situacija nėra tokia graži, kaip ją bandoma pateikti.

„Lietuva tuštėja ir socialinė atskirtis auga. [...] Demografinis nuosmukis po dešimt metų bus labai ryškus, susidursime su milžinišku imigracijos į Lietuvą reiškiniu – su tokiu su kokiu susiduria Vokietija. Nebijočiau tokio palyginimo“, – pažymėjo A. Juozaitis.

Savo ruožtu jis pateikė kelis pasiūlymus, kurie, jo manymu, pagerintų Lietuvos vidaus situaciją. Anot jo, kadangi Lietuvos švietimą kamuoja daug problemų, Lietuvos prezidentas turėtų turėti prerogatyvą skirti švietimo, mokslo ir sporto ministrą.

„Švietimo ir mokslo ministras negali būti susidariusioje padėtyje partinis žmogus. Likusias 13 ministerijų galima palikti partinėms kvotoms“, – aiškino A. Juozaitis.

Kalbėdamas apie švietimą, jis paminėjo norintis, kad mokyklose vėl būtų dėstomas karinis mokymas. Šio dalyko Lietuvos mokyklose buvo mokoma anksčiau.

„Reikėtų vyresnėse klasėse įvesti karinį parengimą“, – pažymėjo A. Juozaitis.

Kandidato į prezidentus nuomone, mokyklose taip pat turėtų būti įvesta trečia fizinio lavinimo pamoka.

A. Juozaitis, reaguodamas į Lietuvą neseniai sukrėtusią žinią apie teisėjų korupcijos skandalą, tvirtino siūlantis įsteigti ypatingojo prokuroro instituciją ir prisiekusiųjų teismą teismų sistemoje.

L. Kojala ir A. Juozaitis, E. Blaževič/LRT nuotr.

Akcentavo santykius su Latvija

Kalbėdamas apie užsienio politiką A. Juozaitis pabrėžė Europos Sąjungos ir jos vertybių palaikymą, tačiau, kita vertus, pasak kandidato į prezidentus, Lietuvai nereikėtų pamiršti savo regiono ir, visų pirma, Latvijos.

„Lietuvos ir Latvijos prezidentų santykiai yra mirties būsenoje. Latvijos šimtmetis buvo paminėtas be Lietuvos prezidento, nors Lietuvos sveikinimų latviai laukė“, – pažymėjo A. Juozaitis.

Kandidatas į prezidentus tvirtino manantis, kad bendradarbiavimas su Latvija  būtų naudingas įvairiomis prasmėmis. Viena tokių – ekonominė nauda, pasitelkiant suskystinų gamtinių dujų terminalo galimybes.

„Taip, pirmas mano, kaip prezidento, vizitas būtų į Latviją“, – atviravo A. Juozaitis.

A. Juozatis akcentavo Klaipėdos uosto priklausomybę nuo baltarusiškų prekių, krovinių. Anot jo, glaudesnis bendradarbiavimas šią problemą leistų išspręsti.

Kandidatas į prezidentus akcentavo, kad Lietuvai taip pat labai svarbus partneris yra ir Lenkija.

„Suvalkų koridoriaus apsauga yra gyvybiškai svarbus reikalas Lietuvai“, – atkreipė dėmesį A. Juozaitis.

„Koks klausimas su su Lenkija nemalonus – tai pietryčių kraštas. Priežasčių neminėsiu, bet ten mes negalime daryti jokių nuolaidų, kas dabar buvo padaryta“, – kalbėdamas apie Lenkiją pridūrė A. Juozaitis.

Kalbėdamas apie Baltarusiją A. Juozaitis teigė matantis, kad šioje valstybėje užaugo laisvės norinti karta.

„Nenustebčiau, kad, jei Aleksandras Lukašenka palikus postą, Baltarusija pakeistų pavadinimą į „Litva“. [...] Jie save jaučia vis labiau esant Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės palikuonys. Liublino Unijos minėjimas šiandien – yra trys prezidentai, o kodėl nėra ketvirto?“, – Lietuvos prezidentei Daliai Grybauskaitė įgėlė A. Juozaitis.

Karaliaučių vadino Lietuvos kultūros židiniu

Pasak A. Juozaičio, Lietuvos pagrindinis tikslas santykiuose su Ukraina turėtų būti šios šalies vientisumo išlaikymas, mat, kandidato į prezidentus teigimu, Ukrainai gali kilti skilimo pavojus, o tai sukeltų daug problemų regione.  

A. Juozaitis, E. Blaževič/LRT nuotr.

Kalbėdamas apie Lietuvos ir Rusijos santykius A. Juozaitis pažymėjo, kad su Rusija turėtume elgtis „atsargiau“. Jo teigimu, Lietuva vis dėlto šiuo klausimu yra unikalioje situacijoje.

„Karaliaučius – Lietuvos kultūros židinys“, – tvirtino A. Juozaitis.

Jis pridūrė, kad Karaliaučiaus nereikėtų vertinti kaip karinį Rusijos vienetą, karinę bazę.

„Mes visuose formatuose turime pabrėžti, kad Kaliningrado klausimas yra ir Lietuvos kultūros klausimas. Iš ten kilusi dabartinė Lietuva“, – aiškino kandidatas į prezidentus.

Kritikuoti D. Trumpo neskuba

A. Juozaitis, paklaustas, ką mano apie JAV vykdomą politiką, tvirtino manantis, kad JAV prezidento Donaldo Trumpo diktatoriumi nepavadintų. Jo manymu, JAV lyderis yra ryžtingas vadovas.

„JAV prezidentas puikiai supranta, kad pasaulio laukia 200-300 milijonų žmonių migracija, todėl jai reikia ruošis“, – komentavo A. Juozaitis.  

Kandidatas į prezidentus tvirtino, jog JAV nesutarimai su kai kuriomis Europos valstybėmis – Prancūzija, Vokietija – yra konkurencijos išraiška. Jo įsitikinimu, Europos vadovai klysta, manydami, kad gali daryti įtaką JAV, ją nukonkuruoti galia.

„Bet klysta ir JAV, manydama, kad gali sustabdyti Europos byrėjimą“, – dėstė A. Juozaitis.

Kinijos klausimu A. Juozaitis buvo kiek konkretesnis – anot jo, reaguoti į Kinijos augimą turėtų visa Europa. Lietuva šiuo klausimu, pasak A. Juozaičio, neturėtų likti nuošalyje ir neleisti Pekinui investuoti į strateginius objektus Lietuvoje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.